ACTUALITATE
Autorul PUG-ului Clujului: Din grija Consiliului Județean apar periferii nenorocite până dincolo de Florești, Baciu și Apahida

Arhitectul Adrian Borda, care a coordonat realizarea noului Plan Urbanistic General al Clujului, atrage atenția asupra modului haotic în care Consiliul Județean Cluj a permis dezvoltarea localităților din jurul municipiului.
”Ne tot văietăm la Cluj de dezvoltare în timp ce în grija Consiliului Județean un teritoriu uriaș se transformă în periferii nenorocite, haotice până dincolo de Apahida, Florești, Baciu. De aici vin fluxuri de automobile, oamenii nu au alte variante și sufocă traficul. În oraș putem să blocăm dezvoltarea, să chinuim oamenii, în timp ce prin grija Consiliului Județean în jurul Clujului se întâmplă un dezastru. Dezmirul are un ghetou sinistru de deal, Apahida are o grămadă de nenorociri, Baciu are niște cartiere de blocuri înspăimântătoare, Floreștiul ce să mai spunem. Asta e datoria noastră, să avem grijă de oraș, dar ceilalți ne termină. (…)
Clujul e un mic nucleu urban, înconjurat de o mare de periferii. Constatăm că acestea devin complet necontrolabile, unde calitatea vieții va fi proastă. Să aduci infrastructură și tot ce trebuie acolo se va face la consturi inimaginabile”, a spus Adrian Borda, invitat la Napoca Live.
Fenomenul nu se întâmpla doar la noi, ci și în Ungaria, unde populația s-a mutat în jurul Budapestei și toate satele au crescut.
În legătură cu actualizarea Planului Urbanistic General al municipiului Cluj-Napoca, proces început deja, arhitectul a observat că nu se realizează consultări publice și planurile de etapă nu sunt publicate pe pagina de internet a Primăriei, cum s-a întâmplat în cazul PUG-ului în vigoare.
Adrian Borda a menționat că aceste PUG-uri au caracter de reglementare general și de multe ori sunt încălcate, chiar și din stupiditate, de către cei din administrația locală, care au rolul de a-l apăra.
Exemple ar fi atât hotelul hidos de pe strada Avram Iancu, unde în PUG exista un parcelar care proteja zona, cât și blocul nou de pe strada Teodor Mihali, singurul care ajunge în stradă.
Dacă ți-a plăcut articolul și vrei să fii la curent cu ce scriem:
CLUJUL PENTRU TOȚI - Ai o propunere pentru un Cluj mai bun? Ai o problemă în zonele în care îţi trăieşti viaţa? Semnalează-ne-o! Trimite mesajul tău pe email prin ACEST FORMULAR, Whatsapp sau pe Facebook messenger

ACTUALITATE
Dosarul de diplome false de la Universitatea de Medicină și Farmacie (UMF) Cluj-Napoca, torpilat de judecătorii clujeni

