ANUNȚURI PUBLICE
Violonist în trecere prin Cluj, „îngerul salvator” al unui cățel lovit de mașină. Oferă-i o șansă cu o donație pentru operație
![befunky collage1 (1)](https://cluj24.ro/wp-content/uploads/2022/11/BeFunky-collage1-1-scaled-e1669645988719.jpg)
Un bărbat, devenit recent membru într-un grup de Facebook al iubitorilor de animale din Cluj-Napoca, a împărtășit cu aceștia o experiență cu un câine lovit de mașină într-o postare ce a strâns numeroase reacții apreciative.
„M-am aflat la locul și momentul în care acest cățel a fost lovit pe drumul dinspre aeroport, de o mașină care nu a oprit. Câinele se zbătea fără succes să se ridice. Am oprit să-l verific, privirea lui speriată și suferindă mi-a cerut ajutor.
L-am luat în mașină și dus la veterinar, unde a fost preluat imediat. Radiografia a dat vești mult mai bune decât mi-am imaginat: are câte o ruptură simplă la femurul drept și tibia stângă, fără alte leziuni. Medicul veterinar îi estimează vârsta la 4 luni și jumătate și îi dă șanse la vindecare completă și o viață fericită. Câinele nu are cip”, relatează acesta.
De la accident la viață adevărată
A precizat, totodată, că nu locuiește în țară, prin urmare nu se poate ocupa de el mai departe, cu atât mai mult cu cât familia sa nu are posibilități, cerând ajutorul comunității pentru a-i găsi cățelului o familie sau, cel puțin, un cămin temporar (foster) până va ajunge la viitorul stăpân.
„Dacă nu îl luam de pe drum, ar fi murit înghețat. E un cățel carismatic, m-aș bucura ca accidentul să fie exact întâmplarea care îi oferă o viață adevărată, un stăpân și o casă sau curte în care să stârnească zâmbete și nu mila pe care mi-a provocat-o mie aseară”, se arată în anunțul bărbatului.
Iubitorii de animale, impresionați de gestul trecătorului prin Cluj: „Avem nevoie de astfel de oameni”
Ceilalți membri ai grupului au arătat interes față de postarea în cauză, felicitându-l pe bărbat pentru gestul nobil și încurajându-l să posteze contul bancar pentru donații.
„Nu puteți rămâne singur cu cheltuielile medicale, cazare și găsirea unei familii adoptive. Așa că vă sugerez să adăugați la postarea frumoasă, despre trauma catelului, un cont, unde să fie donați bani. Vă mulțumesc pentru implicare. Avem nevoie de astfel de oameni care să ne dea un exemplu cum să nu treci indiferent pe lângă suferința animalelor”, a comentat cineva.
„Dacă fiecare ar da o sumă, după posibilități, cabinetul se îndură să-l trateze. Acesta ar fi primul lucru, cel mai important”, a spus altcineva.
„Știm cu toții că e greu să achiți operația și cazarea, mai ales când nu te așteptai să-ți iasă în cale un eveniment ca acesta…”, a empatizat un utilizator.
Alți membri ai grupului au ținut să-l felicite pe bărbat pentru ajutorul oferit cățelului.
„Așa om mai rar, mult respect!” și „Ați fost îngerul salvator pentru acest suflet credincios omului. Respect!” sunt doar câteva dintre laudele aduse acestuia. Mai departe, este nevoie de fapte, întrucât se caută o familie adoptivă pentru cățel.
„Nu mă așteptam la atâtea reacții din partea oamenilor”, a spus autorul postării, mai târziu, în secțiunea de comentarii.
Cățelul se pregătește de operație și adopție
Ieri a revenit cu vești despre caz. Potrivit spuselor sale, cățelul va fi operat în curând la membrele fracturate și va primi asistență pe timpul recuperării.
„În încercarea de a face o faptă bună, m-am angajat în niște cheltuieli pe care nu le voi putea acoperi de unul singur. Câțiva prieteni vor contribui, dar va fi nevoie de mai mult ajutor.
Aș vrea ca atunci când mă întorc de Crăciun să revin pe această pagină cu pozele unui câine sănătos, iar, pentru asta, aș ruga lumea să contribuie cu o mică donație. Chiar și cea mai mică atenție va fi de mare ajutor.
Postarea trecută a depășit 500 de like-uri, iar dacă fiecare ar dona 5 lei (1 euro), s-ar strânge suficient de mulți bani, cât să acopere costul operației. Voi reveni cu detaliile și dovezile cheltuielilor, atunci când acestea sunt mai concrete”, transmite acesta.
Donează și tu
Cei care au posibilitatea și vor să sprijine cazul sunt rugați să doneze într-unul din conturile următoare:
- Transfer bancar:
- Cont în Ron Revolut: RO04 BREL 0005 5254 8176 0100 – beneficiar Leonard Furda: „Beneficiar este numele meu, dar adevăratul beneficiar e cățelul”.
