EVENIMENT
Clujean arestat pentru încălcarea ordinului de protecție și șantaj. Și-a amenințat fosta nevastă cu bătaia
Polițiștii din Cluj-Napoca au reținut, pentru 24 de ore, un bărbat de 51 de ani cercetat pentru încălcarea măsurilor dispuse prin ordinul de protecție provizoriu și șantaj.
Asta după ce au fost sesizaţi de către o femeie de 49 de ani cu privire la faptul că fostul soț a ameninţat-o cu acte de violenţă și a șantajat-o.
Clujean arestat pentru încălcarea ordinului de protecție și șantaj. Și-a amenințat fosta nevastă cu bătaia
Polițiștii deplasați la faţa locului au stabilit faptul că bărbatul avea emis de către Judecătoria Cluj-Napoca un ordin de protecţie prin care îi era interzis să se apropie de fosta lui soție, de fiica acestora, precum și de locuința situată în municipiul Cluj-Napoca.
Cu toate acestea, s-a deplasat la locuinţa femeii pe care a ameninţat-o cu acte de violenţă și a șantajat-o, cu scopul de a-și retrage plângerea pe care aceasta a depus-o împotriva lui.
A fost arestat pentru 30 de zile
În urma activităților investigative efectuate de către polițiști, sub coordonarea unui procuror din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Cluj-Napoca, s-a dispus reținerea bărbatului pentru 24 de ore, acesta fiind introdus în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă.
La data de 11 noiembrie, bărbatul a fost prezentat judecătorului de drepturi și libertăți din cadrul Judecătoriei Cluj-Napoca care a dispus arestarea preventivă pentru 30 de zile.
În continuare, se efectuează cercetări sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de nerespectarea obligațiilor şi interdicţiilor prevăzute de ordinul de protecţie și șantaj.
Urmăriți Cluj24.ro și pe Google News
CLUJUL PENTRU TOȚI - Ai o propunere pentru un Cluj mai bun? Ai o problemă în zonele în care îţi trăieşti viaţa? Semnalează-ne-o! Trimite mesajul tău pe email prin ACEST FORMULAR, Whatsapp sau pe Facebook messenger






