ACTUALITATE
START la Evaluarea Naţională 2024 pentru elevii de clasa a II-a, a IV-a şi a VI-a. Desfășurarea probelor

Luni s-a dat startul la Evaluarea Naţională 2024 pentru elevii de clasa a II-a, a IV-a şi a VI-a. Peste 500.000 de elevii de clasa a II-a, a IV-a și a VI-a susțin, în perioada 13 – 29 mai, probele de Evaluare Naţională 2024.
Luni, 13 mai, are loc evaluarea competențelor fundamentale la finalul clasei a II-a, cu proba de Limbă şi comunicare – scris – Limba română, respectiv proba de Limbă şi comunicare – scris – Limba maternă pentru elevii aparţinând minorităţilor naţionale.
START la Evaluarea Naţională 2024 pentru elevii de clasa a II-a, a IV-a şi a VI-a. Desfășurarea probelor
Marţi, 14 mai, elevii claselor a II-a vor susţine proba de Limbă şi comunicare – citit – Limba română.
Miercuri, 15 mai, elevii aparţinând minorităţilor naţionale vor participa la proba de Limbă şi comunicare – citit – Limba maternă.
Potrivit calendarului Evaluării Naționale la clasa a II-a, joi, 16 mai, va avea loc proba la matematică şi ştiinţe ale naturii.
Ultima probă din cadrul Evaluării Naționale la clasa a II-a va avea loc vineri, 17 mai, respectiv Limbă şi comunicare – scris-citit – Limba română pentru minorităţile naţionale, susţinută de elevii aparţinând minorităţilor naţionale.
Evaluare Națională clasa a IV-a
Potrivit calendarului, prima probă de evaluare a competenţelor fundamentale dobândite în ciclul primar, la finalul clasei a IV-a, va avea loc marți, 21 mai – Limba română.
Mai apoi, elevii vor susține miercuri, 22 mai – proba la Matematică și joi, 23 mai, proba la Limba maternă
Evaluare Națională clasa a VI-a
Prima probă a evaluării naționale la finalul clasei a VI-a – la Limbă și comunicare, are loc marți, 28 mai.
Miercuri, 29 mai este programată proba la Matematică și științe ale naturii.
Începe Evaluarea Naţională 2024 pentru elevii de clasa a II-a, a IV-a şi a VI-a
Potrivit Ministerului Educației, probele au o structură şi caracteristici de evaluare similare celor administrate în anii anteriori.
Testele sunt elaborate de Centrul Naţional Pentru Politici şi Evaluare în Educaţie (CNPEE), au un format asemănător evaluărilor internaţionale şi implică un nivel mediu de dificultate.
Durata alocată rezolvării este de 30 de minute pentru fiecare test administrat (EN II), respectiv de 60 de minute pentru fiecare test administrat (EN IV şi EN VI).
Testele sunt evaluate în cadrul unităţilor de învăţământ de către comisiile de evaluare constituite la nivelul acestora, în termen de cel mult 7 zile de la data susţinerii ultimului test.
„Rezultatele individuale nu se afişează/nu se comunică public şi nu se înregistrează în catalogul clasei”
„Ca element de noutate pentru administrarea şi valorificarea rezultatelor înregistrate, colectarea datelor rezultate din evaluarea testelor scrise va fi realizată cu ajutorul unei noi aplicaţii digitale.
Aceasta va permite, pe de o parte, colectarea datelor în condiţii de siguranţă şi de control optimizat al calităţii şi, pe de altă parte, va oferi comisiilor de evaluare acces la propriile date de evaluare ale elevilor şi va permite valorificarea rapidă şi flexibilă a acestora.
Astfel, va fi facilitată realizarea rapoartelor clasei şi a raportului şcolii, fără eforturi birocratice suplimentare şi într-un timp mai scurt”, a transmis Ministerul Educaţiei.
Rezultatele individuale obţinute la aceste evaluări nu se afişează/nu se comunică public şi nu se înregistrează în catalogul clasei.
Urmăriți Cluj24.ro și pe Google News
CLUJUL PENTRU TOȚI - Ai o propunere pentru un Cluj mai bun? Ai o problemă în zonele în care îţi trăieşti viaţa? Semnalează-ne-o! Trimite mesajul tău pe email prin ACEST FORMULAR, Whatsapp sau pe Facebook messenger

CULTURA
Sfântul Ilie, forța care pedepsește răul, dar protejează recoltele și gospodăriile. Obiceiuri din satul tradițional clujean

