ACTUALITATE
Bursa de valori București continuă să scadă. -5.66% în această dimineață
Indicele BET este cel care evidențiază starea bursei din România, iar acesta a scăzut cu 5,66% în această dimineață. Prețul acțiunilor premium de la Bursa de valori București (BVB) au scăzut și ele cu până la aproximativ 9%. Asta înseamnă că semnificativ mai mulți oameni și-au vândut acțiunile pe care le dețineau față de cei ce au cumpărat.
Cea mai mare scădere a avut-o SIF Muntenia cu -8.96%. Asta înseamnă că prețul unei acțiuni a scăzut de la 0.292 bani până la 0.27 bani. La 100 de acțiuni deținute pierderea este de 22 de lei. Este o pierdere mare raportată la viteza obișnuită cu care acțiunile de la BVB își modifică valoarea.
Băncile importante au și ele pierderi semnificative. BRD are o scădere de 6.19% pe acțiune, Banca Transilvania o scădere 6.08%, iar Patria Bank o scădere de 3.53%. Fondul Proprietatea, un fond de investiții cu legături britanice are o scădere de 4.18%, iar prețul acțiunilor la OMV Petrom contină trendul descendent scăzând în această dimineață cu 5.7%.
Nici producătorii de medicamente nu o duc mai bine în această dimineață la BVB. Antibiotice S.A. are o scădere de 6.11% pe când Zentiva S.A. stagnează.
Un articol de Ștefan Chețan
Urmăriți Cluj24.ro și pe Google News
CLUJUL PENTRU TOȚI - Ai o propunere pentru un Cluj mai bun? Ai o problemă în zonele în care îţi trăieşti viaţa? Semnalează-ne-o! Trimite mesajul tău pe email prin ACEST FORMULAR, Whatsapp sau pe Facebook messenger






