Connect with us

EVENIMENT

Dan Petrescu, după 3-0 cu Unirea Slobozia: Sunt foarte mulțumit de rezultat și de atitudinea băieților. Mulțumiri publicului

Publicat


Dan Petrescu

Antrenorul CFR Cluj, Dan Petrescu, a declarat, după meciul câștigat duminică seara în fața Unirii Slobozia cu scorul de 3-0, că echipa sa avea nevoie de cele 3 puncte puse în joc, deoarece feroviarii au pierdut ultimele 2 partide jucate acasă.

”Am făcut un meci aproape perfect, a semănat puțin cu CFR-ul pe care îl știam eu înainte, adversarii să nu aibă ocazii și noi să avem 2-3 și să marcăm.

Puteam face 4-5 la 0, sunt foarte mulțumit de acest rezultat și de atitudinea băieților, îi felicit. (…) Am primit o surpriză plăcută acest rezultat și acest joc.

Am jucat împotriva unei echipe despre care cred că se bate la play-off. A arătat foarte bine cu Farul, FCSB, UTA și Sibiu. O să fie surpriza plăcută a acestui campionat”, a spus Petrescu.

Acesta a precizat că nu i-a trecut, încă, supărarea după derby-ul pierdut cu ”U” Cluj și după golurile încasate de echipa sa.

Felicitări publicului

”Publicul este o surpriză plăcută și la victorii și la înfrângeri, a fost alături de noi. Le-am spus jucătorilor înainte de meci că suntem datori, am pierdut acasă două meciuri și chiar a fost alături de noi.

În alți ani nu era așa. Chiar dacă nu au fost așa mulți, ne-au ajutat foarte mult. Le mulțumim și sper să vină mai mulți și să îi facem fericiți mereu”, a mai spus antrenorul CFR Cluj.

Laude pentru Munteanu

În ceea ce-l privește pe noul jucător, Louis Munteanu, Dan Petrescu a spus că acesta face toți banii și se bucură pentru cum a evoluat, dar a apreciat și prestația co-echipierilor săi.

”El este un jucător care s-a integrat în grup, iar grupul merge bine numai când ai victorii. Cu această victorie, și joi cu o calificare în Europa, ar fi minunat ca să intre și el de tot în acest grup.

Mă bucur că l-am băgat titular, am stat până în  ultima secundă dacă să încep cu el sau nu. A avut două execuții fantastice. Când ai jucători de un asemenea nivel, poți să te aștepți oricând la ceva.

El a demonstrat că este un jucător de nivel, tânăr, care promite mult, sper să rămână modest, calm, umil și să ajungă unde vrea el. Dar, în primul rând, să ajute CFR Cluj. Sunt convins că Louis Munteanu va juca mulți ani la echipa națională”, a arătat Petrescu.

Legat de o posibilă plecare a portarului Sava și a jucătorului Muhar de la CFR Cluj, antrenorul a spus că nu este normal să plece în acest moment, înaintea unei calificări în Conference League.

”Ne-am face de râs. sper să rămână aici și Sava și Muhar și să nu plece tocmai acum”, a conchis Dan Petrescu.



Dacă ți-a plăcut articolul și vrei să fii la curent cu ce scriem:


CLUJUL PENTRU TOȚI - Ai o propunere pentru un Cluj mai bun? Ai o problemă în zonele în care îţi trăieşti viaţa? Semnalează-ne-o! Trimite mesajul tău pe email prin ACEST FORMULAR, Whatsapp sau pe Facebook messenger




Comenteaza

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Publicitate

EVENIMENT

INFOTRAFIC: RESTRICȚII de tonaj pe drumurile aglomerate în minivacanța de 1 Mai

Publicat

camioane

Infotrafic anunță restricții de tonaj pe drumurile aglomerate în minivacanța de 1 Mai. Camioanele cu masa mai mare de 7,5 tone nu vor putea circula pe principalele rute către mare și munte.

Va fi interzisă circulația camioanelor cu masa totală maximă autorizată mai mare de 7,5 tone, altele decât cele destinate exclusiv transportului de persoane, miercuri (30 aprilie, între orele 16.00/18.00 – 22.00), joi (1 mai, între orele 06.00 – 22.00) și vineri (2 mai, între orele 06.00 – 22.00), în minivacanța de 1 Mai, pe autostrada A2 Bucureşti – Constanța, pe DN 7 Pitești – Râmnicu Vâlcea – Veștem și pe DN 39 Agigea – Mangalia.

INFOTRAFIC: RESTRICȚII de tonaj pe drumurile aglomerate în minivacanța de 1 Mai

Polițiștii le recomandă șoferilor să mențină distanța între vehicule, să respecte limitele de viteză, să semnalizeze din timp schimbarea benzii și să evite depășirile riscante.

Pe autostradă, șoferii sunt sfătuiți să nu folosească banda de urgență în mod nejustificat și să acorde prioritate la intrarea de pe spațiile de servicii.

De asemenea, autoritățile reamintesc pericolul de a conduce sub influența alcoolului, a drogurilor sau în stare de oboseală.

Citește mai departe
Publicitate

EVENIMENT

Cum s-a petrecut tragedia din Huedin, cu 2 copii morți. Cel mic a căzut în apă și cel mare a intrat să-l salveze

Publicat

Huedin

Tragedie mare la Huedin unde pe strada Fildului, doi frați de 4 și 6 ani și-au pierdut viața. Concluzia în acest caz dramatic arată că tragedia putea fi evitată, dacă s-ar fi ținut cont de mai mulți factori.

