Connect with us
Advertisement
Advertisement

ACTUALITATE

Din ianuarie 2023, VÂRSTA de pensionare a femeilor s-a majorat discret. Aceasta va CREȘTE treptat până la limita de 65 de ani

Publicat


talon

Din luna ianuarie 2023, vârsta de pensionare a femeilor din România a crescut  la 62 de ani. Până în decembrie 2022, vârsta de pensionare la femei era de 61 de ani și 9 luni, conform Alba24.ro.

Acest lucru a trecut aproape neobservat de cetățeni.

Creșterea va fi treptată și femeile vor fi ținute în final câmpul muncii până la 65 de ani.

Astfel, până în luna ianuarie a anului 2030, în cazul femeilor, se aplică o creștere treptată a vârstei de pensionare.

În anul 2030, vârsta de pensionare va fi de 63 de ani, iar în anul 2035 aceasta va ajunge la 65 de ani.

Totodată, stagiul minim de cotizare este de 15 ani, iar cel complet de cotizare pentru femei va fi de 32 de ani de la 31 de ani și 11 luni.

Toate informațiile legate de pensia la limita de vârstă. Documente necesare și procedurile care trebuie urmate

Pentru a afla data la care vă puteți pensiona puteți accesa site-ul Casei Naționale de Pensii Publice. Completați data nașterii și sexul și veți afla data pensionării.

Când mă pot pensiona: Cum îți calculezi data de la care poți beneficia de pensie anticipată sau pensie la limita de vârstă

Reamintim că vârsta de pensionare a fost redusă pentru cetățenii din 115 localități din România. Lista poate fi consultată AICI.

Un calcul simplu pe aplicația Casei de Pensii ne arată că o femeie născută în 25 mai 1980 (de exemplu, poate ieși la penie la limită de vârstă în mai 2043 (vezi tabel)

pensionare calcul varsta

Majorarea vârstei de pensionare, o problemă și în Europa

În Europa, majorarea vârstei de pensionare pentru femei a devenit o problemă tot mai mare în ultimii ani.

Multe țări au ales să crească vârsta de pensionare pentru femei pentru a se alinia cu vârsta de pensionare pentru bărbați și pentru a face față presiunilor demografice și financiare.

În unele țări, cum ar fi Franța, vârsta de pensionare pentru femei a fost majorată de la 60 de ani la 62 de ani.

În alte țări, cum ar fi Germania, vârsta de pensionare pentru femei a fost majorată încet, cu câțiva ani la fiecare generație.

Majorarea vârstei de pensionare pentru femei a fost justificată prin faptul că femeile trăiesc mai mult decât bărbații și că sistemul de pensii nu ar putea suporta numărul mare de persoane pensionate.

De asemenea, aceasta ar contribui la echilibrarea bugetului și la reducerea deficitului.

Cu toate acestea, majorarea vârstei de pensionare pentru femei poate avea consecințe negative asupra femeilor care au lucrat în meserii fizice sau care au întrerupt cariera pentru a-și crește copiii.

Acestea ar putea avea dificultăți în a lucra până la vârsta de pensionare, ceea ce ar putea duce la sărăcie și la dependență de asistența socială.

Sursa: Alba24.ro



Dacă ți-a plăcut articolul și vrei să fii la curent cu ce scriem:


CLUJUL PENTRU TOȚI - Ai o propunere pentru un Cluj mai bun? Ai o problemă în zonele în care îţi trăieşti viaţa? Semnalează-ne-o! Trimite mesajul tău pe email prin ACEST FORMULAR, Whatsapp sau pe Facebook messenger




Comenteaza

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Publicitate

ACTUALITATE

Dosarul de diplome false de la Universitatea de Medicină și Farmacie (UMF) Cluj-Napoca, torpilat de judecătorii clujeni

Publicat

În toamna lui 2019, procurorii clujeni au cerut, fără succes, arestarea preventivă a cinci cadre didactice de la Universitatea de Medicină și Farmacie (UMF) Cluj-Napoca, printre care se afla și fostul rector Marius Bojiță, sub acuzații de abuz în serviciu și instigare la fals. Vineri au fost analizate probele din dosar, iar judecătorii nu au fost încântați de modul în care au lucrat procurorii. 

