Connect with us

EVENIMENT

Asta înseamnă să ai ROZARIU făcut în China. FCSB, egalată în ultimul minut de joc de către CFR Cluj

Publicat


FCSB și CFR Cluj s-au întâlnit luni, de la ora 20:30, în runda cu numărul 5 a play-off-ului din Liga 1. Meciul s-a terminat la egalitate, 1-1, goluri marcate de Tănase în min.19 din penalty și Burcă în min.93.

CFR Cluj venea în fief-ul FCSB cu un avantaj de 2p față de echipa din Berceni și 4p față de Universitatea Craiova. O victorie o distanța comfortabil de urmăritoare și îi conferea un boost la debutul returului play-off-ului. Nici egalul nu era de lepădat pentru ardeleni.

Efectul rozariului s-a văzut în jocul FCSB, fotbaliștii din Berceni fiind împinși de la spate de o armată de sfinți, de muntele Athos și de urletele lui MM Stoica. Atâta doar că jucătorii de porțelan ai proaspătului deposedat de permis au ratat mai mult decât prevedea cartea tehnică. Când s-a disipat efectul rugilor, și-a băgat „dracul” coada, pardon, capul și meciul s-a terminat egal.

Prima repriză a fost dominată de clujeni dar cei care au marcat au fost cei de la FCSB. Burcă l-a faultat în careu pe Tănase care înscrie din penalty în min.19. Deși au avut un joc mai combinativ ca de obicei, cei de la CFR n-au reușit să-i pună mari probleme lui Vlad.

Repriza a doua a avut aceeași desfășurare, cu clujenii dominând dar cu ocaziile mai mari de partea celor din Berceni. În min.81 arbitrul Radu Petrescu îi refuză CFR-ului un penalty clar, la faultul lui Șut asupra lui Deac.

Egalarea a venit când nu se mai aștepta nimeni, în min.93, când Burcă a reluat în poartă cu capul o lovitură liberă foarte bine executată, specialitatea casei. Adevărul e că și Vlad a fost derutat de mingea care a lovit pământul în fața lui.

Una peste alta, rezultat bun pentru CFR Cluj care își mărește distanța față de Universitatea Craiova și rămâne lider în Liga 1.

FCSB: A. Vlad – Haruț, I. Cristea, Miron, Radunovic – Ov. Popescu, G. Simion, I. Vînă – Moruțan, Fl. Tănase, Oc. Popescu
Rezerve: Straton – L. Filip, Ov. Perianu, Oaidă, Olaru, Musi, Istrate, A. Șut, A. Niță
Antrenor: Toni Petrea

CFR Cluj: Arlauskis – Manea, Ben Youssef, Burcă, Camora – Sigurjonsson, Bordeianu, Gîdea – Deac, Debeljuh, Costache
Rezerve: Sandomierski – Susic, Vinicius, Hoban, Itu, Chipciu, Păun, Omrani, Rondon
Antrenor: Edi Iordănescu

STADION: „Marin Anastasovici” (Giurgiu)
ARBITRU: Radu Petrescu // A1: Mircea Grigoriu, A2: Florin Danșa

Foto: Arhivă

 




Comenteaza

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Publicitate
Publicitate
Publicitate

Știri din Alba

Publicitate
Publicitate
Publicitate