ADMINISTRAȚIE
Alin Tișe: Aproape 45 de kilometri de drumuri din Cluj intră în reparații. Consiliul Județean a semnat contractele
Alin Tișe: Lucrări de întreținere pe aproape 45 de kilometri pe drumuri din Cluj. Au fost semnate contractele
Consiliul Județean Cluj a încheiat cinci noi contracte de lucrări de întreținere care vizează tot atâtea sectoare de drumuri județene, în lungime însumată de aproape 45 de kilometri.
Alin Tișe, președintele Consiliului Județean Cluj a anunțat că vor fi realizate și accese la proprietăți și trotuare.
Alin Tișe: Lucrări de întreținere pe aproape 45 de kilometri pe drumuri din Cluj. Au fost semnate contractele
Sectoarele de drum care vor intra în lucru însumează, practic, 44,165 de kilometri.
Lucrările au scopul de a îmbunătăți condițiile de circulație, precum și de a asigura o siguranță rutieră sporită. Acestea vor consta în operațiuni de întreținere a platformei drumului, de asigurare a scurgerii apelor și a esteticii rutiere.
Mai mult, este prevăzută realizarea de accese la proprietăți în localitatea Crăiești și de trotuare în localitatea Someșu Rece.
„Dor până în acest moment am încheiat 35 de contracte de lucrări de întreținere. Acestea vizează, în total, 36 de sectoate de drum, în lungime ănsumată de peste 304 kilometri, situate pe nu mai puțin de 31 de drumuri din toate zonele județului”, a precizat Alin Tișe.
Care sunt drumurile pe care se fac reparații
Contractele încheiate vizează următoarele drumuri județene:
- DJ 107N Plopi – Gura Râșca, de la km 21+000 la km 28+500;
- DJ 107P Gilău – Someșu Rece, de la km 0+000 la km 3+700 (realizarea de trotuare în localitatea Someșu Rece);
- DJ 109A Ciubanca – Ciubăncuța, de la 48+565 la km 57+250;
- DJ 103M (DN 1) Rediu – Aiton – DJ 103G), de la 0+000 la km 8+230;
- DJ 107L Petreștii de Jos – Crăiești – Lita, de la km 14+900 la km 30+950.
De la începutul acestui an și până în prezent, Consiliul Județean Cluj a încheiat alte 30 de contracte de lucrări de întreținere care vizează 31 de sectoare de drum în lungime însumată de 260,589 kilometri, situate pe 26 de drumuri județene aflate în administrare.
Urmăriți Cluj24.ro și pe Google News
CLUJUL PENTRU TOȚI - Ai o propunere pentru un Cluj mai bun? Ai o problemă în zonele în care îţi trăieşti viaţa? Semnalează-ne-o! Trimite mesajul tău pe email prin ACEST FORMULAR, Whatsapp sau pe Facebook messenger






