ACTUALITATE
Cât de poluat e aerul în curtea școlii? Proiectul unei asociații a ajuns la Cluj
Au fost montați primii senzori la școlile din județul Cluj. Inițiativa face parte dintr-un proiect național.
Primele școli care au avut curaj să aprobe montarea acestora sunt din mediul rural, respectiv din localitățile Bologa și Panticeu. Desigur, indicatorii arată bine, aerul fiind curat.
”Cu o floare nu se face primăvară așa cum cu monitorizarea calității aerului nu vom avea un aer mai curat. Însă acesta este primul pas către normalitate și către identificarea problemelor și factorilor ce poluează și rezolvarea acestora.
Calitatea aerului este un factor vital pentru dezvoltarea și crestereea copiilor într-o societate aflată în continuă dezvoltare. Astfel dorim să vă prezentăm proiectul de curând lansat Curtea-Școlii care dorește să monitorizeze calitatea aerului din mediul în care copii își petrec mare parte din perioada zilei, mediul în care copii fac activități fizice sau mediul în care fac de curând ore de curs”, precizează reprezentanții Strop de aer.
Parte din proiectul național de monitorizare a calității aerului Strop de aer, Curtea Școlii dorește să dea posibilitatea fiecărui părinte să verifice în timp real calitatea aerului pe care îl respiră copilul său.
”Împreună cu o persoană deosebită (Natalia Ciobanu) am reușit deja să montăm 2 senzori la 2 școli din județul Cluj, iar continuarea acestui program ține doar de cei interesați și de noi înșine”, adaugă Strop de aer.
Urmăriți Cluj24.ro și pe Google News
CLUJUL PENTRU TOȚI - Ai o propunere pentru un Cluj mai bun? Ai o problemă în zonele în care îţi trăieşti viaţa? Semnalează-ne-o! Trimite mesajul tău pe email prin ACEST FORMULAR, Whatsapp sau pe Facebook messenger






