Connect with us

EVENIMENT

„U” Cluj-FC Voluntari, DUEL din a șasea etapă a play-out-ului Superligii

Publicat


343920587 1283499075860923 3947150039884835537 n

„U” Cluj o va întâlni luni, 1 mai, pe FC Voluntari în a șasea etapă a play-out-ului Superligii. Partida se va desfășura pe Cluj Arena de la ora 15:00, clujenii fiind favoriți după calificarea în finala Cupei României.

„Șepcile roșii” traversează o perioadă înfloritoare în play-out reușind să obțină victorii atât pe terenul celor de la Petrolul Ploiești, cât și pe stadionul Gaz Metan din Mediaș unde s-au impus cu 1 la 0 în fața ultimei clasate, CS Mioveni. Echipa antrenată de Ioan Ovidiu Sabău se află pe poziția a cincea în play-out, dar dacă va obține o victorie luni, va avea șansa să urce pe locul al treilea, îndepărtându-se la 7 puncte de locurile care duc la baraj.

FC Voluntari este neînvinsă în play-out după cinci etape

FC Voluntari are un parcurs fără înfrângere în play-out, echipa antrenată de Liviu Ciobotariu vine după un egal pe teren propriu împotriva Petrolului. Cu toate că nu a înregistrat nici o înfrângere, FC Voluntari se află pe poziția a șasea în play-out la doar 2 puncte peste locurile de baraj.

Desfășurarea partidelor directe dintre „U” Cluj și FC Voluntari

Prima confruntare directă din acest sezon între „șepcile roșii” și FC Voluntari a avut loc pe Stadionul Anghel Iordănescu din Voluntari și s-a încheiat cu scor alb, 0 la 0, partida neavând dinamismul așteptat de fani, deoarece pe parcursul celor 90 de minute au fost doar 2 șuturi pe spațiul porții ambelor echipe.

Ultima întâlnire directă dintre cele două echipe a fost la 20 ianuarie pe stadionul Cluj Arena unde echipa clujeană a controlat pe deplin partida reușind să se impună cu scorul de 2 la 1 grație reușitelor lui Thiam (min 37), Fulop (min 88), respectiv Damașcan (min 62) care a marcat pentru oaspeți. Deși clujenii au controlat partida și au fost mult mai periculoși pe atac, până în minutul 88 scorul a fost 1 la 1, FC Voluntari fiind aproape să obțină un punct cu toate că a jucat o repriză cu un om în minus după eliminarea lui Melele (min 48).

Cosmin Olaru




Comenteaza

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Publicitate

EVENIMENT

„Nu e doar asfalt – e o schimbare de ritm”. Băltăreţu (USR) laudă proiectul Drumului Expres DEx4 şi explică întârzierile

Publicat

Fostul candidat al USR la Primăria Cluj-Napoca şi actual membru al Biroului Judeţean al USR, Viorel Băltăreţu, salută finalizarea Drumului Expres DEx4 care va lega începând de săptămâna aceasta DN1 de Autostrada A3 pe la Tureni şi care va avea un impact puternic în toată zona, atât pentru Cluj-Napoca şi împrejurimi, cât şi pentru municipiul Turda. Băltăreţu, implicat de la început în proiect, explică de ce au fost 5 luni întârziere faţă de termenul contractual. 

„Finalizarea Drumului Expres DX4 – A3 Tureni nu înseamnă doar 5 kilometri de drum expres și 7 kilometri de bretele – ci peste 12 kilometri de infrastructură rutieră nouă, construită complet de la zero, care va schimba atât modul, cât și ritmul în care se circulă în toată zona Cluj–Turda.

Este mai mult decât o bucată de asfalt – oricât de bine construită, iluminată și „expres” ar fi. Este o soluție așteptată de ani de zile care eliberează Turda de traficul de tranzit, reduce presiunea, chiar dacă parțial, pe Cluj-Napoca și oferă o variantă modernă, rapidă și sigură pentru mii de șoferi care traversează zilnic această zonă.

Am fost implicat activ de la începutul demarării studiului de fezabilitate, cât și a proiectării de detaliu. Am urmărit pas cu pas implementarea, am comunicat constant și am pus presiune publică și instituțională pentru ca lucrările să avanseze. Nu am ascuns niciodată dificultățile apărute, iar întârzierile – aproape 5 luni față de termenul contractual – sunt reale.

Însă este important să înțelegem și cauzele din spate. Constructorul a primit până acum doar 58% din valoarea totală a lucrărilor, deși șantierul este aproape finalizat. S-a lucrat, practic, cu un decalaj financiar de peste 40%, ceea ce a pus o presiune uriașă pe executant. În plus, asocierea inițială a pierdut două firme partenere pe parcurs, iar compania Dimex a rămas singură în fața unui proiect complex și ambițios.

