EVENIMENT
Eugen Neagoe PLEACĂ de la „U” Cluj. Va antrena pe Universitatea Craiova

Fostul antrenor al Universității Cluj, Eugen Neagoe, este noul antrenor de la Universitatea Craiova.
Neagoe o antrena pe U Cluj din august 2022, dar, atras de posibilitatea de a antrena în Bănie, își va rezilia contractul cu ardelenii. Apoi va semna acordul cu oltenii.
Din informațiile GSP.ro, Neagoe a bătut palma cu Rotaru în urmă cu scurt timp!
Primul meci oficial al lui Neagoe pe banca lui CSU va avea loc pe 21 ianuarie, în etapa 22 din campionat, la Botoșani.
La „U” Cluj, Neagoe a înregistrat 6 victorii, 7 egaluri și 6 înfrângeri în 19 meciuri. Acum are misiunea de a consolida poziția de play-off a alb-albaștrilor și de a lupta la titlu.
CSU rămăsese fără antrenor principal după demisia lui Mirel Rădoi. La ultimele două meciuri din acest an, 1-0 cu CS Mioveni și 3-0 cu Chindia, „juveții” au fost pregătiți de interimarul Dragoș Bon.
Pe 7 decembrie, în seara în care Rădoi și-a anunțat demisia, Rotaru spunea „la cald” că are 3 antrenori pe listă, „toți sub contract”.
Și chiar așa a fost. A negociat cu Laurențiu Reghecampf, angajat la Neftchi Baku, și a încercat în ultimul moment, înainte să apeleze la Neagoe, și pista Marius Măldărășanu. Numai că antrenorul în vârstă de 47 de ani a preferat să rămână la Hermannstadt.
În cărți intrase și Emil Săndoi, legat contractual de FRF, fiind selecționerul naționalei U21 din august.
Eugen Neagoe va lucra din nou în Bănie
Neagoe, doljean, are o relație îndelungată cu fotbalul craiovean. Ca antrenor, a pregătit-o pe FC Universitatea Craiova, echipa dezafiliată, pentru scurt timp în 2005, apoi în perioada 2010 – 2011, ca „secund” al lui Victor Pițurcă.
Cele mai recente mandate de antrenor înainte să o preia pe CSU le-a avut la U Cluj, Astra Giurgiu (noiembrie 2020 – mai 2021) și Hermannstadt (octombrie – decembrie 2019).
Nu are niciun trofeu în palmares ca antrenor.
Ca jucător, a avut două mandate la Universitatea Craiova, unul între 1986 și 1993, al doilea în anii 1999-2000.
Dorit și de Gigi Becali
De curând, Eugen Neagoe a fost pe lista unui alt club cu pretenții din Liga 1. Gigi Becali a vrut să-l angajeze la FCSB după demisia lui Nicolae Dică, dar totul a picat după ce Neagoe a cerut timp de gândire.
În cele din urmă, Becali i-a dat mână liberă lui Mihai Pintilii, apoi l-a angajat pe Leo Strizu ca „paravan”, în condițiile în care acesta are licența Pro, necesară unui „principal” de Liga 1, dar Pintilii nu.
Update:
Președintele clubului din Cluj-Napoca, Radu Constantea, a dezvăluit că Neagoe i-a comunicat dorința de a pleca.
„M-a sunat şi mi-a spus că are ofertă de la Universitatea Craiova, că l-au contactat cei de acolo, că îşi doreşte să plece, că e vorba de Craiova, echipa lui de suflet şi aşa mai departe.
El nu a reziliat contractul, e sub contract cu noi, cu Universitatea Cluj. Îl aştept la discuţii. Va sosi şi vom vedea ce soluţii se pot găsi”, a precizat Constanțea pentru actualdecluj.ro.
Din informațiile Gazetei, contractul dintre Neagoe și „U” Cluj nu prevede o clauză de reziliere. Așadar, cele două părți trebuie să ajungă la un acord amiabil.
Ce transmite conducerea „U” Cluj
„Eugen Neagoe a informat astăzi, la prânz, clubul nostru în legătură cu dorința sa de a pleca la Universitatea Craiova.
Antrenorul este la această oră sub contract cu FC Universitatea Cluj, există o strategie de transferuri convenită cu staff-ul tehnic pentru această pauză competițională și un program de pregătire care include un cantonament în Turcia, toate asumate de club la solicitarea antrenorului.
În aceste condiții, conducerea clubului urmează să aibă o discuție lămuritoare cu Eugen Neagoe, dupa care vom putea comunica mai multe informații”, a comunicat conducerea clubului Universitatea Cluj.
Sursa: GSP
Dacă ți-a plăcut articolul și vrei să fii la curent cu ce scriem:
CLUJUL PENTRU TOȚI - Ai o propunere pentru un Cluj mai bun? Ai o problemă în zonele în care îţi trăieşti viaţa? Semnalează-ne-o! Trimite mesajul tău pe email prin ACEST FORMULAR, Whatsapp sau pe Facebook messenger

EVENIMENT
VIDEO. Diana Șoșoacă, cu harta României Mari în mână, la Cluj: Aici sunt adevărații naționaliști. Mesaj pentru maghiari

