EVENIMENT
CFR Cluj continuă cursa pentru primul loc. Următorul adversar, UTA Arad
CFR Cluj va primi, joi, de la ora 17, vizita celor de la UTA Arad, înfruntare din cadrul etapei cu numărul 28 a Superligii. Echipa lui Petrescu vine după o victorie la scor obținută pe terenul celor de la Petrolul Ploiești. Campioana României s-a impus etapa trecută cu scorul de 2-5.
Adversara clujenilor de mâine a suferit o înfrângere la limită etapa trecută. UTA a pierdut cu 0-1 meciul de acasă împotriva celor de la Farul Constanța. „Bătrâna doamnă” a avut un 2023 complicat până în acest moment.
Din cele șase partide pe care le-au disputat, arădenii au reușit să câștige doar una singură, contra Botoșaniului, trei dintre aceste partide terminându-se cu eșec. Datorită acestor rezultate slabe, UTA este pe penultimul loc în clasament, reușind să acumuleze 24 de puncte până în acest moment.
Un duel echilibrat
De la revenirea arădenilor în prima divizie, duelurile cu cei de la CFR au fost echilibrate. Clujenii au reușit să se impună în două confruntări contra celor de la UTA, în timp ce „bătrâna doamnă” a obținut o victorie iar ultimele două dueluri s-au terminat la egalitate.
Una dintre partidele care s-a terminat la egalitate a fost cea din turul campionatului. Meciul respectiv s-a încheiat cu scorul de 1-1, Boateng reușind să deschidă scorul, însă arădenii au egalat după un autogol al lui Kolinger.
Daniel Cucu-Kovaci
Urmăriți Cluj24.ro și pe Google News
CLUJUL PENTRU TOȚI - Ai o propunere pentru un Cluj mai bun? Ai o problemă în zonele în care îţi trăieşti viaţa? Semnalează-ne-o! Trimite mesajul tău pe email prin ACEST FORMULAR, Whatsapp sau pe Facebook messenger