Este un exemplu clar despre cât de greu se pot finaliza proiecte de infrastructură în România atunci când autoritățile nu sunt parteneri reali – când avizele vin greu, plățile întârzie, iar blocajele birocratice consumă timp, energie și resurse. Statul nu trebuie să fie un obstacol în calea progresului, ci un sprijin activ – corect, exigent, dar prezent.

Totodată, trebuie să fim cinstiți și cu impactul mai puțin vizibil: în localitatea Vâlcele, comuna Feleacu, traficul se va intensifica vizibil. Oamenii vor resimți creșterea poluării fonice, a noxelor și un risc sporit privind siguranța rutieră – deja problematică pe acel tronson de DN1. Am semnalat în mod repetat această situație și i-am transmis direct șefului CNAIR, domnul Cristian Pistol, necesitatea unor măsuri clare de calmare a traficului și de creștere a siguranței pentru cetățenii din Vâlcele.
Sunt convins că acest proiect va avea un impact major asupra modului în care se va circula în zona noastră în următorii ani. Dar și mai convins sunt că lecțiile învățate aici trebuie aplicate imediat la Centura Metropolitană Cluj-Napoca – un proiect cu o scară mult mai mare și provocări multiple.

Sunt pregătit să mă implic și acolo cu toată deschiderea, așa cum am făcut-o și în cazul DX4. Cred în lucrurile bine făcute și în parteneriate corecte. Și știu că doar prin implicare constantă, presiune constructivă și cooperare între autorități, constructori și comunități putem livra proiecte mari, la timp și cu sens”, a comunicat fostul deputat.

Citeşte şi:

Emil Boc: Drumul Expres de la Tureni scoate din Cluj-Napoca 1.800 de TIR-uri și camioane de peste 7,5 tone

Citește mai departe
Publicitate

CLUJ24 TV

VIDEO. Profesorul Daniel Pop (UBB) explică de ce Clujul a depășit 3.000 euro/mp și nu se opreşte. Ce SOLUŢII avem?

Publicat

Orașul Cluj-Napoca a devenit simbolul unei piețe imobiliare care scapă de sub control. În 2024, prețul mediu al unui metru pătrat de apartament a depășit 3.000 de euro, iar efectele încep să se vadă: tineri care nu-și permit să locuiască în orașul în care lucrează, familii împinse la periferie, locuințe nelocuite transformate în simple active și o presiune psihologică tot mai puternică asupra ideii de „reușită în viață”.

Într-un episod recent al podcastului „Contraste” de pe Cluj24, realizat de jurnalistul Florin Danciu, profesorul Daniel Pop, lector la Facultatea de Științe Politice de la UBB, a analizat în profunzime mecanismele care stau în spatele acestei realități. Diagnosticul său e clar: România trăiește o formă de neofeudalism imobiliar, în care locuința nu mai este un drept, ci o miză speculativă.

Proprietari în acte, săraci în realitate

România are una dintre cele mai mari ponderi de proprietari de locuințe din Europa – peste 90% dintre oameni dețin locuința în care trăiesc. Dar profesorul Pop avertizează că aceasta este doar o iluzie de siguranță. Multe dintre aceste apartamente sunt mici, îmbătrânite, cu o calitate scăzută a locuirii, construite în anii ’70-’80, în blocuri cu uzură fizică și morală.

Clujul, în schimb, a devenit exemplul extrem: un apartament de două camere în Mănăștur valorează astăzi cât venitul mediu al unei familii pe 10 ani. Diferența față de alte orașe mari din România este colosală, iar dinamica aceasta accentuează un fenomen social îngrijorător – excluderea locativă.

De la „acasă” la „activ financiar”

Piața locuințelor nu mai reflectă nevoia de adăpost, ci apetitul pentru investiții. Locuințele nu mai sunt văzute ca spații de viață, ci ca active imobiliare, surse de profit sau instrumente de transfer intergenerațional de bunăstare. Nu este neobișnuit ca părinții să le ofere copiilor, la majorat, cheia unui apartament.

Acest comportament speculativ este alimentat de lipsa alternativelor de investiții: fondurile mutuale, obligațiunile sau bursa rămân, pentru mulți români, opțiuni prea complicate sau riscante. În schimb, cumpărarea unui apartament pare simplă, sigură și profitabilă, chiar dacă va rămâne nelocuit.

