ACTUALITATE
La sesiunile speciale de Evaluare Națională și Bacalaureat elevii nu vor mai susține și probele la care au participat
Elevii care nu pot participa, din cauze medicale, la toate probele de la Evaluare Națională 2020 și Bacalaureat nu vor fi nevoiți să le repete, în cadrul sesiunii speciale, pe cele pe care le-au susținut.
„La etapa specială organizată fie pentru Evaluare, fie pentru Bacalaureat, probele se recunosc dacă elevul a participat la una dintre ele. Este prevăzut în ordinul pe care l-am aprobat”, a declarat ministrul Educației, Monica Anisie, la Digi 24.
Citește și EVALUARE NAȚIONALĂ 2020: Cum vor fi publicate rezultatele la examen. Ce trebuie să faci pentru a afla notele
Mai exact, dacă, de exemplu, un elev a participat la proba de limba română, iar în ziua următoarei probe are temperatură peste 37,3 și nu va putea intra în examen, în sesiunea specială el nu va mai susține proba de limba română, ci doar pe cele la care nu s-a prezentat din motive medicale.
„Se reiau din punctul în care au rămas”, a precizat Anisie.
Citește și EVALUARE NAȚIONALĂ 2022 – modele de subiecte: TESTELE de antrenament pentru elevii de clasa a VIII-a, set 1, publicate de minister
Calendarul Evaluării Naţionale 2020:
2 – 5 iunie – înscrierea elevilor
15 iunie – probă scrisă: Limba şi literatura română
17 iunie – probă scrisă: Matematică
18 iunie – probă scrisă: Limba şi literatura maternă
22 iunie – Afişarea rezultatelor înaintea contestaţiilor (până la ora 14:00)
22 iunie (orele 16:00 – 19:00) – Depunerea contestaţiilor
23 iunie (orele 8:00 – 12:00) – Depunerea contestaţiilor
23-26 iunie – Soluţionarea contestaţiilor
27 iunie – Afişarea rezultatelor finale la Evaluare Națională 2012 după soluţionarea contestaţiilor
Înscrierea se realizează de către unităţile de învăţământ automat, fără a mai fi necesară completarea vreunei cereri de către părinţi.
Citește și EVALUARE NAȚIONALĂ 2022, modele de subiecte: TESTELE de antrenament pentru elevii de clasa a VIII-a, setul 2
Din programa pentru examen a fost eliminată materia din semestrul al II-lea.
Contestaţiile pot fi depuse/transmise şi prin mijloace electronice. În acest caz, candidaţii completează, semnează şi depun/transmit prin mijloace electronice şi o declaraţie-tip în care se menţionează faptul că au luat cunoştinţă că nota acordată ca urmare a soluţionării contestaţiei poate modifica, după caz, nota iniţială, prin creştere sau descreştere. Pentru candidaţii minori, declaraţia-tip este semnată şi de către părinţii/reprezentanţii legali ai acestora.
Reamintim că în acest an va avea loc în premieră, din cauza coronavirusului, o a doua sesiune de Evaluare Națională, pentru elevii cu probleme de sănătate sau pentru cei aflați în carantină alături de familie.
Calendarul celei de a doua sesiuni a Evaluării Naționale 2020:
29 iunie – prima probă, la Limba și Literatura Română
30 iunie – proba la Matematică
1 iulie – proba la Limba maternă.
Calendarul Bacalaureatului 2020:
3 – 10 iunie – înscrierea candidaților
11 – 17 iunie – echivalarea și recunoașterea competențelor lingvistice și digitale
22 iunie – limba și literatura română – proba E a) – proba scrisă
23 iunie – limba și literatura maternă – proba E b) – proba scrisă
24 iunie – proba obligatorie a profilului – proba E c) – proba scrisă
25 iunie – proba la alegere a profilului și a specializării – proba E d) – proba scrisă
30 iunie – afișarea rezultatelor la probele scrise – până la ora 12:00
30 iunie – depunerea contestațiilor în intervalul orar 16:00 – 20:00
1 iulie – depunerea contestațiilor în intervalul orar 8:00 – 12:00
1 – 4 iulie – rezolvarea contestațiilor
5 iulie – afișarea rezultatelor finale la Bacalaureat 2020
Sesiunea specială a BAC 2020 ar urma să se desfășoare începând cu 6 iulie.
Sursa: Hotnews
Urmăriți Cluj24.ro și pe Google News
CLUJUL PENTRU TOȚI - Ai o propunere pentru un Cluj mai bun? Ai o problemă în zonele în care îţi trăieşti viaţa? Semnalează-ne-o! Trimite mesajul tău pe email prin ACEST FORMULAR, Whatsapp sau pe Facebook messenger