Practic au fost emise 30 de diplome de participare la cursuri de formare profesională pentru farmaciști, fără ca aceștia să fi fost examinați.

Alături de Marius Bojiță mai sunt inculpate în dosar Miere Doina, Hegheș Simona Codruța, Banc Roxana și Filip Lorena.

Potrivit procurorilor, „în perioada 16.11.2016-29.11.2016, UMF Cluj-Napoca a fost organizat la disciplina Analiza medicamentului cursul de perfecţionare postuniversitară cu titlul ,,Calitatea medicamentului – Metode moderne aplicate în studii de stabilitate” cod 439 curs la care figurează ca şi participante un număr de 30 de persoane.

Concluzionând asupra faptelor numiţilor Bojița Marius şi Hegheduș Simona Codruța rezultă că activitatea didactică a acestora se caracterizează de îndeplinirea în mod necorespunzător a atribuţiilor de serviciu ale acestora, fie prin nesusţinerea activităţii didactice, fie prin susţinerea acesteia într-un mod parţial, fie prin neevaluarea persoanelor înscrise, fie prin evaluarea neriguroasă a acestora materializată prin discuţii libere sau chiar schimb de opinii.

Acest mod de exercitare a atribuţiilor de serviciu de cadru didactic în cadrul UMF Cluj-Napoca a condus la vătămarea intereselor legitime ale universităţii prin neoferirea serviciilor de educaţie pentru care aceasta a fost înfiinţată şi a societăţii prin oferirea creditelor EFC necesare obţinerii avizului anual de liberă practică a farmaciştilor, fiind astfel lăsate să activeze în domeniul farmaceutic persoane care nu şi-au dovedit cunoştinţele de specialitate”, se arată în referatul de arestare preventivă.

Totodată, niciunul dintre participanţi nu a achitat taxa de înscriere anterior datei începerii cursurilor.

”Dintre cele 9 persoane care au fost înscrise la curs, doar 2 dintre acestea au achitat taxa de înscriere înainte de prima zi a cursului, respectiv F.A.O. şi T.L.R. însă ambele persoana au achitat taxa de înscriere de 100 de lei în data de 22.11.2016, adică la o zi după prima dată de evaluare.

Concluzionând asupra faptelor numitelor D.M., F.L. şi B.R. rezultă că activitatea didactică a acestora se caracterizează de îndeplinirea în mod necorespunzător a atribuţiilor de serviciu ale acestora, fie prin nesusţinerea activităţii didactice, fie prin susţinerea acesteia într-un mod parţial, fie prin neevaluarea persoanelor înscrise.

Acest mod de exercitare a atribuţiilor de serviciu de cadru didactic în cadrul UMF Cluj-Napoca a condus la vătămarea intereselor legitime ale universităţii prin neoferirea serviciilor de educaţie pentru care aceasta a fost înfiinţată şi a societăţii prin oferirea creditelor EFC necesare obţinerii avizului anual de liberă practică a farmaciştilor, fiind astfel lăsate să activeze în domeniul farmaceutic persoane care nu şi-au dovedit cunoştinţele de specialitate.

De asemenea, modalitatea de exercitare a atribuţiilor de serviciu de către numitele D.M., F.L. şi B.R. a condus la obţinerea pentru persoanele participante la curs a unui folos necuvenit constând în 20 de credite EFC. Dovada acestor credite s-a efectuat prin emiterea de către UMF Cluj-Napoca a 9 diplome de participare care atestă o împrejurare mincinoasă, respectiv că persoanele în cauză au obţinut 20 de credite EFC ca urmare a parcurgerii unui curs de formare profesională prin care au dobândit cunoştinţe şi abilităţi în vederea asigurării unui act farmaceutic de calitate”, arată procurorii.

Dosar retrimis procurorului

Judecătorii au decis, vineri, să admită în parte contestaţiile formulate de inculpați împotriva încheierii penale nr. 237/09.04.2021 a Judecătoriei Cluj-Napoca  în ceea ce priveşte greşita respingere a excepţiilor vizând nulitatea actelor efectuate anterior sesizării din oficiu şi nulitatea declaraţiei martorei M. I. şi dispoziţia de începere a judecăţii.

S-a constatat nulitatea absolută a tuturor actelor efectuate şi obţinute anterior sesizării din oficiu din data de 12.12.2017 de către IPJ Cluj Serviciul de Investigare a Criminalităţii Economice.