Un oraș tot mai inaccesibil

Fenomenul de supraîncălzire imobiliară are consecințe directe: blocarea accesului real la locuire pentru o mare parte a populației active. Tinerii, în special, sunt cei mai afectați. Mulți dintre ei aleg să plece spre vestul Europei, unde pot găsi prețuri locative similare, dar salarii semnificativ mai mari – în orașe ca Genova, Valencia sau Atena.

Această tendință creează o spirală toxică: orașul devine atractiv pentru capital, dar ostil pentru oameni. Rezultatul? Cartiere dormitor, apartamente goale, segregație socială și o forță de muncă tot mai greu de atras.

Ce soluții avem?

Profesorul Pop propune o regândire a modului în care tratăm locuința în sistemul fiscal. Nu orice apartament ar trebui impozitat la fel. Locuințele folosite exclusiv pentru profit – cumpărate ca investiție, dar nelocuite – ar trebui tratate ca active și taxate corespunzător.

Impozitarea progresivă nu ar trebui să lovească în familiile care trăiesc în apartamente modeste, ci în acumulările speculative. E o soluție aplicată deja în alte țări europene, menită nu doar să aducă venituri la buget, ci să și reechilibreze cererea reală de pe piață.

Totodată, e nevoie de politici publice pe termen lung: locuințe sociale, parteneriate public-private pentru construcții accesibile, reglementări urbane coerente și o viziune clară de dezvoltare.

Clujul este astăzi în centrul unei crize tăcute, dar adânci. Prețurile locuințelor au crescut spectaculos, însă calitatea vieții urbane nu a ținut pasul. Locuirea riscă să devină un privilegiu, nu un drept. Iar dacă autoritățile nu vor acționa inteligent și anticipat, orașul riscă să devină un spațiu gol – cu apartamente scumpe, dar fără comunitate.

Citeşte şi: 

Dragoș Damian: Radu Jude și actori din Kontinental 25, vi s-a urât cu binele, vă luați la harță cu dezvoltatorii imobiliari?

 

Citește mai departe

EVENIMENT

Gheorghe Piperea (AUR): Azi voi susține, la Strasbourg, moțiunea de cenzură împotriva Ursulei von Der Leyen!

Publicat

gheorghe piperea

Luni, 7 iulie, începând cu ora 19:00 (ora României), europarlamentarul AUR Gheorghe Piperea va susține în plenul Parlamentului European moțiunea de cenzură împotriva președintei Comisiei Europene, Ursula von der Leyen. Tot în această seară va avea loc dezbaterea oficială a moțiunii, iar votul final este programat pentru joi, 10 iulie.

”Un sondaj recent arată că în Franța 64% dintre cetățeni sunt pentru o Uniune a națiunilor suverane care fac independent acorduri economice, doar 14% fiind în favoarea unei federații europene, iar 71% dintre cetățeni văd în corupția birocrației europene o problemă spinoasă, 43% exprimând serioase preocupări pentru potențialul abuz de putere și implicarea în acte de corupție a Ursulei von der Leyen.

UE, în regres democratic

Dacă europenii și, în special, românii o duc mai rău decât în 2019 este pentru că ambele comisii von der Leyen au eșuat. Dacă libertatea de opinie este la cote joase, similare totalitarismelor, este pentru că cele două comisii von der Leyen au înghețat-o și încarcerat-o din 2019 încoace.

Dacă UE este în regres democratic, generând lideri care sunt imitatori ai lui Xi Jinping și epigoni ai lui Putin, este din cauza Ursulei von der Leyen.

UE este încă locul din lume și din istorie cu cele mai bune șanse de a trăi liber și în pace, dar a devenit un vehicul care se îndreaptă cu 200 km/oră către un zid. Trebuie urgent schimbată traiectoria și, mai ales, șoferul”, a declarat europarlamentarul AUR, Gheorghe Piperea.

Citește mai departe

EVENIMENT

Boc: Drumul Expres de la Tureni scoate din Cluj-Napoca 1.800 de TIR-uri și camioane de peste 7,5 tone

Publicat

drum expres

Primarul Emil Boc a anunțat că Drumul Expres de la Tureni, care va face legătura între DN1 și Autostrada Transilvania (A3) și care va fi inaugurat, cel mai probabil, joi, va scoate traficul greu din Cluj-Napoca, fiind vorba despre 1.800 de TIR-uri și camioane de peste 7,5 tone, care nu vor mai avea voie să intre în oraș dacă sunt în scop de tranzit.   

