EVENIMENT
Românii care doresc să meargă în Serbia sunt nevoiți să prezinte un test PCR negativ
Cetăţenii străini care sosesc în Serbia din mai multe ţări vecine, respectiv România, Bulgaria, Croaţia şi Macedonia de Nord, vor trebui să prezinte un test negativ pentru coronavirus, au anunţat vineri autorităţile de la Belgrad, potrivit agenției DPA.
Testul COVID trebuie făcut cu maxim 48 de ore înainte de a ajunge în Serbia. Măsura intră în vigoare începând de sâmbătă, 15 august.
Măsura luată de sârbi a venit în urma cazurilor ridicate de COVID-19 din România. Spre exemplu, intrările în Serbia dinspre Ungaria (sub 50 cazuri zilnice), Bosnia (aproximativ o medie de 350 cazuri zilnice) şi Kosovo (aproximativ o medie de 200 cazuri zilnice) rămân fără restricții în contextul în care țările respective au un număr mult mai mic de infectări zilnice cu COVID-19 față de România (peste 1400 pe zi).
Urmăriți Cluj24.ro și pe Google News
CLUJUL PENTRU TOȚI - Ai o propunere pentru un Cluj mai bun? Ai o problemă în zonele în care îţi trăieşti viaţa? Semnalează-ne-o! Trimite mesajul tău pe email prin ACEST FORMULAR, Whatsapp sau pe Facebook messenger






