Connect with us

ACTUALITATE

Că tot e liber, asfaltăm. Au fost finalizate lucrările de asfaltare pe drumul județean 109S (DJ 109A) Deușu – Sânmărtin – Giula

Publicat


Având în vedere că, în această perioadă, circulația rutieră este mult redusă, se profită din plin de această stare de fapt și se accelerează lucrările de asfaltare în județul Cluj. Încă un tronson de drum a fost acoperit cu asfalt, conform comunicatului primit la redacție:

„Consiliul Județean Cluj a finalizat lucrările de asfaltare pe drumul județean 109S (DJ 109A) – Deușu – Sânmărtin – Giula – Borșa (DJ 109).

Alin Tișe, președintele Consiliului Județean Cluj: „Importanța acestor lucrări e dată de faptul că asigură celor care tranzitează zona condiţii pentru o circulaţie în deplină siguranţă, cu atât mai mult cu cât acest drum face legătura între DJ 109, pe direcţia Borşa, şi DJ 109A, spre Chinteni, prin localitatea Deuşu”.

Lucrările au vizat un tronson în lungime totală de 12,789 kilometri, situat între pozițiile kilometrice 1+531 și 14+320, în condițiile în care, în cursul anului trecut, au fost executate lucrări de întreținere finalizate cu așternerea de covor asfaltic pe sectorul de 7,343 kilometri dintre pozițiile kilometrice 1+531 și 8+874.

btr

Astfel, a fost asfaltat sectorul de drum rămas, respectiv cel cuprins între km 8+874 și km 14+320, în lungime de 5,446 kilometri.

De asemenea, au fost executate și lucrări constând în realizarea de șanțuri, acostamente, curățarea șanțurilor și a rigolelor, tăierea lăstărișului din vecinătatea căii de rulare. Pentru completa finalizare a lucrărilor urmează a mai fi montați parapeți metalici pe sectoarele de drum unde situația o impune și vor fi executate lucrări de marcaje și semnalizare rutieră.”




Comenteaza

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Publicitate
Publicitate
Publicitate

Știri din Alba

Publicitate
Publicitate
Publicitate