ACTUALITATE
VIDEO REPORTAJ. Podcast HUMAN HUB. Cum e viața la 108 ani? Al doilea cel mai în vârstă român trăiește în județul Cluj
Iosif Rus, un fost profesor de muzică din Gherla, va împlini în 28 octombrie 109 ani.
Este al doilea cel mai în vârstă român și a „a prins” ambele războie mondiale. În cel de al doilea a luptat pe front.
Are 108 ani și o minte ageră, dar longevitatea nu este singura lui victorie.
Cum e viața la 108 ani? Al doilea cel mai în vârstă român trăiește în județul Cluj
Iosif Rus se îngrijește singur, citește, mai ales ziarele care apar în ediție tipărită și participă la toate evenimentele la care este invitat.
Nu ar lipsi pentru nimic în lume la manifestările dedicate eroilor neamului, el fiind veteran de război. A luptat în cel de Al Doilea Război Mondial și își aduce aminte fiecare acțiune din linia întâi a armatei române. De asemenea, știe mule detalii și despre războiul de la granița noastră, cel cu Ucraina.
”Oare e noroc sau pedeapsă să trăiești atât de mult?”
Profesorul încearcă în continuare să găsească răspunsul la întrebarea de mai sus. A avut timp să mediteze asupra vieții, care, spune el, se tot derulează în minte ca un film de acțiune. Spune că în unele situații ar schimba câte ceva!
A fost profesor de muzică și s-a implicat în viața culturală a orașului. Își amintește cu drag că, împreună cu un ansamblu de copii pe care îl coordona, a inaugurat scena Teatrului Național din Cluj.
Cântă și în prezent la vioară, însă instrumentul, cumpărat în anii `50 din București, are arcușul stricat. E tare mândru că a avut discipoli importanți în Cluj, însă nu știe dacă mai trăiesc sau nu.
Să-l cunoaștem împreună pe profesorul Iosif Rus, într-un reportaj marca Cluj24.ro.

Urmăriți Cluj24.ro și pe Google News
CLUJUL PENTRU TOȚI - Ai o propunere pentru un Cluj mai bun? Ai o problemă în zonele în care îţi trăieşti viaţa? Semnalează-ne-o! Trimite mesajul tău pe email prin ACEST FORMULAR, Whatsapp sau pe Facebook messenger