Au fost respinse mai multe note explicative și înscrisuri depuse la dosar.

Decizia de vineri a fost transmisă Parchetului de pe lângă Judecătoria Cluj-Napoca, procurorul urmând a comunica judecătorilor de cameră preliminară dacă menţine dispoziţia de trimitere în judecată ori solicită restituirea cauzei în termen de 5 zile de la comunicarea încheierii.

Citește mai departe
Publicitate

ADMINISTRAȚIE

LIVE VIDEO. Ședința Consiliului Local Cluj-Napoca. Proiectele de pe ordinea de zi. Finanțare prin PNRR

Publicat

sedinta

Consiliului Local al municipiului Cluj-Napoca este convocat, luni, în ședința extraordinară, de la ora 14, având două proiecte pe ordinea de zi. Aceasta se va desfășura în sistem online.

Primul este un proiect de hotărâre privind aprobarea depunerii proiectului „Împreună pentru viitor – Servicii complementare de educație timpurie în comunități vulnerabile din municipiul Cluj-Napoca”, spre finanțare prin Planul Național de Redresare și Reziliență al României, Componenta C15 – Educație, apel de proiecte „Dezvoltarea serviciilor de educație timpurie complementare”, respectiv a valorii proiectului și a cheltuielilor legate de acesta. Proiect din inițiativa primarului și a doamnei Oláh Emese, viceprimar.

Cel de-al doilea se referă la însușirea Documentației cadastrale de dezmembrare a imobilului-teren cu nr. cadastral 267853, situat în municipiul Cluj-Napoca, zona Pata Rât. Proiect din inițiativa primarului.

Boc: Singura cale de a ieși din sărăcie este educația

Primarul Emil Boc, aflat la Bruxelles, a avut o intervenție video în direct și a spus că, pentru municipiul Cluj-Napoca, educația reprezintă o prioritate majoră, iar Clujul are rezultate și este pe primul loc în ceea ce privește educația.

”Singura cale de a ieși din sărăcie este educația. Educașia este o soluție pe termen mediu și lung iar copiii din familii defavorizate să aibă un viitor mai bun”, a spus Boc.

Ambele proiecte au fost adoptate cu unanimitate de voturi,

sedinta

Citește mai departe

EVENIMENT

STUDIU: Clujul și Bucureștiul, cele mai SCUMPE orașe din țară pe piața CHIRIILOR

Publicat

blocuri reabilitare termica (3)

Conform unui studiu realizat pe baza unor statistici de pe Imobiliare.ro, Clujul și Bucureștiul sunt cele mai scumpe orașe pe piața chiriilor. Timișoara este orașul din România cu cele mai accesibile chirii, scrie Mediafax.

Cele mai accesibile apartamente de închiriat pot fi găsite în Timișoara. Potriviit analizei, diferența dintre chiriile solicitate în Timișoara și Cluj-Napoca sau București, se apropie de 30% în cazul garsonierelor și depășește 20% în cazul apartamentelor cu 2 și 3 camere. Cele mai scumpe chirii din țară sunt în București și Cluj-Napoca.

Potrivit datelor colectate de portalul de imobiliare, în marile orașe ale țării chiriile medii lunare se situează între 220 de euro și 300 de euro pentru o garsonieră, între 350 de euro și 450 de euro pentru un apartament cu două camere și între 400 de euro și 600 de euro pentru unul cu trei camere. Comparația a fost realizată în funcțiile de prețurile medii solicitate de proprietari în luna martie 2023.

Față de perioada similară a anului anterior, diferențele ajung până la 21% în cazul garsonierelor din Constanța. Cele mai mici evoluții anuale au fost înregistrate în Timișoara și București.

Potrivit studiului, în București, așteptările proprietarilor ajung la 300 de euro pe lună pentru o garsonieră, la 450 de euro pe lună pentru un apartament cu două camere și la 600 de euro pe lună pentru o locuință cu trei camere.

În Brașov, chiriile se situează la un nivel mediu de 270 de euro pe lună pentru o garsonieră, 400 de euro pe lună pentru un apartament cu două camere și 530 de euro pe lună pentru o locuință cu trei camere.

