EVENIMENT
AVOCADO cu PESTICIDE peste limită, retras de Kaufland Cluj din comerț. A fost vândut între 11 și 18 martie. NU îl CONSUMAȚI
Kaufland a retras voluntar din magazine produsul Avocado Bio pentru depășirea limitei de pesticide, anunță ANSVSA.
Autoritatea Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA) a precizat marți că reprezentanții Kaufland au reacționat și au retras de la comercializare, din toate magazinele, produsul K-Bio Avocado, vândut în cutie de câte 2 bucăți, adus din Columbia.
Motivul rechemării este depăşirea limitei legale de reziduuri de pesticide.
Produsul a fost vândut în perioada 11 – 18 martie, inclusiv în Cluj-Napoca, la magazinele din cartierele clujene Mănăștur, Între Lacuri, Gheorgheni și Mărăști.
„Clienții care au achiziționat produsul cu datele de identificare de mai sus sunt rugați să nu-l consume şi se pot prezenta în orice magazin Kaufland pentru a-l returna, până la data de 1 aprilie și vor primi contravaloarea sa, fără a mai fi necesară prezentarea bonului fiscal”, au precizat reprezentanții ANSVSA.
Sursa: ANSVSA
Urmăriți Cluj24.ro și pe Google News
CLUJUL PENTRU TOȚI - Ai o propunere pentru un Cluj mai bun? Ai o problemă în zonele în care îţi trăieşti viaţa? Semnalează-ne-o! Trimite mesajul tău pe email prin ACEST FORMULAR, Whatsapp sau pe Facebook messenger






