Connect with us

EVENIMENT

Programările la medicii de familie din Cluj, date peste cap. Nervi și ORE de așteptare pentru pacienți. Nu se VALIDEAZĂ rețetele

Publicat


boala mana gura picior

Platforma Informatică a Asigurărilor de Sănătate nu a funcționat marți. Potrivit Casei Naționale de Asigurări de Sănătate au avut loc „lucrări de mentenanţă”, dar medicii clujeni spun că a mers prost toată luna ianuarie, că sunt nevoiți să scrie rețete de mână și pierd foarte mult timp. Din această cauză, pacienții au așteptat cu orele să îi vadă medicul.

Ore de așteptare și nervi, marți, încă de la primele ore ale dimineții, la cabinetele medicilor de familie din Cluj. Platforma informatică nu a mers, iar din această cauză, medicii au pierdut foarte mult timp, iar pacienții au așteaptat buluc la ușa cabinetelor.

Programările la medicii de familie din Cluj, date peste cap. Nervi și ore de așteptare pentru pacienți. Nu se validează rețetele

„Platforma nu merge. Nu se pot valida în sistem rețetele, serviciile, nimic. Iar din această cauză se decalează programările. Mai facem rețete <<off-line>> și apoi le urcăm în sistem când va merge”, a declarat pentru Cluj24.ro dr. Emiliana Costiug, președinta Asociației Medicilor de Familie din Cluj.

Președinta Casei Județene de Asigurări de Sănătate Cluj, Luminița Chirilă, spune și ea că au fost marți disfuncționalități, iar această problemă a fost anunțată de CNAS.

„Este o problemă cu sistemul informatic, a funcționat mai greu. Furnizorul de servicii medicale trebuie să valideze serviciile off-line”, a declarat pentru Cluj24.ro Luminița Chirilă.

Un anunț a fost postat pe sitetul Casei Naționale de Asigurări de Sănătate, în care se preciza că „problema” va dura până la ora 14.30.

„În data de 21.02.2023 între orele 08:00 – 14:30, Platforma Informatică a Asigurărilor de Sănătate va fi indisponibilă, în vederea efectuării unor lucrări de mentenanţă. Furnizorii pot înregistra serviciile prestate în aplicaţiile proprii în modul off-line”, se arată în anunț, însă și la ora 17.00 medicii clujeni se confruntau cu aceeași problemă.

Probleme cu platforma informatică sunt tot timpul

Medicii de familie din Cluj spun că asftel de probleme se întâmplă foarte des.

„Uneori platforma nu merge câteva ore, alteori se întâmplă în fiecare zi. Nu se valizează rețetele. Săm în fața calculatoarelor și așteptăm minute în șir. Programul se deschide, dar se mișcă foarte greu. Sunt rețete de medicamente scumpe, unele dintre ele, iar noi trebuie să respectăm protocoalele. Ne asumăm un risc când eliberăm rețete off-line.

Ultima dată când s-a blocat sistemul a fost săptămâna trecută, dar toată luna ianuarie sistemul a mers foarte greu. Noi nici facturile nu le-am putut valida. Suntem aproape în imposibilitatea de a plăti salariile din luna ianuarie”, a mai spus dr. Emiliana Costiug.

Probleme sunt și în farmacii

Și în farmacii sunt probleme din cazua faptului că sistemul informatic nu funcționează. Practic, farmaciștii nu „vad” rețetele în sistem.

„Nici în farmacii nu se validează medicamentele prescrise de medicii de familie. Asta înseamnă că și farmaciștii trebuie să le introducă manual”, a explicar dr. Emiliana Costiug.




Comenteaza

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Publicitate
Publicitate
Publicitate

Știri din Alba

Publicitate
Publicitate
Publicitate