EVENIMENT
Guvern: Compensarea cu 50 de bani a prețurilor la carburant va continua până la sfârșitul lunii septembrie
Compensarea la pompă cu 50 de bani a prețurilor la carburanți va continua pe întreaga perioadă anunțată, respectiv până la sfârșitul lunii septembrie, a anunțat purtătorul de cuvânt al Guvernului Dan Cărbunaru. La finalul analizei care se face acu vor fi luate noi decizii.
„Ca și în cazul altor măsuri implementate de Guvern pentru protejarea cetățenilor și economiei de efectele creșterii prețurilor la energie și gaze naturale, compensarea la pompă cu 50 de bani a prețurilor la carburanți va continua pe întreaga perioadă anunțată, urmând ca la finalul analizei să fie luate noi decizii”, a pecizat Dan Cărbunaru.
Statul cheltuie 800 de milioane de lei pentru compensări
Executivul a aprobat la finele lunii iunie ordonanța de urgență pentru aplicarea reducerii de 50 de bani la prețurile la carburanți, timp de trei luni. Cheltuielile statului au fost prevăzute la 800 de milioane de lei.
Prețul petrolului a scăzut în ultima perioadă, pe fondul temerilor declanșării unei crize economice globale precum și din cauza creșterii numărului de cazuri de Covid-19 și posibilității adoptării de noi restricții. În aceste condiții, prețurile la pompă au scăzut sub nivelul celor practicate de companiile petroliere în momentul introducerii compensării.
Sursa: Mediafax
Urmăriți Cluj24.ro și pe Google News
CLUJUL PENTRU TOȚI - Ai o propunere pentru un Cluj mai bun? Ai o problemă în zonele în care îţi trăieşti viaţa? Semnalează-ne-o! Trimite mesajul tău pe email prin ACEST FORMULAR, Whatsapp sau pe Facebook messenger