În Cluj-Napoca, prețurile solicitate se situează la 300 de euro pe lună pentru o garsonieră, 450 de euro pe lună pentru un apartament cu două camere și 580 de euro pe lună pentru trei camere.

În Iași, particularii solicită, în medie, 270 de euro pe lună pentru o garsonieră, 360 de euro pe lună pentru un apartament cu două camere și 450 euro pe lună pentru unul cu trei camere. În Timișoara, bugetul mediu necesar pentru închirierea unui apartament este de 220 de euro pe lună pentru o garsonieră, 350 de euro pe lună pentru două camere și 400 de euro pe lună pentru trei camere, au precizat realizatoriii studiului.

Sursa: Mediafax

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO. Un clujean a văzut filmul ”Avatar” 1 de 26 de ori. I-a trimis un mesaj video regizorului James Cameron. Vezi ce îi cere

Publicat

De

vlcsnap 2023 03 25 12h31m25s952 !!!!!!

Un clujean, care a obținut titlul de academician din partea Academiei Internaționale de Științe din Rusia și este Mare Maestru al Ordinului Masonic Umaniterra, i-a trimis un mesaj video regizorului american James Cameron, după ce a văzut prima parte a filmului Avatar de 26 de ori și partea a doua de 7 ori. Adrian Toader – Williams a sesizat că, din partea a doua a peliculei, lipsesc câteva elemente cheie și îl roagă pe Cameron să nu uite să le includă în viitoarele filme ale seriei Avatar.

”Eu sunt Adrian! În primul rând, aș dori să vă mulțumesc foarte mult. Vă mulțumesc personal și echipei dumneavoastră pentru a fi capabil de a crea o astfel de piesă de artă excelentă, fantastic.

Mult mai mult decât un film. Este o cultură, o filosofie.

În 2011 am citat Avatar 2009 în lucrarea mea, într-un articol științific publicat de Academia Internațională de Științe din Rusia Moscova la o conferință. De asemenea, este disponibil pe internet.

Se numește TEKT, Teoria eco-cinematică triunghiulară.

Oricum! James, aș dori să vă reamintesc că în filmul Avatar, partea 1, pe care l-am văzut de 26 de ori, este extrem de important; lipsesc elemente cheie.

Partea a 2-a, a trebuit să aștepte 13 ani pentru a o vedea. Mă bucur că sunt încă în viață. Am reușit să văd filmul, partea a 2-a, de 7 ori.

În Avatar partea 1 (2009), accentuați unitatea și conexiunea fizică și spirituală, referindu-vă la „ATOKIRINA” ca „Sămânța Arborelui Spiritual”.

Și apoi, puneți un accent pe „TSAHEYLU”, partea fizică este locul în care entitățile comunică.

Poporul Na’vi (populație, specie) sunt capabili să se conecteze prin, formând o legătură specifică numită „tsaheylu”, care se conectează cu „caii” și cu Ikran (Banshees montani) folosind coada părului din cap. În acest fel, el se va adapta și va simți „Ikran” în timp ce își va trimite gândurile și voința la „pasăre”. Să presupunem că vrem să-i spunem o pasăre. Zboară. Corect? In fine!”, a spus clujeanul.

”Nu ați menționat TSAHEYLU”

1 vlcsnap 2023 03 25 12h32m10s120!!!!!!!!!!!!!@@@@111111

Acesta a precizat în mesaj că în Avatar 2 (The Way of Water, 2022), pe care l-a văzut de 7 ori, a observat că lipsește ceva important.

”Din punct de vedere vizual, „atokirina” a fost prezentă în apă. Are același sens si aceeași putere.

Este bine să le reamintim oamenilor, mai ales publicului care nu a văzut partea 1.

Și, despre conexiunea intre speciile animale, voi nu ați menționat „TSAHEYLU.” Este atât de important! Deci, sper că partea 3 va menționa „atokirina” și „tsaheylu””, a explicat Adrian Toader – Williams.

În continuarea mesajului adresat lui James Cameron, acesta susține că dacă tot vorbesc de spiritualitate și legături puternice, realizatorii filmului se apropie, astfel, de Umaniterrism, ”filozofia de tip masonică ce stă la baza Ordinului Masonic Umaniterra”.

