EVENIMENT
FC Voluntari, PRIMUL TEST al lui Ioan Ovidiu Sabău cu „U” Cluj. Sabău: Știu cum să GESTIONEZ astfel de momente
Vineri, 20 ianuarie, de la ora 16:30, „U” Cluj va juca acasă împotriva celor de la FC Voluntari. Șepcile roșii revin la meciurile din Superligă după pauza competițională și sunt în căutare de puncte. Clujenii s-au întărit cu jucători precum Ianis Stoica, Răzvan Trif, Ze Gomes, Andrei Miron și vor încerca să obțină victoria în fața Voluntariului.
La momentul de față, „U” se află abia pe poziția a 14-a, în timp ce FC Voluntari se clasează pe locul al 8-lea. În partidele de pregătire, clujenii au obținut două victorii și un eșec. S-au impus în fața celor de la Debrecen respectiv Schaffhausen, dar au pierdut contra celor de la Zurich FC. Adversara lor de vineri, FC Voluntari, s-a impus cu 2-1 în ultima partidă de pregătire, reușind să o înfrângă pe Mezokovesd-Zsory. Partida din turul campionatului dintre FC Voluntari și „U” Cluj s-a încheiat cu o remiză albă.
O revenire pentru șepcile roșii
După ce Eugen Neagoe a decis să plece la CS Universitatea Craiova, fostul jucător al clujenilor, Ioan Ovidiu Sabău, a revenit pe banca celor de la „U” și are ca scop evitarea retrogradării. Acesta nu este la primul mandat pe banca șepcilor roșii, el a mai antrenat aici în sezonul 2000-2001. Ultima echipă antrenată de Sabău a fost ASA Târgu Mureș, formație la cârma căreia a stat pentru un singur sezon, 2013-2014.
Sabău: „Am o anumită vârstă și experiență. Știu cum să gestionez astfel de momente”
Antrenorul clujenilor a prefațat meciul de vineri: „Vom întâlni un adversar cu multă experiență, o echipă mult mai matură și cu stabilitate pe banca tehnică. Ne așteaptă un meci important de liga întâi. Pentru mine contează foarte mult un rezultat pozitiv, în tot ceea ce înseamnă încredere, relația cu jucătorii”, a declarat Sabău. Despre partidele amicale acesta s-a arătat a fi mulțumit: „Ne-am pregătit foarte bine, nu avem accidentări, am crescut în perioada de pregătire de la antrenament la antrenament. La fel și ultimul joc, există disponibilitate, o stare de spirit bună”, a spus antrenorul șepcilor roșii.
Pregătit pentru reîntoarcerea la „U”
Legat de revenirea lui în postura de antrenor, Sabău s-a arătat a nu a avea emoții prea mari: „Emoțiile sunt cele care trebuie să existe, fac parte din viața noastră, sunt acele emoții care ne ajută să fim motivați, până la urmă e firesc și normal. Am o anumită vârstă și experiență. Știu cum să gestionez astfel de momente”, a spus acesta.
Antrenorul șecpilor roșii a declarat că rămâne în continuare adeptul sistemului cu trei fundași: „Am în minte și alt sistem, dar în momentul în care am preluat echipa am considerat că acesta este cel mai potrivit sistem. E greu să schimb la momentul de față”, a zis Sabău. „U” Cluj se află în zona fierbinte a clasamentului, iar în opinia antrenorului cel mai important aspect la momenul de față sunt punctele puse în joc: „Trebuie să jucam la rezultat în momentul de față. Noi avem nevoie să obținem rezultate, după care ne vom gândi și la alte aspecte. E foarte important ca echipa să arate maturitate și inteligență de joc”, a zis antrenorul clujenilor.
Despre situația lui Romario Pires, Sabău a avut următoarele de spus: „E acel jucător care poate să încurajeze, să fie util în vestiar. Eu îl apreciez foarte mult, se pregătește bine și cred că va fi în continuare util echipei”, a încheiat acesta. Legat de lipsa de eficacitate a atacanților de la „U”, Sabău nu s-a arătat a fi îngrijorat: „Și la acest capitol am făcut progres. Pe Bălan l-am văzut mult mai preocupat. Thiam este la un alt nivel în momentul de față, în ceea ce privește ritmul, implicarea și se pare că are mai multă forță”, a declarat acesta.
Despre presiunea venită din partea suporterilor, Sabău a spus că a avut nevoie de o perioadă de reacomodare în legătură cu acest aspect: „Cea mai mare presiune este pe mine la momentul de față, nu ascund faptul că în primele zile am realizat ce înseamnă să revin și să conduc această echipă. Nu a fost ușor. Dar te acomodrezi, te readaptezi cu ce înseamnă „U”, ar fi fost mult mai simplu dacă găseam echipa la mijlocul clasamentului”, a concluzionat antrenorul șepcilor roșii.
Daniel Cucu-Kovaci
Urmăriți Cluj24.ro și pe Google News
CLUJUL PENTRU TOȚI - Ai o propunere pentru un Cluj mai bun? Ai o problemă în zonele în care îţi trăieşti viaţa? Semnalează-ne-o! Trimite mesajul tău pe email prin ACEST FORMULAR, Whatsapp sau pe Facebook messenger






