Connect with us

ACTUALITATE

Ajutor pentru cei din sectorul HORECA! Scutire de la plata impozitului și bani de la stat

Publicat


Ministrul Economiei, Energiei și Mediului de Afaceri, Virgil Popescu, a anunțat că ordonanța de urgență care vine în sprijinul sectorului HoReCa a fost publicată în Monitorul Oficial al României. Peste 70.000 de companii urmează să beneficieze de un ajutor de câteva sute de mii de euro. Cei din domeniu vor fi scutiți și de plata impozitului.

Ordonanţa de Urgenţă privind sprijinul pentru sectorul HoReCa a fost publicată în Monitorul Oficial şi urmează ca 73.000 de companii să beneficieze de un ajutor de la stat care poate ajunge până la 800.000 de euro, după cum a anunțat vineri, Virgil Popescu, pe pagina sa de Facebook.

Prevederea, valabilă până în luna iunie

Ministrul Energiei a deţinut anterior, întregul portofoliu al Economiei, Mediului de Afaceri şi Turismului.

Astfel, până la data de 30 iunie, cei din sectorul HoReCa vor putea beneficia de un ajutor de stat de până la 800.000 de euro per întreprindere.

„Cei din HORECA au nevoie de ajutor”

„Veşti bune pentru cei din domeniul HORECA. A fost publicată în Monitorul Oficial Ordonanţa de Urgenţă privind unele măsuri pentru acordarea de sprijin financiar pentru întreprinderile din domeniul turismului, structuri de cazare, structuri de alimentaţie şi agenţii de turism, a căror activitate a fost afectată în contextul pandemiei de COVID-19, precum şi unele măsuri fiscale”

Scutire de la plata impozitului

Am lucrat la această Ordonanţă de Urgenţă, pentru că ştiu că cei din domeniul HORECA au nevoie de ajutor. Turismul are nevoie de fonduri pentru a putea fi dezvoltat, iar asta înseamnă, implicit, bani care vor intra în economie”, a declarat ministrul.

Așadar, conform acestuia, cu ajutorul ordonaței de urgență, cei din domeniu vor fi de asemenea scutiţi de plata impozitul în perioada 1 ianuarie-31 martie 2021.

Sursa: agerpres




Comenteaza

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Publicitate
Publicitate
Publicitate

Știri din Alba

Publicitate
Publicitate
Publicitate