Connect with us

EVENIMENT

Avertismentul OMS. Ibuprofenul poate agrava infectarea cu coronavirus!

Publicat


Organizaţia Mondială a Sănătăţii a transmis un mesaj lumii prin care îi îndeamnă pe oameni să nu folosească medicamentul ibuprofen dacă au suspiciunea că au contactat coronavirus şi fără consultarea prealabilă a medicului.

Purtătorul de cuvânt al OMS, Christian Lindmeier, a spus că nu există studii recente care să stabilească o legătură între acest medicament antiinflamator şi creşterea ratei mortalităţii, dar a adăugat că experţii analizează în prezent chestiunea.

„Recomandăm paracetamol, nu ibuprofen în automedicaţie”, a spus acesta.

Mesajul transmis de OMS vine după ce oficiali francezi din domeniul sănătăţii au atras atenţia să nu se folosească medicamente antiinflamatoare nesteroidiene împotriva bolii COVID-19.

Acest grup de medicamente include ibuprofenul, aspirina şi altele.

Publicaţia medicală The Lancet a avansat ipoteza că unele medicamente, inclusiv ibuprofenul, ar putea reprezenta un risc pentru pacienţii bolnavi de COVID-19 care suferă de asemenea de hipertensiune sau diabet.




Comenteaza

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Publicitate
Publicitate
Publicitate

Știri din Alba

Publicitate
Publicitate
Publicitate