Connect with us

EVENIMENT

Fostul deputat Viorel Băltărețu, propunere-șoc: SUSPENDAREA lucrărilor la metrou și reluarea doar când va avea finanțare „reală”

Publicat


traseul cartitelor

Fostul deputat USR de Cluj, Viorel Băltărețu, vine cu o propune inedită pentru proiectul metroului: suspendarea lucrărilor și reluarea acestora abia când proiectul va avea o finanțare „reală”.

Într-o postare pe rețelele de socializare, fostul deputat Viorel Băltărețu a explicat că, în lipsa banilor, continuarea șantierului riscă să transforme proiectul în „cel mai prost scenariu: un șantier blocat, utilaje în pământ, penalități contractuale și costuri explodate”.

„Emil Boc preferă să inventeze un «dușman imaginar»”

Băltărețu a amintit că metroul Clujului a pierdut deja 300 de milioane de euro din PNRR, după ce administrația locală nu a reușit să respecte condiția esențială din contractul de finanțare – 50% progres fizic până la finalul anului 2024.

„Să revenim la realitatea din iulie 2025. Condiția clară din contractul de finanțare prin PNRR era: 50% progres fizic la metrou până la 31 decembrie 2024. Nu s-a întâmplat. Nu s-au construit stațiile. Proiectul tehnic e încă incomplet. Rezultatul? Am pierdut cele 300 de milioane de euro din PNRR.

În loc să recunoască această realitate, Emil Boc preferă să inventeze un «dușman imaginar», cum bine remarca Asociația Pro Infrastructură, și să dea vina pe alții. PR în loc de soluții”, a mai arătat fost parlamentar clujean.

„POT – supracontractat, certificatele verzi – mici șanse!”

Potrivit acestuia, nu există, în acest moment, nicio sursă concretă și garantată de finanțare pentru metrou, iar alternativele vehiculate de administrația locală – Programul Operațional de Transporturi sau fondurile din certificate verzi – sunt „piste false”.

„Se vehiculează «alternative»:

  • Programul Operațional de Transporturi (POT) – deja supracontractat de trei ori. Deci nu!
  • Certificate verzi – fără alocare clară pentru Cluj, cu o competiție uriașă la nivel național. Mici șanse, mai ales în contextul politic actual”, a mai explicat Băltărețu.

„Vorbim de priorități naționale, nu doar locale”

În plus, Băltărețu recunoaște că, în discuțiile cu oficiali de la București, i s-a pus întrebarea directă: „Dacă ai avea 2,5 miliarde de euro, i-ai da pentru metroul Clujului sau pentru autostrăzile care trec Carpații?”, referindu-se la A1 sau A8, considerate priorități naționale.

„«Viorel, pune-te în locul meu…». Asta mi-au spus, nu o dată, oameni de decizie de la București, când mergeam să susțin proiectele Clujului:

«Dacă ai avea 2,5 miliarde de euro, i-ai da pentru metroul Clujului sau i-ai investi în autostrăzi care să treacă Carpații? În A1, pe Valea Oltului – legătura Munteniei cu Transilvania? Sau în A8 – autostrada care unește Moldova cu Transilvania? Unde e mai mare utilitatea pentru România întreagă?»

Și, oricât de mult mi-aș dori ca metroul din Cluj să primească acești bani, n-am găsit un argument convingător care să răstoarne această logică. Pentru că vorbim de priorități naționale, nu doar locale”, a explicat Băltărețu.

„Reluarea lucrărilor doar când avem finanțare reală, nu promisiuni goale!”

În aceste condiții, soluția propusă de fostul deputat USR este una radicală: suspendarea contractului, punerea în conservare a șantierului și reluarea lucrărilor doar când există finanțare certă – fie că va fi peste trei, fie că va fi peste zece ani.

„Soluția pe care o propun – realistă, asumată, rațională:

1. Suspendarea contractului, cât încă mai putem controla situația.

2. Punerea în conservare a șantierului, în condiții de siguranță și cu costuri previzibile.

3. Reluarea lucrărilor doar când avem finanțare reală, nu promisiuni goale – fie peste 3 ani, fie peste 10.

Mai bine o pauză onestă, decât o cursă oarbă spre eșec și pierderi și mai mari”, a mai arătat fostul deputat.

„Nu ne putem permite să pierdem și acești bani”

El a avertizat că prioritatea zero pentru Cluj trebuie să fie finalizarea centurii metropolitane, care are șanse reale de finanțare prin POT, dar care necesită „gestionare serioasă”.

„În acest context, trebuie spus și ceva extrem de important: Centura metropolitană Cluj chiar este prinsă în POT și are șanse reale să fie finanțată. Dar trebuie gestionată cu seriozitate. Iar când mă uit la cum sunt administrate marile proiecte în Cluj, trebuie să recunosc că am emoții. Nu ne putem permite să pierdem și acești bani din cauza unei slabe coordonări.

Adevărul? Nu există, în acest moment, nicio sursă concretă și garantată de finanțare pentru metrou. Iar timpul și banii se scurg în gol.

Și ne apropiem rapid de cel mai prost scenariu: un șantier blocat, utilaje în pământ, penalități contractuale și costuri explodate.”, a încheiat Viorel Băltărețu.




Comenteaza

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Publicitate
Publicitate
Publicitate

Știri din Alba

Publicitate
Publicitate
Publicitate