”Vă invit personal, echipa dumneavoastră și fanii filmului Avatar să contactați UMANITERRA. Contactați-ne și poate doriți să vă alăturați organizației noastre. Punem accent pe sustenabilitate, dezvoltare durabilă, protejarea Vieții și protejarea celui mai important dar pe care l-am primit de la Dumnezeu, Marele Arhitect al Universului. (…) Intenționăm să fim o voce „reală” pe care nu numai Jake Sully (Tsyeyk te Suli în limba Naʼvi) o va înțelege sau Neytiri. Publicul este de 8 miliarde de oameni!”, a conchis clujeanul.

La finalul mesajului, semnatarul se prezintă regizorului James Cameron și îi spune că este ”dr. Adrian Williams, Mare Maestru al Ordinului Masonic Umaniterra, membru al Alianței Universale Masonice, membru a UMIDA, membru a Federației Internaționale a Puterilor Masonice”, cu speranța că va înțelege, în curând, activitatea masonică, în special Umaniterrismul.

Clujeanul are dublă cetățenie, română și americană.

Citește mai departe

EVENIMENT

Cod PORTOCALIU de vânt în zona de munte a Clujului. Rafalele vor ajunge și la 140 de kilometri la oră

Publicat

ANM a emis un cod portocaliu de vânt valabil în Munții Apuseni, Carpații Meridionali și de Curbură. Se va semnala viscol puternic în intervalul 27 martie, ora 23 – 28 martie, ora 23, conform Alba24.ro.

Vântul va sufla cu putere la altitudini de peste 1500 de metri, cu rafale de 120…140 km/h, va fi viscol puternic și vizibilitate foarte scăzută.

Vântul va fi și mai puternic în Carpații Meridionali, la altitudini de peste 1.800 de metri. La rafală, vântul va ajunge la 140 de kilometri la oră.

Interval de valabilitate: 28 martie, ora 02 – 28 martie, ora 14.

Fenomene vizate: intensificări puternice ale vântului.

Zone afectate: altitudini de peste 1800 m în Carpații Meridionali.

cod portocaliu

La altitudini de peste 1800 m în Carpații Meridionali, va fi vânt puternic, cu rafale ce vor depăși 140 de kilometri la oră.

Cod galben de vânt

ANM a emis o avertizare de vreme rea pentru 27 de județe printre care și Cluj pentru luni, până la ora 23,00. Mai multe judeţe din Banat, Crişana, vestul Transilvaniei, Dobrogea şi estul Munteniei se află sub Cod galben de vânt pe parcursul zilei de luni.

Potrivit unei avertizări emise de Administraţia Naţională de Meteorologie, în intervalul ora 6:00 – 23:00, în zonele vizate vor fi intensificări ale vântului cu viteze de peste 55…65 km/h.

În zona montană înaltă (în general la altitudini mai mari de 1700 m), rafalele vor depăşi 80…90 km/h, viscolind ninsoarea şi determinând diminuarea semnificativă a vizibilităţii.

Judeţele atenţionate de meteorologi, unele parţial, iar altele total sunt: Alba, Argeş, Arad, Bihor, Bistriţa-Năsăud, Brăila, Braşov, Cluj, Călăraşi, Caraş-Severin, Constanţa, Dâmboviţa, Gorj, Hunedoara, Harghita, Ialomiţa, Maramureş, Mureş, Neamţ, Prahova, Sibiu, Sălaj, Satu Mare, Suceava, Tulcea, Timiş şi Vâlcea.

Temperaturile scad. Diferențe și de 15 grade celsius

Temperaturile vor scădea în următoarele zile în Alba. Marți și miercuri maximele vor atinge 8 grade celsius, iar pe timpul nopții se vor înregistra temperaturi negative.

Vremea își va reveni începând de joi, temperaturile vor crește ușor până la 15 grade Celsius, apoi de sâmbătă din nou va fi mai frig.

 

Citește mai departe
Publicitate
Publicitate

Știri din Ardeal

Știri din Alba

Publicitate
Publicitate
Publicitate

Parteneri Alba24.ro , România24.ro, Ardeal24.ro, Botosani24.ro Copyright © 2022 Cluj24.ro powered by MEDIA CLUJ24 SRL Cluj Napoca & INDEPENDENT MEDIA Alba Iulia. Cluj24.ro folosește fluxurile de știri ale agențiilor Agerpres și Mediafax