EVENIMENT
Copilă de 15 ani RĂPITĂ de 3 persoane la Huedin. Cei care au lipsit-o de libertate au ajuns după gratii
O copilă de 15 ani a fost răpită și lipsită de libertate de 3 persoane.
Cei care au răpit-o, doi bărbați și o femeie, au fost prinși de polițiști după o amplă acțiune de căutare. Fata este în afara oricărui pericol.
Copilă de 15 ani RĂPITĂ de 3 persoane la Huedin. Cei care au lipsit-o de libertate au ajuns după gratii
Polițiștii din cadrul Poliției orașului Huedin – Secția 8 Poliție Rurală Huedin, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Huedin, au dispus reținerea a 3 persoane, cercetate în cadrul unui dosar penal ce vizează infracțiunea de lipsire de libertate în mod ilegal.
Potrivit polițiștilor clujeni, vineri, 2 august, în jurul orei 16.15, prin apel la 112 a fost primită o sesizare despre faptul că o minoră, de 15 ani, ar fi fost introdusă într-un autovehicul, împotriva voinței sale, de către persoane necunoscute și dusă într-o direcție necunoscută.
Polițiștii au organizat o acțiune complexă de căutare a fetei
La nivelul Poliției orașului Huedin și al Secției 8 Poliție Rurală Huedin s-a format o echipă complexă, fiind demarate cu celeritate activități investigativ-operative pentru depistarea minorei și luarea măsurilor legale.
Astfel, s-a acționat cu sprijinul efectivelor din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Bihor – Serviciul de Investigații Criminale și Poliția municipiului Oradea, iar fata a fost depistată în jurul orei 17.45, în prezența a trei adulți.
Conform cercetărilor efectuate, polițiștii au constatat că cele trei persoane, respectiv doi bărbați de 37 și 21 de ani și o femeie de 26 de ani, s-ar fi deplasat cu autoturismul în zona unui centru comercial din orașul Huedin unde se afla minora de 15 ani, alături de o prietenă.
Femeia de 26 de ani, pe care minora o cunoștea, ar fi determinat-o pe aceasta să se urce în autoturism fără a-i spune în mod cert direcția de deplasare.
În baza materialului probator administrat în cauză, polițiștii au emis ordonanțe de reținere pe numele celor 3 persoane bănuite de săvârșirea infracțiunii, urmând ca în cursul zile de astăzi să fie prezentate magistraților pentru dispunerea altor măsuri preventive.
UPDATE
Pe numele celor 3 persoane bănuite de comiterea infracțiunii, în cursul zilei de sâmbătă, 3 august, judecătorul de drepturi și libertăți a emis mandate de arestare preventivă pentru 30 de zile.
Urmăriți Cluj24.ro și pe Google News
CLUJUL PENTRU TOȚI - Ai o propunere pentru un Cluj mai bun? Ai o problemă în zonele în care îţi trăieşti viaţa? Semnalează-ne-o! Trimite mesajul tău pe email prin ACEST FORMULAR, Whatsapp sau pe Facebook messenger






