ACTUALITATE
Familie de salvatori. Ioana, voluntar SMURD Cluj, iar tatăl său e pompier ISU
Cu ocazia Zilei Internaționale a Voluntariatului, povestea Ioanei, o tânără din Cluj-Napoca a fost dezvăluită pe pagina de Facebook a Inspectoratului General pentru Situații de Urgență din România, fiind un exemplu de simț civic pentru generația tânără.
Ea este studentă la Facultatea de Asistență Medicală Generală din cadrul Universității de Medicină și Farmacie “Iuliu Hațeganu” din Cluj-Napoca, însă a devenit voluntar SMURD la vârsta de numai 17 ani.
Tatăl său este pompier în cadrul ISU Cluj și este cel care i-a insuflat dorința de a face bine și de a-și ajuta semenii. „Tatăl meu m-a învățat să dăruiesc timp și dragoste celor din jurul meu. Mi se pare normal ceea ce fac. E ca și cum aș face ceva pentru un membru al familiei mele”, explică tânăra.
Declarația Ioanei
“Am ales această activitate pentru mine, pentru că mă simt bine atunci când știu că pot readuce speranța în ochii celor aflați în suferință.
Mi-aș dori ca oamenii din jurul meu să înțeleagă că poți să dăruiești din timpul tău, fără să aștepți nimic în schimb.
Din păcate, trăim niște vremuri în care orice primim sau oferim trebuie să aibă o compensație bănească. Nu putem deveni mai buni decât prin noi înșine”, a afirmat Ioana.
Ioana munceşte ca voluntar încă de acum trei ani şi spune că practica la SMURD Cluj a ajutat-o foarte mult
„Este foarte important să ai o pregătire solidă. Noi suntem mai mult decât o echipă. Colegii îmi sunt prieteni și aș vrea să le mulțumesc pentru că alături de ei am reușit să ma dezvolt atât pe plan profesional, cât și personal”, a conchis voluntarul din cadrul ISU Cluj.
Urmăriți Cluj24.ro și pe Google News
CLUJUL PENTRU TOȚI - Ai o propunere pentru un Cluj mai bun? Ai o problemă în zonele în care îţi trăieşti viaţa? Semnalează-ne-o! Trimite mesajul tău pe email prin ACEST FORMULAR, Whatsapp sau pe Facebook messenger