Din primele informații reiese că marți după amiază, cei doi băieți au ieșit la joacă și au dat peste o groapă plină apă situată în apropierea casei bunicilor.

Copilul cel mic, în vârstă de 4 ani, ar fi alunecat în apă, iar fratele lui de 6 ani ar fi intrat și el în apă să îl salveze, dar s-au înecat amândoi.

Băiețelul cel mare ar fi fost scos din apă chiar de bunica lui, iar cel mic de către un unchi. Pompierii, care au fost alertați și au intervenit la locul incidentului, au aplicat în ambele cazuri manevre de resuscitare, dar fără succes.

Groapa plină cu apă de la ploaie se află pe un șantier din Huedin unde se execută lucrări la calea ferată și nu era protejată de garduri. În plus, copiii se aflau în acea zi în grija bunicilor care nu i-au supravegheat, părinții fiind la serviciu.

Familia celor doi micuți morți mai are o fetiță în vârstă de 2 ani.

”Șeful muncitorilor de pe șantier trebuie să fie sancționat, nu a luat măsuri să fie protejată groapa, ori cu gard, ori să fie acoperită. Mare necaz”, a spus un locuitor al zonei.

DGASPC Cluj s-a autosesizat în acest caz și verifică situația pentru a afla ce s-a întâmplat și cum au fost lăsați nesupravegheați cei doi minori.

Ce forțe a trimis ISU

ISU Cluj a trimis la intervenția de la Huedin un echipaj de pompieri, cu autospecială cu modul de descarcerare încadrat de 4 subofițeri.

”Au mai fost alocate două ambulanțe SMURD, una de la Detașamentul Huedin și cealaltă de la Garda Aghireșu. Ambele au avut în componență 3 subofițeri (pompieri paramedici) și câte un voluntar SMURD”, au precizat reprezentanții ISU.

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO. Intersecția Sub Cetate – Cetății din Florești va fi extinsă. Întreaga zonă va intra în modernizare

Publicat

Primarul comunei Florești, Bogdan Pivariu, a anunțat demararea unui nou proiect de infrastructură. Intersecția străzilor Sub Cetate și Cetății va fi extinsă, iar lucrările fac parte dintr-un plan mai amplu de modernizare a întregii străzi Sub Cetate.

Aceste îmbunătățiri vor contribui la un trafic mai fluid și la un mediu mai sigur pentru cetățeni.

„Lărgim intersecția străzilor Sub Cetate și Cetății. Dar asta nu e tot. Avem în lucru un proiect care modernizează întreaga stradă Sub Cetate, de la intersecția cu strada Cetății și până în intersecția cu strada Tăuțului”, a transmis primarul comunei Florești.

Printre lucrările planificate se numără:

  • Extinderea carosabilului, pentru un trafic mai fluent
  • Amenajarea trotuarelor, pentru siguranța pietonilor
  • Crearea a 59 de locuri de parcare, pentru a reduce aglomerația de pe marginea drumurilor
  • Instalarea canalizării pluviale, pentru o mai bună gestionare a apelor meteorice
  • Îmbunătățirea iluminatului stradal cu LED-uri, pentru un plus de eficiență și vizibilitate

FOTO: Captură Google Maps

Citește mai departe

EVENIMENT

Echipa României de Taekwon-do ITF, cu mai mulți sportivi clujeni în lot, campioana Europei 2025. Câte medalii a câștigat

Publicat

Taekwon -do

Campionatul European de Taekwon-Do ITF desfășurat în Sarajevo (Bosnia & Herzegovina) în perioada 24-27 aprilie 2025 a adunat la start 894 de sportivi din 32 țări. România a câștigat la această ediție 13 medalii de aur, 9 de argint, 22 de bronz, astfel că se menține în top, fiind campioană europeană.

Rezultatele echipei României

Loc III -Clasament General Seniori + 19 ani
Locul I -Clasament General Juniori 16-18 ani
Locul III -Clasament General Prejuniori 13-15 ani

taekwon -do

Asociația Club Sportiv Delta MMA Cluj-Napoca a fost reprezentată la acest Campionat European de Taekwon-do de către Sabău Alexandru, Mutuzau Diana, Danciu Alexandru, Dascăl Dragoș, Kahler Bogdan, Florea Karla, iar acești sportivi au adus echipa României pe locul I pe națiuni, cu un număr de 14 medalii din care 3 de aur, 2 argint și 9 de bronz.

Loc I

Mutuzau Diana -Tull echipe junioare I , 16-18 ani
Danciu Alexandru-Tehnici Speciale 13-15 ani
Kahler Bogdan -Tehnici Speciale 13-15 ani

Loc II

Danciu Alexandru-Lupta echipe prejuniori 13-15 ani
Florea Karla -Lupta echipe prejunioare 13-15 ani

Loc III

Sabău Alexandru-Lupta echipe masculin juniori 16-18 ani
Danciu Alexandru-Tehnici Speciale individual 13-15 ani
Dascăl Dragoș și Kahler Bogdan-lupta tradiționala 13-15 ani
Florea Karla -Tull echipe feminin 13-15 ani
Kahler Bogdan -Tull echipe masculin 13-15 ani
Danciu Alexandru-Tull echipe masculin 13-15 ani
Dascăl Dragoș-Tull echipe masculin 13-15 ani
Florea Karla -Lupta echipe junioare 13-15 ani
Florea Karla -Tehnici Speciale junioare 13-15 ani

Arbitru -Mureșan Alexandru Jr
Antrenor Emerit -Master Muresan Alexandru

 

Citește mai departe
Publicitate
Publicitate

Știri din Ardeal

Publicitate

Știri din Alba

Publicitate
Publicitate
Publicitate