În satul tradițional, 20 iulie, ziua Sfântului Ilie, era o sărbătoare de o mare forță simbolică și spirituală, respectată cu post, rugăciune și repaus total de la muncă.
Țăranii știau că această zi marchează un prag esențial al verii pastorale, dar și al ritmurilor cosmice, fiind închinată unui sfânt care în credința populară domnește peste tunet, fulger și grindină.
Sfântul Ilie, credințe și obiceiuri
Specialiștii de la Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale (CJCPCT) Cluj arată că sărbătoarea, cunoscută și sub numele de „Sântilie”, era urmată de zile „legate”, considerate „pârlejoase” sau „prilejoase”, deoarece puteau aduce primejdii celor care le nesocoteau.
„Sunt credințe foarte vechi, unele cu rădăcini precreștine, în care sărbătoarea era legată de cultul soarelui și al focului. În mentalul colectiv, Sfântul Ilie apare ca o forță care pedepsește răul, dar totodată protejează recoltele și gospodăriile”, explică specialiștii clujeni.
Pe case se puneau ramuri de salcie sau de tei, păstrate de la Florii și Rusalii, ca apărătoare de grindină. Femeile își împodobeau icoanele cu busuioc și aprindeau lumânări de Paști. Iar în ajun, se spune că doar ciobanii cei curați la suflet puteau auzi toaca bătută de Sfântul Ilie din cer.
Momentul marca și o etapă esențială în viața pastorală. După Sântilie, păstorii aveau voie să coboare pentru prima dată în sat, după urcarea oilor la stână.
Sfântul Ilie simbol al luptei dintre bine și rău
Imaginea Sfântului Ilie este puternic înrădăcinată și în arta populară. În icoanele pe sticlă de la Nicula, el este înfățișat în carul său de foc, fulgerând duhul răului, o reprezentare vie și dramatică, simbol al luptei dintre bine și rău, dar și al forței protectoare a naturii sacre.
Toate aceste aspecte sunt detaliate în volumul „Obiceiuri tradiționale românești din Transilvania – sărbători, credințe, rituri, mituri”, semnat de Maria Bocșe, apărut în 2007 sub egida Centrului clujean pentru cultură tradițională.
Foto: Arhidiaconul Ilarion Mureșan, Mănăstirea clujeană Nicula – Sfântul Prooroc Ilie – icoană pe sticlă
EVENIMENT
Permisul de conducere ar putea fi suspendat dacă nu plătești amenda. Propunerea ministrului Cseke Attila

Șoferii care nu achită amenzile de circulație în termen de 90 de zile ar putea rămâne fără permis de conducere, chiar dacă abaterea nu presupune, în mod normal, o astfel de sancțiune.
Este măsura propusă de ministrul Dezvoltării, Cseke Attila, care intenționează să o înainteze Ministerului de Interne.
Șoferii care NU plătesc amenzile riscă să rămână pietoni
„Avem la bază o sancțiune contravențională care vine dintr-o contravenție pe nerespectarea regulilor de circulație rutieră. Vom propune ca, în cazul în care nu este plătită amenda într-un termen rezonabil, de exemplu 90 de zile, să existe posibilitatea suspendării dreptului de a conduce”, a declarat Cseke Attila, citat de Agerpres.
Măsura ar viza doar contravențiile rutiere care nu implică, în prezent, suspendarea permisului de conducere, dar care, prin neplata amenzii, ar putea atrage această consecință suplimentară.
Potrivit ministrului, scopul inițiativei este de a crește gradul de responsabilitate al șoferilor și de a îmbunătăți colectarea amenzilor rutiere.
Ministerul de Interne va trebui să găsească o formulă pentru ca această măsură să fie posibilă.

Pompierii din cadrul Detașamentului Turda intervin în aceste momente la un accident rutier petrecut pe raza localității Stejeriș.
Potrivit primelor informații, un autoturism s-a răsturnat, iar în urma impactului un bărbat în vârstă de aproximativ 45 de ani a fost rănit.
Accident la Stejeriș
Din fericire, nu există persoane încarcerate. Victima este evaluată și primește îngrijiri medicale la fața locului din partea echipajului SMURD.
La fața locului au fost mobilizate două autospeciale cu modul de descarcerare și o ambulanță SMURD, iar intervenția este în plină desfășurare.
Revenim cu amănunte.
EVENIMENT
Remiză cu emoții pe Cluj Arena. „U” Cluj și UTA, egal spectaculos în etapa a doua din Superliga

Universitatea Cluj și UTA Arad au încheiat la egalitate, scor 1-1, meciul disputat sâmbătă seară pe Cluj Arena, în etapa a doua a Superligii
Clujenii au început curajos, dar ocaziile au curs de ambele părți.
„U” Cluj și UTA, egal spectaculos în etapa a doua din Superliga
Pospielov a fost aproape de deschiderea scorului pentru UTA, însă a trimis cu capul peste poartă. Replica gazdelor a venit prin Macalou, care a șutat periculos pe lângă colțul lung.
În minutul 29, clujenii au fost la un pas de gol după o acțiune excelentă. Chipciu a pasat perfect, iar Nistor a reluat din careul mic în transversală. Doar un minut mai târziu, tabela s-a modificat – Zsori a profitat de respingerea în față a portarului Lefter, după șutul lui Costache, și a trimis mingea în plasă.
„U” Cluj a egalat în minutul 57 prin Capradossi, care a reluat cu capul impecabil o centrare din lovitură liberă a lui Nistor.
Până la final, ambele echipe au avut șanse, dar scorul a rămas neschimbat. Pentru clujeni urmează o deplasare dificilă, în timp ce UTA caută prima victorie din sezon.
Echipele de start:
Universitatea Cluj: Lefter – Artean (Silva 46), I. Cristea, Capradossi (Codrea 84), Chipciu (cpt.) – Murgia (Fabri 46), Bic (Drammeh 46), Nistor – Thiam – Macalou, Lukic (Trică 83)
Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău
UTA Arad: Iliev (cpt.) – Țuțu, Poulolo, Pospielov, Padula – Van Durmen, Ov. Popescu (Benga 80) – V. Costache, Al. Roman (Iacob 72), Tzionis (Mino Sota 58) – Zsori (Hrezdac 79)
Antrenor: Adrian Mihalcea.
Foto: Universitatea Cluj