ACTUALITATE
Solistul E-AN-NA licitează cimpoiul primit la 16 ani pentru a salva animale: „Am simțit că a venit momentul să dau mai departe”
Andrei Oltean, solistul și multi-instrumentistul trupei E-AN-NA, își pune la licitație instrumentul care l-a însoțit în numeroase turnee și concerte din ultimii 16 ani, un cimpoi cu valoare sentimentală uriașă.
Licitația va avea loc pe 18 decembrie, la Arenele Romane din București, în cadrul concertului aniversar de 10 ani al trupei.
Fondurile vor merge către salvarea animalelor
Andrei a decis ca întreaga sumă strânsă la licitație să fie donată Asociației Animal Life din Sibiu, iar gestul său vine din dorința de a sprijini protecția animalelor și de a-i inspira și pe alții să se implice.
Mai mult, artistul a anunțat că va dubla suma finală obținută pentru instrument, astfel încât donația să aibă un impact și mai mare.
„Acum 16 ani, ai mei mi-au promis că dacă termin gimnaziul cu note bune au să pună bani deoparte ca să îmi cumpere un cimpoi. L-am primit. Rar fusesem atât de fericit precum în momentul acela. Și l-am plimbat sute de mii de kilometri, pe la sute de concerte.
2.000 de lei, prețul de pornire
Suma de pornire a licitației este de 2.000 de lei, însă emoția pe care o poartă instrumentul ar putea ridica prețul considerabil. Artistul spune că ideea i-a venit încă de acum câteva luni și că nu are nicio urmă de regret în privința despărțirii de cimpoiul care l-a însoțit pe scene din toată lumea.
Invitat la podcastul Cluj24: Andrei explică motivele licitației
Recent, Andrei Oltean a fost invitat și la podcastul Cluj24, unde a vorbit pe larg despre decizia de a scoate la licitație cimpoiul, despre atașamentul pe care l-a avut față de instrument și despre dorința de a da mai departe binele pe care l-a primit.
Artistul a subliniat în discuție importanța implicării comunității în acțiuni caritabile și rolul pe care îl pot avea artiștii în promovarea unor cauze sociale.

E-an-na, 10 ani de la debut
Trupa E-AN-NA s-a impus în ultimul deceniu prin mixul spectaculos dintre folk și metal modern, dar și prin reinterpretări ale unor cântece tradiționale românești rare.
E-an-na a obținut locul 2 la Wacken Open Air în 2017, a fost favorita publicului la Eurovision România 2022 și a ajuns în trending pe Spotify și YouTube cu piese precum „Ies”, „Malere” sau „Floare de Fier”, care au strâns milioane de ascultări.
Foto: E-AN-NA – Facebook
Urmăriți Cluj24.ro și pe Google News
CLUJUL PENTRU TOȚI - Ai o propunere pentru un Cluj mai bun? Ai o problemă în zonele în care îţi trăieşti viaţa? Semnalează-ne-o! Trimite mesajul tău pe email prin ACEST FORMULAR, Whatsapp sau pe Facebook messenger






