ACTUALITATE
CLUJUL DE ALTĂDATĂ Studenții care nu vin la cursuri
Cluj24 prezintă fragmente din Clujul de altădată, surprinse de ziariștii din perioada interbelică și culese din gazetele vremii de Felix Ostrovschi de la Biblioteca Centrală Universitară (BCU) Cluj-Napoca.
„La Universitatea din Cluj s-a putut vedea și acest caz ne mai auzit în viața universitară: studenții și-au trimis carnetele de frecventare spre a fi iscălite de profesori, prin servitor.
Se știe că în usul școlar al Universităților românești, studenții sunt obligați ca să-și prezinte carnetele de frecvență la profesori, care numai după ce li se iscălesc au dreptul să se prezinte la examen. Profesorul nu poate iscăli decât dacă știe că studentul într-adevăr îi urmează regulat cursurile.
Or, unii studenți de la litere, au găsit de cuviință ca nu numai să nu urmeze cursurile la care sunt obligați, dar să-și trimită și carnetele prin servitor pentru a li se iscăli, bun înțeles ca să aibă dreptul la examen.
Cu alte cuvinte, servitorul se substituia studentului, și cum unii profesori, mai iertători, nu cunoșteau destul de bine pe îngrijitor, l-au luat drept student. Alții însă, mai severi, n-au vrut să recunoască pe îngrijitor ca student și au refuzat iscălirea.
Faptul pare glumeț, însă are o doză de îngrijorare pentru viitorii noștri licențiați. Nu știm de unde au moștenit sau au adus obiceiul studenții de a nu urma orariile. În unele dăți, sălile sunt goale și învățații noștri, care au alergat din depărtări mari în ajutorul culturei românești din Ardeal, în loc de studenți au în față…bănci mute și surde. Studenții noștri se substituie când lucrurile neînsufletite, când îngrijitorilor. Au obosit de știință românească în cursul nici unui an împlinit? Sunt eficienți acei studenți cari lipsesc cu regularitate matematică de la cursuri?
Credem însă că profesorii care le-au făcut cinstea de a nu-i recunoaște în servitori și au refuzat de a le iscăli carnetele, la sfârșitul anului vor ști să facă cinste și învățământului superior”. [„Patria”, anul II, nr.8, Cluj, 16 martie 1920].
Urmăriți Cluj24.ro și pe Google News
CLUJUL PENTRU TOȚI - Ai o propunere pentru un Cluj mai bun? Ai o problemă în zonele în care îţi trăieşti viaţa? Semnalează-ne-o! Trimite mesajul tău pe email prin ACEST FORMULAR, Whatsapp sau pe Facebook messenger