- Cont Banca Transilvania: RO95 BTRL 0130 1201 T665 71XX – beneficiar: Lucian Furda
- Revolut:
- me/leonardfurda
- revtag: @leonardfurda
- +436 605 738 315
De asemenea, bărbatul a anunțat că s-a găsit foster (găzduire temporară) pentru cățel, astfel că perioada următoare, în care cățelul se va recupera, se va căuta un stăpân permanent pentru el. În încheiere, a mulțumit tuturor pentru implicare.
Cine este salvatorul cățelului
Bărbatul, Leonard Furda, era în trecere atunci când s-a petrecut accidentul. Acesta un violonist român stabilit în Viena, membru al Vienna Chamber Orchestra, care a susținut câteva concerte și în Cluj-Napoca.
De data aceasta, a încântat nu doar iubitorii de muzică, ci și pe cei de animale, reușind să adune o comunitate în jurul cazului nefericit al cățelului, care risca să moară dacă muzicianului nu i s-ar fi făcut milă de el.
Cele două postări ale acestuia au strâns peste 700 de reacții în total și zeci de distribuiri de la iubitorii de animale.
Dacă ți-a plăcut articolul și vrei să fii la curent cu ce scriem:
CLUJUL PENTRU TOȚI - Ai o propunere pentru un Cluj mai bun? Ai o problemă în zonele în care îţi trăieşti viaţa? Semnalează-ne-o! Trimite mesajul tău pe email prin ACEST FORMULAR, Whatsapp sau pe Facebook messenger
![](http://cluj24.ro/wp-content/uploads/2020/01/logo-cj24-taiat-300.jpg)
ACTUALITATE
Dosarul de diplome false de la Universitatea de Medicină și Farmacie (UMF) Cluj-Napoca, torpilat de judecătorii clujeni
![](https://cluj24.ro/wp-content/uploads/2021/04/UMF-Cluj.jpg)
În toamna lui 2019, procurorii clujeni au cerut, fără succes, arestarea preventivă a cinci cadre didactice de la Universitatea de Medicină și Farmacie (UMF) Cluj-Napoca, printre care se afla și fostul rector Marius Bojiță, sub acuzații de abuz în serviciu și instigare la fals. Vineri au fost analizate probele din dosar, iar judecătorii nu au fost încântați de modul în care au lucrat procurorii.
Practic au fost emise 30 de diplome de participare la cursuri de formare profesională pentru farmaciști, fără ca aceștia să fi fost examinați.
Alături de Marius Bojiță mai sunt inculpate în dosar Miere Doina, Hegheș Simona Codruța, Banc Roxana și Filip Lorena.
Potrivit procurorilor, „în perioada 16.11.2016-29.11.2016, UMF Cluj-Napoca a fost organizat la disciplina Analiza medicamentului cursul de perfecţionare postuniversitară cu titlul ,,Calitatea medicamentului – Metode moderne aplicate în studii de stabilitate” cod 439 curs la care figurează ca şi participante un număr de 30 de persoane.
Concluzionând asupra faptelor numiţilor Bojița Marius şi Hegheduș Simona Codruța rezultă că activitatea didactică a acestora se caracterizează de îndeplinirea în mod necorespunzător a atribuţiilor de serviciu ale acestora, fie prin nesusţinerea activităţii didactice, fie prin susţinerea acesteia într-un mod parţial, fie prin neevaluarea persoanelor înscrise, fie prin evaluarea neriguroasă a acestora materializată prin discuţii libere sau chiar schimb de opinii.
Acest mod de exercitare a atribuţiilor de serviciu de cadru didactic în cadrul UMF Cluj-Napoca a condus la vătămarea intereselor legitime ale universităţii prin neoferirea serviciilor de educaţie pentru care aceasta a fost înfiinţată şi a societăţii prin oferirea creditelor EFC necesare obţinerii avizului anual de liberă practică a farmaciştilor, fiind astfel lăsate să activeze în domeniul farmaceutic persoane care nu şi-au dovedit cunoştinţele de specialitate”, se arată în referatul de arestare preventivă.
Totodată, niciunul dintre participanţi nu a achitat taxa de înscriere anterior datei începerii cursurilor.
”Dintre cele 9 persoane care au fost înscrise la curs, doar 2 dintre acestea au achitat taxa de înscriere înainte de prima zi a cursului, respectiv F.A.O. şi T.L.R. însă ambele persoana au achitat taxa de înscriere de 100 de lei în data de 22.11.2016, adică la o zi după prima dată de evaluare.
Concluzionând asupra faptelor numitelor D.M., F.L. şi B.R. rezultă că activitatea didactică a acestora se caracterizează de îndeplinirea în mod necorespunzător a atribuţiilor de serviciu ale acestora, fie prin nesusţinerea activităţii didactice, fie prin susţinerea acesteia într-un mod parţial, fie prin neevaluarea persoanelor înscrise.