În toamna lui 2019, procurorii clujeni au cerut, fără succes, arestarea preventivă a cinci cadre didactice de la Universitatea de Medicină și Farmacie (UMF) Cluj-Napoca, printre care se afla și fostul rector Marius Bojiță, sub acuzații de abuz în serviciu și instigare la fals. Vineri au fost analizate probele din dosar, iar judecătorii nu au fost încântați de modul în care au lucrat procurorii.
Practic au fost emise 30 de diplome de participare la cursuri de formare profesională pentru farmaciști, fără ca aceștia să fi fost examinați.
Alături de Marius Bojiță mai sunt inculpate în dosar Miere Doina, Hegheș Simona Codruța, Banc Roxana și Filip Lorena.
Potrivit procurorilor, „în perioada 16.11.2016-29.11.2016, UMF Cluj-Napoca a fost organizat la disciplina Analiza medicamentului cursul de perfecţionare postuniversitară cu titlul ,,Calitatea medicamentului – Metode moderne aplicate în studii de stabilitate” cod 439 curs la care figurează ca şi participante un număr de 30 de persoane.
Concluzionând asupra faptelor numiţilor Bojița Marius şi Hegheduș Simona Codruța rezultă că activitatea didactică a acestora se caracterizează de îndeplinirea în mod necorespunzător a atribuţiilor de serviciu ale acestora, fie prin nesusţinerea activităţii didactice, fie prin susţinerea acesteia într-un mod parţial, fie prin neevaluarea persoanelor înscrise, fie prin evaluarea neriguroasă a acestora materializată prin discuţii libere sau chiar schimb de opinii.
Acest mod de exercitare a atribuţiilor de serviciu de cadru didactic în cadrul UMF Cluj-Napoca a condus la vătămarea intereselor legitime ale universităţii prin neoferirea serviciilor de educaţie pentru care aceasta a fost înfiinţată şi a societăţii prin oferirea creditelor EFC necesare obţinerii avizului anual de liberă practică a farmaciştilor, fiind astfel lăsate să activeze în domeniul farmaceutic persoane care nu şi-au dovedit cunoştinţele de specialitate”, se arată în referatul de arestare preventivă.
Totodată, niciunul dintre participanţi nu a achitat taxa de înscriere anterior datei începerii cursurilor.
”Dintre cele 9 persoane care au fost înscrise la curs, doar 2 dintre acestea au achitat taxa de înscriere înainte de prima zi a cursului, respectiv F.A.O. şi T.L.R. însă ambele persoana au achitat taxa de înscriere de 100 de lei în data de 22.11.2016, adică la o zi după prima dată de evaluare.
Concluzionând asupra faptelor numitelor D.M., F.L. şi B.R. rezultă că activitatea didactică a acestora se caracterizează de îndeplinirea în mod necorespunzător a atribuţiilor de serviciu ale acestora, fie prin nesusţinerea activităţii didactice, fie prin susţinerea acesteia într-un mod parţial, fie prin neevaluarea persoanelor înscrise.
Acest mod de exercitare a atribuţiilor de serviciu de cadru didactic în cadrul UMF Cluj-Napoca a condus la vătămarea intereselor legitime ale universităţii prin neoferirea serviciilor de educaţie pentru care aceasta a fost înfiinţată şi a societăţii prin oferirea creditelor EFC necesare obţinerii avizului anual de liberă practică a farmaciştilor, fiind astfel lăsate să activeze în domeniul farmaceutic persoane care nu şi-au dovedit cunoştinţele de specialitate.
De asemenea, modalitatea de exercitare a atribuţiilor de serviciu de către numitele D.M., F.L. şi B.R. a condus la obţinerea pentru persoanele participante la curs a unui folos necuvenit constând în 20 de credite EFC. Dovada acestor credite s-a efectuat prin emiterea de către UMF Cluj-Napoca a 9 diplome de participare care atestă o împrejurare mincinoasă, respectiv că persoanele în cauză au obţinut 20 de credite EFC ca urmare a parcurgerii unui curs de formare profesională prin care au dobândit cunoştinţe şi abilităţi în vederea asigurării unui act farmaceutic de calitate”, arată procurorii.
Dosar retrimis procurorului
Judecătorii au decis, vineri, să admită în parte contestaţiile formulate de inculpați împotriva încheierii penale nr. 237/09.04.2021 a Judecătoriei Cluj-Napoca în ceea ce priveşte greşita respingere a excepţiilor vizând nulitatea actelor efectuate anterior sesizării din oficiu şi nulitatea declaraţiei martorei M. I. şi dispoziţia de începere a judecăţii.
S-a constatat nulitatea absolută a tuturor actelor efectuate şi obţinute anterior sesizării din oficiu din data de 12.12.2017 de către IPJ Cluj Serviciul de Investigare a Criminalităţii Economice.
Au fost respinse mai multe note explicative și înscrisuri depuse la dosar.
Decizia de vineri a fost transmisă Parchetului de pe lângă Judecătoria Cluj-Napoca, procurorul urmând a comunica judecătorilor de cameră preliminară dacă menţine dispoziţia de trimitere în judecată ori solicită restituirea cauzei în termen de 5 zile de la comunicarea încheierii.
EVENIMENT
Kader Keita (CFR Cluj), în vizorul Rapidului. Varga: Sunt șanse bune să plece la Rapid, dacă vom ajunge la un ACORD

