Connect with us

ADMINISTRAȚIE

Cazul Hoia replicat la Florești. Dezvoltatorii imobiliari construiesc fără autorizații la marginea pădurii

Publicat


Primăria Florești a sancționat un dezvoltator imobiliar care amenaja fără autorizație de construcție un șantier la marginea pădurii, deasupra străzii Stejarului.

Practic a fost solicitat un certificat de urbanism de informare, însă acesta nu ține locul autorizației de construcție.

”Acolo s-au aplicat sancțiuni, eu nu mai tolerez așa ceva în Florești. Cei care vor respect din partea autorităților locale, trebuie să îl și ofere! Așa ceva nu este permis. Asemenea acțiuni de verificare a tuturor șantierelor sunt permanente, din decembrie, și primim raportări săptămânale”, a declarat primarul Bogdan Pivariu pentru Cluj24.

La fața locului au fost în verificări atât Poliția locală – disciplina în construcții, cât și arhitectul șef al Floreștiului, Alexandru Lădariu.

Și consilierul local Sergiu Leuce a tras un semnal de alarmă în acest sens.

”În urma unei sesizări primite din partea unui floreștean, am făcut o vizită în pădure, în zona hașurată cu roșu, unde am descoperit un adevărat șantier. Astfel de lucrări, fără panou de informare, apărute peste noapte la liziera pădurii și crearea de drumuri noi prin pădure nu fac altceva decât să crească îngrijorare că s-ar putea să ne trezim cu pădurea tăiată încet, bucățică cu bucățică”, a declarat consilierul local USR PLUS.




Comenteaza

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Publicitate
Publicitate
Publicitate

Știri din Alba

Publicitate
Publicitate
Publicitate