Connect with us

ACTUALITATE

31% creștere a valorii contractelor pentru lucrări la Primăria Cluj-Napoca, după scumpiri la materiale și energie

Publicat


Primarul Emil Boc a informat consilierii locali, joi, cu privire la fenomenul creșterii valorii contractelor pentru lucrările contractate, în medie cu 31%.

Creșterea este cauzată de scumpiri la materiale și energie.

Primarul a menționat că în acest context trebuie să fie asigurată continuitatea proiectelor, iar pentru a face acest lucru trebuie să fie prioritizate lucrările.

”Avem creșteri de prețuri, dar nu avem blocaje (…) există o temere europeană și națională, constructorii preferă să rezilieze contractele”, a adăugat Emil Boc.

Guvernul României a aprobat deja Ordonanța care permite actualizarea prețurilor la contractele care au fost licitate de către autoritățile locale.

La Cluj-Napoca asemenea acctualizări de preț s-au făcut la lucrări precum Bulevardul 21 Decembrie și Podul Porțelanului.

Urmărește știrile Cluj24.ro pe Google News




Comenteaza

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Publicitate
Publicitate
Publicitate

Știri din Alba

Publicitate
Publicitate
Publicitate