Emil Boc a declarat, luni, înaintea ședinței Consiliului Local că, în prezent, traficul greu dinspre Oradea spre Bistrița, sau de la Zalău spre Cluj-Napoca sau de la Bistrița spre Oradea sau Baia Mare se desfășoară pe două rute care intrau în Cluj-Napoca, iar impactul va fi major întrucât acesta va fi scos din oraș.

”Pregătim o decizie o dată cu conectarea Clujului la autostradă, după ce Drumul Expres de la Tureni, care va fi inaugurat cel mai probabil joi, fiind vorba despre o lucrare de peste 100 de milioane de euro. A fost o lucrare posibilă cu implicarea majoră a Primăriei și a partenerilor de coaliție UDMR, cu sprijinul PSD, USR. Impactul va fi unul pozitiv și major pentru Cluj-Napoca și Turda”, a spus Boc.

Acesta a precizat că lucrările mai au nevoie de Comisia de avizare de la Comisia Rutieră de București care va avea loc miercuri, astfel că, de joi, 10 iulie, Drumul Expres va fi deschis traficului.

Traficul greu, interzis din 15 iulie la Cluj-Napoca

”Cel puțin 1.800 de TIR-uri și camioane de peste 7,5 tone nu vor mai traversa municipiul Cluj-Napoca. Vom propune trasee alternative, iar lunea viitoare vom avea o nouă ședință a Consiliului Local pentru a materializa, de marți, 15 iulie, interzicerea traficului greu în oraș”, a explicat primarul Clujului.

Acesta a precizat că străzile din Cluj-Napoca afectate în prezent de traficul greu sunt Calea Baciului, Corneliu Coposu, Giordano Bruno, Maramureșului, Fabricii de Chibrituri, Gării, Bulevardul Muncii.

Potrivit edilului, traficul greu care vine de la Oradea și merge spre Bistrița nu avea altă cale decât să treacă prin Cluj-Napoca, lucru care se va schimba.

Astfel, șoferii de TIR care veneau de la Oradea ajungeau la Căpușu, traversau Gilăul după care se urcau pe Autostrada Transilvania și mergeau până la Nădășelu, după care urma traseul Calea Baciului – B-dul Muncii – ieșirea din Cluj-Napoca sau de la Căpușu Mare o luau pe DN1 J pentru a ajunge direct la Nădășelu, după care tranzitau Cluj-Napoca până la ieșire.

Unul dintre trasee, Căpușu Mare- Nădășelu – Cluj-Napoca până la ieșirea are o lungime de 42 de km și este parcurs în 118 minute.

Celălalt traseu, care vine până în Gilău-Nădășel și apoi Bulevardul Muncii până la ieșirea de la OMW, are 49 de km și este parcurs în 121 de minute.

Traseu mai lung. timp mai scurt

”Ce se întâmplă după ce deschidem conectarea Clujului la Autostrada Transilvania?

Pentru că DN1 J de la Căpușu a fost modernizat, niciun TIR nu va mai veni prin Gilău, iar în mod obligatoriu vin pe tronsonul Nădășelu, merg pe Autostrada Transilvania și își continuă drumul spre București.

TIR-rile care vin de la Oradea și au intrat pe la Căpușu, la Nădășelu nu își mai urmează drumul prin Cluj-Napoca și nu mai intră pe Calea Baciului, ci merg pe autostradă și ajung la Tureni și merg pe centura de ocolire de la Vâlcele – Apahida și merg spre Bistrița.

Traseul are o distanță de 91 de km, care va fi parcurs, însă, într-un timp de doar 69 de minute. Este mai lung, dar este aproape la jumătate ca durată de timp pentru că nu mai stai în traficul infernal la semafoare în Baciu și Cluj-Napoca.

La fel, traficul greu care vine de la Bistrița și merge la Oradea nu va mai intra în Cluj-Napoca.

Marele câștig este că traficul greu nu mai intră în Cluj-Napoca. Aceasta înseamnă diminuarea traficului greu, reducerea poluării, aduce dezvoltare economică și va avea efecte benefice asupra municipiului Cluj-Napoca”, a mai explicat Emil Boc.

Drum de 5 km

Drumul Expres de la Tureni are o lungime de 4,96 km, contractul pentru acest proiect fiind semnat în iulie 2023, cu asocierea Dimex 2000 și Con-A.

Ordinul de începere a fost emis pe 21 august 2023, iar valoarea contractului este de 562,6 milioane de lei (fără TVA), cu finanțare prin Programul Transport.

Drumul trebuia deschis circulației în luna februarie, fiind înregistrată o întârziere de 5 luni.

 

Citește mai departe
Publicitate
Publicitate

Știri din Ardeal

Publicitate

Știri din Alba

Publicitate
Publicitate
Publicitate