Connect with us

CULTURA

FOTO. Vicepremierul Ungariei la Aiton. Semjen Zsolt a inaugurat 21 de case construite cu bani de la Budapesta

Publicat

Publicitate
aiton bise 2

Vicepremierul Ungariei, Semjen Zsolt, a participat, duminică, în comuna clujeană Aiton la slujba de sfințire a bisericii reformate renovată și la inaugurarea unui complex de 21 de case construite cu sprijin financiar din țara vecină.

Preotul paroh al bisericii reformate din Aiton, Vitus- Bulbuk István, a declarat pentru Cluj24 că în case se vor muta familii tinere cu copii.

📸 kiss gábor

”S-au inaugurat 21 de case construite de parohia reformată din Aiton. Este vorba despre un proiect de construire a comunității după ce am constatat că majoritatea enoriașilor reformați din Aiton sunt oameni în vârstă. Așa că a apărut ideea de a oferi terenuri aflate în proprietatea parohiei către familii tinere care s-ar muta în comună și care ar construi case.

Dar episcopul Eparhiei Reformate a Ardealului, Kato Bela, a propus construirea, de către eparhie, a unor case, care să fie apoi predate beneficiarilor. Așa au ieșit 21 de case pentru familii de tineri, cu vârste cuprinse între 25-40 de ani, multe cu copii”, a explicat Vitus- Bulbuk István.

aiton bise 1

Parcele de câte 1000 de mp

Acesta a precizat că fiecare parcelă are o suprafață de 1000 de mp, astfel că, pe lângă casa propriu-zisă, fiecare cu 3 camere, familiile au la dispoziție și teren, curte, spațiu verde.

Proiectul a costat circa 4-5 milioane de euro, iar finanțarea a fost asigurată din Ungaria, prin grija Eparhiei Reformate a Ardealului.

📸 kiss gábor

La inaugurarea complexului au participat, pe lângă vicepremierul Semjen Zsolt, episcopul Kato Bela, vicepreședintele Consiliului Județean Cluj, Vakar Istvan, președintele UDMR Cluj, deputatul Csoma Botond, secretarul de stat în MIPE, Hegedus Csilla, primarul din Aiton, Nicolae Făgădar.

Comuna Aiton se află la o distanță de 30 de km de municipiul Cluj-Napoca.

Sursa foto: Kiss Gabor

📸 kiss gábor

 




Comenteaza

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Publicitate
Publicitate
Publicitate

Știri din Alba

Publicitate
Publicitate
Publicitate