Conducerea Rapidului vrea să-i întărească lotul lui Marius Șumudică pentru ocuparea unui loc în play-off-ul SuperLigii. Ținta este mijlocașul Kader Keita de la CFR Cluj.
Rapid este foarte aproape să se desprată de Xian Emmers și are nevoie de un jucător în loc la mijlocul terenului. S-a vorbit intens despre transferul lui Tidiane Keita de la Petrolul, cu care s-ar fi luptat cu FCSB, dar adevărata țintă este alta.
Kader Keita (CFR Cluj), în vizorul Rapidului. Varga: Sunt șanse bune să plece la Rapid, dacă vom ajunge la un ACORD
E vorba tot de un Keita, dar de Kader, de la CFR Cluj. Informația a fost dezvăluită în exclusivitate de Horia Ivanovici la FANATIK.
Aceasta a fost confirmată apoi de Neluțu Varga, patronul echipei ardelene, care a oferit în exclusivitate detalii de la negocierile cu omologii de la Rapid pentru transferul mijlocașului ivorian în Giulești.
„Suntem în negocieri cu Rapidul. Îl vor pe Kader Keita. Le-am cerut 200.000 de euro acum și încă 100 de mii de euro în tranșa a doua. Un total de 300.000 de euro.
Keita este un jucător bun, dar Dan Petrescu nu prea l-a mai folosit în ultima perioadă și atunci, dacă îl ținem, îi scade valoarea. Rapidul îl vrea neapărat. Am înțeles că mai vor jucători la mijlocul terenului, iar noi întotdeauna am avut relații excelente cu domnul Șucu.
Deci sunt șanse bune ca Keita să plece la Rapid, dacă vom ajunge la un acord. Din ce am înțeles, și jucătorul ar vrea să ajungă în Giulești, mai ales că și-a pierdut statutul de titular la CFR Cluj.
Bineînțeles că tranzacția ar trebui să se încheie astăzi, pentru că e ultima zi de transferuri. Vedem dacă până la urmă ajungem la un acord final cu Rapidul. Dacă ne înțelegem la suma despre care v-am spus, Keita e liber să plece în Giulești”, a declarat Neluțu Varga.
EVENIMENT
Șeful IPJ Cluj: Viteza excesivă sau neadaptată la condițiile de drum, principalele cauze ale accidentelor grave în 2024 în județ

Viteza excesivă sau neadaptată la condițiile de drum, neacordarea de prioritate vehiculelor şi indisciplina pietonilor au fost principalele cauze ale accidentelor rutiere grave în județul Cluj în anul 2024, urmând să fie derulate activități de prevenire în acest an care să ducă la reducerea acestor evenimente din trafic.
Șeful IPJ Cluj, comisar-șef Adrian Moșuțan, a declarat, luni, că anul trecut, la nivelul județului Cluj au fost înregistrate 1.169 accidente de circulație, din care 194 au fost raportate ca accidente rutiere grave, în scădere cu peste 4% față de 2023.
”Principalele cauze ale accidentelor rutiere grave au fost viteza excesivă sau neadaptată la condițiile de drum, neacordarea de prioritate vehiculelor şi indisciplina pietonilor. Nu avem creșteri pe partea de consum de alcool și droguri la volan. Campania de prevenire derulată anul trecut a fost una proactivă și a dat rezultate.
Aproape 10.000 de permise auto suspendate
Anul trecut, poliţiştii rutieri s-au implicat în activități de prevenire şi combatere a tuturor cauzelor generatoare de accidente rutiere, în urma celor 2.680 de acțiuni de control fiind constatate 1.934 de infracţiuni şi aplicate 60.019 sancțiuni contravenționale.
De asemenea, au fost reținute, în vederea suspendării exercitării dreptului de a conduce 9.509 permise de conducere și au fost retrase 2.457 de certificate de înmatriculare”, a spus Moșuțan.
Acesta a precizat că unul dintre obiectivele sale în 2025 este ca Poliția clujeană să rămână aproape de cetățeni.
”Reducerea accidentelor rutiere este una dintre priorități”, a subliniat șeful IPJ Cluj.
ECONOMIE
Dragoș Damian, CEO Terapia: George Simion, unde ai fost în ultimii 15 ani? Unde au fost toți politicienii?