Diana Șoșoacă, lidera partidului SOS, a participat, sâmbătă, la Cluj-Napoca, la Conferința Regională a partidului.
Întâmpinată cu flori și tort, Diana Șoșoacă a spus, la Cluj, că ea a învins sistemul, chiar în ziua în care BEC i-a anulat din nou candidatura la alegerile prezidențiale și a transmis un mesaj și maghiarilor.
Diana Șoșoacă, cu harta României Mari în mână, la Cluj
Diana Șoșoacă a intrat în sala de conferințe triumfal, îmbrăcată în port tradițional. Ea a fost întâmpinată înainte de a intra la Grand Hotel Italia, unde are loc conferința regională, cu flori și cu un tort cu chipul ei, pe care a spus că îl va da copiilor.
Lidera SOS a venit la Cluj chiar în 15 Martie, Ziua Maghiarilor de Pretutindeni, și i-a chemat pe maghiari alături de ea, după ce le-a urat “La mulți ani!”.
“Mă bucur pentru că pentru prima dată când românii naționaliști se întâlnesc în Ardeal și mă bucur că azi, 15 martie, când frații noștri maghiari sărbătoresc Ziua Maghiarilor de Pretutindeni, putem să le spunem ‘La mulți ani’. Să îngropăm pentru totdeauna securea războilului, să terminăm cu dezbinarea și cu ura”, a spus Diana Șoșoacă, care a avut în timpul discursurilor harta României Mari în mână.
”Diana Șoșoacă nu e a sistemului”
Diana Șoșoacă a mai spus la Cluj că “sistemul” trebuie să știe că România nu doarme, că e mai trezită ca oricând.
“Astăzi, sistemul a demonstrat încă o dată că Diana Șoșoacă nu este a sistemului”, a spus lidera SOS, cu privire la faprul că BEC a respins, tot sâmbătă, pentru a doua oară, candidatura ei la alegerile prezidențiale.
Sutele de oameni aflați în sală au cântat alături de Diana Șoșoacă “Noi suntem români”.
La final toți s-au prins în horă și au dansat, chiar dacă au fost nevoiți să o facă printre scaunele din sală.
EVENIMENT
VIDEO. FOTO. Ziua Maghiarilor de Pretutindeni, celebrată la Cluj cu cântec și tradiționalul marș în centrul orașului

Peste 1.500 de persoane participă sâmbătă, la Cluj-Napoca, la tradiționalul marș cu ocazia Zilei Maghiarilor de Pretutindeni.
Cu steaguri, cântec și voie bună, maghiarii din Cluj aniversează Revoluția din 1848-1849.
Ziua Maghiarilor de Pretutindeni, celebrată la Cluj
Printre cei prezenți la eveniment s-au numărat și președintele UDMR Cluj, deputatul Csoma Botond, vicepreședintele Consiliului Județean Cluj, Vakar Istvan, dat și viceprimarul municipiului Cluj-Napoca, Olah Emese.
Oamenii s-au adunat la în centrul orașului, la Institutul Teologic Protestant, de unde au plecat în marș spre Piața Unirii, cântând și fluturând steaguri ale Ungariei. De la ora 14.00, aceștia vor asista la o slujbă religioasă în Biserica Romano Catolică Sf. Mihail, iar de la 15 vor fi discursuri în Piața Unirii și un concert folcloric.
“Ne amintim astăzi de acei eroi care și-au dat viața pentru libertate. Eu cred că și acum, în multe cazuri, trebuie să luptăm pentru libertate, dar har Domnului, cu alte mijloace, nu cu cele din 1848 sau din 1956, căci sunt multe similitudini între cele două evenimente istorice. Și acum sunt unii oameni care ar dori să ne îngrădească libertatea. Ei folosesc manipularea și frustrarea socială pentru a induce în eroare oamenii, dar îi cunoaștem, știm ce intenții au, și cred că suntem raționali și avem puterea să ne păstrăm libertatea”, a declarat președintele UDMR Cluj, deputatul Csoma Botond.
Pe 15 martie, maghiarii aniversează Revoluția din 1848-1849, dar este și data la care s-a consfințit apariția Parlamentului modern al Ungariei.
Maghiarii din Cluj au ascultat apoi discursuri în Piața Unirii, iar alături de ei a fost și prefectul Clujului, Maria Forna.
Foto și video: Cluj24.ro
EVENIMENT
TRAGIC. Femeia lovită de o mașină pe Bulevardul Muncii din Cluj-Napoca a murit. Traversa strada prin loc nepermis

Femeia de 59 de ani, care a fost lovită, vineri, de o mașină condusă de un tânăr de 19 ani pe Bulevardul Muncii, a murit la spital.
Aceasta traversa strada prin loc nepermis când a avut loc accidentul.
Femeia lovită de o mașină pe Bulevardul Muncii din Cluj-Napoca a murit
“Referitor la accidentul rutier înregistrat pe Bulevardul Muncii din Cluj-Napoca, în data de 14 martie, în jurul orei 13:55, polițiștii Biroului Rutier au fost informați de unitatea medicală că pietonul implicat a decedat”, a transmis IPJ Cluj.
Cercetările continuă pentru stabilirea tuturor împrejurărilor producerii accidentului. Vineri, polițiștii au transmis că un tânăr de 19 de ani, din Cluj-Napoca, în timp ce conducea un autoturism ar fi accidentat un pieton aflat în traversarea drumului public prin loc nepermis.

ANM a transmis un mesaj RO-Alert de avertizare pentru zona de munte a județului Cluj, la altitudine de peste 1800 de metri.
Este preconizat vânt puternic în intervalul orar 12.00-15.00, fiind emis și un Cod Portocaliu în acest sens.
Potrivit meteorologilor, se vor semnala intensificări puternice ale vântului cu viteze la rafală de 120-140 km/h.
Un Cod Galben este în vigoare la Cluj
De altfe, un Cod Galben este în vigoare la Cluj, până duminică, 16 martie, la ora 2.00, privind intensificări ale vântului. La munte, vor fi perioade în care vântul va avea intensificări cu viteze de 50…60 km/h. La altitudini mari, în general de peste 1.700 m, rafalele vor fi de 80…100 km/h.