ACTUALITATE
IPJ Cluj: Evaziunea fiscală, în prim plan în PANDEMIE. Infracțiunile economico-financiare, creștere cu aproape 19% anul trecut
Infracțiunile economico-financiare au crescut anul trecut la Cluj cu aproape 19%, trendul fiind crescător, a anunțat marți șeful Inspectoratului de Poliție Județean (IPJ) Cluj, Mircea Rus, la bilanțul pe 2021.
Acesta a precizat că anul trecut s-a înregistrat o creștere cu 18,79% a infracțiunilor economico-financiare, numărul infracțiunilor de acest tip la nivelul județului Cluj fiind de 1.422.
Adjunctul șefului IPJ, Constantin Ilea, a precizat că în topul acestor infracțiuni economico-financiare se numără evaziunea fiscală, delapidarea, contrabanda sau contrafacerea de produse.
Prejudiciul constatat depășește 20 de milioane de lei.
Urmărește știrile Cluj24.ro pe Google News
Urmăriți Cluj24.ro și pe Google News
CLUJUL PENTRU TOȚI - Ai o propunere pentru un Cluj mai bun? Ai o problemă în zonele în care îţi trăieşti viaţa? Semnalează-ne-o! Trimite mesajul tău pe email prin ACEST FORMULAR, Whatsapp sau pe Facebook messenger