În urmă cu aproape 15 ani pornisem din banii mei o campanie ”Cumpără Fabricat în România”, inspirată de un banner din centrul Sibiului, pe care scria că a cumpăra ceva fabricat pe plan local va crea locuri de muncă, va crește economia comunității, va atrage investitori noi.
Este perfect adevărat, anii de capitalism au arătat că patriotismul economic face diferența, vezi VW în Germania, Renault în Franța, Skoda în Cehia. Astfel încât, daca ne luam doar după vânzarea de autovehicule, este greu de înțeles cum unii se declară suveraniști, naționaliști sau patrioți dacă nu au un Duster sau o Puma în garaj.
Politicienii îndeamnă doar în campaniile electorale la ”Cumpără Fabricat în România”
După vreo câțiva ani am lăsat baltă proiectul, râdea lumea de mine. Ce-i drept, singurul susținător al proiectului a fost George Simion – dar era în 2019, campanie electorală, la fel ca și acum …..
Putem discuta mult despre ce înseamnă a cumpăra astăzi, la aproape 20 de ani de apartenență la EU, doar produse fabricate în România – ați văzut cum politicienii îndeamnă, coincidență sau nu, în campaniile electorale, la ”Cumpără Fabricat în România” – repet întrebarea pentru toți politicienii, unde au fost în ultimii 15 ani?
Nu avem voie să ignorăm rolul supermarketurilor
Putem înjura supermarketurile că-și cresc prețurile, dar dacă stăm zi-lumină la cozi interminabile prețurile vor crește, este legea cererii și ofertei. Putem vorbi despre 70% produse romanești la raft – poate la rafturile de vis-a-vis de Ministerul Agriculturii; și putem vorbi despre cele mai ieftine alimente din UE – asta făcând abstracție de paritatea puterii de cumpărare, există formatori de opinie economică care cred că toți suntem proști. Sunt aceeași care laudă creșterea zburdalnicului nostru PIB, fără să spună că el se ridică spre noi culmi prin inflație, îndatorând țară și încovoind deficitele bugetare, de cont curent și de balanță comercială.
Dar nu avem voie să ignorăm rolul supermarketurilor la întărirea comunităților, mai ales al celor mici, la formarea de capital, la crearea de joburi pe verticală și orizontală, la digitalizare, la aducerea fermierului lângă cumpărător și la albirea economiei negre și gri. Și la multe altele, într-un cuvânt, la modernizarea României. Supermarketurile au devenit parte din istoria noastră din ultimii 25 de ani.
Supermarketurile au contribuit la modernizarea României. Trebuie boicotat din supermarketuri doar tutunul, alcoolul și băuturile energizante – de către cei care au sub 18 ani.
EVENIMENT
FOTO. 3 tronsoane de drum din Cluj, afectate de alunecări de teren, intră în reparații. Unele sunt crăpate și un real pericol

Au fost emise autorizațiile de construire în vederea executării lucrărilor de intervenție pe trei tronsoane de drumuri județene, anunță Consiliul Județean Cluj.
Este vorba de drumuri afectate în urma polilor abundente din toamna anului trecut, care au dus la alunecări de teren.
Reparații pe trei tronsoane de drum pericol-public la Cluj
Potrivit CJ, sunt vizate de lucrări 3 drumuri județene unde s-au produs degradări consistente și care pun în pericol siguranța traficului rutier, respectiv:
- tronsonul Igriția – Vâlcele, în zona km 24+200 – DJ 109B Fundătura – Cornești – Oșorhel
- Zona localității Filea de Jos, la km 23+350 și km 24-850 – DJ 107R Cluj-Napoca – Ciurila – DJ 107M
- Zona localității Valea Ierii, la km 13+900 și km 26+800 – DJ 107N Moara de Pădure – Valea Ierii – Gura Rîșca – Someșul Rece.
”Am dispus luarea măsurilor necesare pentru remedierea drumurilor județene afectate de fenomenele hidrometeorologice periculoase care au avut loc în a doua jumătate a anului trecut. Lucrările de intervenție sunt cuprinse în lista de investiții pe anul 2025, asttfel că, imediat după aprobarea bugetului propriu, vom demara în regim de urgență licitațiile de proiectare și execuție”, a declatat Alin Tișe, președintele CJ Cluj.
Crăpături și fisuri în șosele
Principalele degradări pe aceste drumuri, după producerea alunecărilor de teren constau în crăpături și fisuri longitudinale ale părâii carosabile, dar și rupturi de margine, șanțuri colmatate sau terasamente prăbușite. În acest moment, zonele vizate de lucrări sunt semnalizate corespunzător, porțiunile afectate fiind refăcute provizoriu, astfel încât traficul rutier să nu fie perturbat.