Acest mod de exercitare a atribuţiilor de serviciu de cadru didactic în cadrul UMF Cluj-Napoca a condus la vătămarea intereselor legitime ale universităţii prin neoferirea serviciilor de educaţie pentru care aceasta a fost înfiinţată şi a societăţii prin oferirea creditelor EFC necesare obţinerii avizului anual de liberă practică a farmaciştilor, fiind astfel lăsate să activeze în domeniul farmaceutic persoane care nu şi-au dovedit cunoştinţele de specialitate.
De asemenea, modalitatea de exercitare a atribuţiilor de serviciu de către numitele D.M., F.L. şi B.R. a condus la obţinerea pentru persoanele participante la curs a unui folos necuvenit constând în 20 de credite EFC. Dovada acestor credite s-a efectuat prin emiterea de către UMF Cluj-Napoca a 9 diplome de participare care atestă o împrejurare mincinoasă, respectiv că persoanele în cauză au obţinut 20 de credite EFC ca urmare a parcurgerii unui curs de formare profesională prin care au dobândit cunoştinţe şi abilităţi în vederea asigurării unui act farmaceutic de calitate”, arată procurorii.
Dosar retrimis procurorului
Judecătorii au decis, vineri, să admită în parte contestaţiile formulate de inculpați împotriva încheierii penale nr. 237/09.04.2021 a Judecătoriei Cluj-Napoca în ceea ce priveşte greşita respingere a excepţiilor vizând nulitatea actelor efectuate anterior sesizării din oficiu şi nulitatea declaraţiei martorei M. I. şi dispoziţia de începere a judecăţii.
S-a constatat nulitatea absolută a tuturor actelor efectuate şi obţinute anterior sesizării din oficiu din data de 12.12.2017 de către IPJ Cluj Serviciul de Investigare a Criminalităţii Economice.
Au fost respinse mai multe note explicative și înscrisuri depuse la dosar.
Decizia de vineri a fost transmisă Parchetului de pe lângă Judecătoria Cluj-Napoca, procurorul urmând a comunica judecătorilor de cameră preliminară dacă menţine dispoziţia de trimitere în judecată ori solicită restituirea cauzei în termen de 5 zile de la comunicarea încheierii.
EVENIMENT
O tânără de 20 de ani, lovită de mașină, în comuna Baciu. A fost preluată de elicopterul SMURD
![Motociclist rănit în Valea Drăganului](https://cluj24.ro/wp-content/uploads/2023/07/smurd-elicopter.jpg)
O tânără a fost lovită de mașină, în apropierea localității Suceagu din comuna Baciu. Victima a fost preluată de elicopterul SMURD și transportată la spital pentru îngrijiri medicale.
Un accident s-a produs joi după-amiază, pe DN1F, în apropiere de Suceagu. O tânără de 20 de ani a fost lovită de un autoturism.
Tânăra, preluată de elicopterul SMURD
La momentul sosirii echipajului de prim ajutor, tânăra prezenta multiple traumatisme, fiind preluată și transportată la spital de un elicopter SMURD.
„Un echipaj SMURD, din cadrul Gărzii de Intervenție Aghireșu, a intervenit în această după-amiază pentru acordarea primului ajutor calificat unei persoane, care a fost lovită de un autoturism pe drumul DN1F, în apropiere de localitatea Suceagu, comuna Baciu.
La fața locului a ajuns și elicopterul SMURD, din cadrul Punctului Aromedical Jibou, care a preluat victima și a transportat-o la spital în vederea acordării îngrijirilor medicale.
Conform primei evaluări, femeia, în vârstă de aproximativ 20 de ani, prezenta mai multe traumatisme, era în stare de conștiență și era cooperantă”, a transmis ISU Cluj.
Circulația în zonă a fost blocată.
FOTO: Arhivă
EVENIMENT
FOTO. Lacul Tarzan din Turda, supranumit „lacul fără fund”, amenajat ca un nou spațiu de relaxare în perioadă de caniculă
![Lacul Tarzan](https://cluj24.ro/wp-content/uploads/2024/07/tarzan-1.jpg)
Primăria Turda a început pregătirile pentru a oferi locuitorilor un loc de relaxare în perioadă de caniculă, și anume lacul Tarzan din municipiu.
”Au avut loc acțiuni de salubrizare în zona lacului Tarzan, dar și în zonele din împrejurimi care pot fi folosite pentru plajă sau picnic.
Astfel, pe lângă lacul Privighetorii, lacul Tarzan este o altă oază de relaxare în natură pentru toată familia.
Încurajăm cetățenii să păstreze curățenia în zonă, pentru a se bucura de frumusețea locului”, a transmis Primăria Turda. .
Ce adâncime are lacul Tarzan
Lacul Tarzan, supranumit și „lacul fără fund” se întinde pe o suprafață de aproape o jumătate de hectar în zona băilor sărate și are o adâncime maximă de 19 m.
În 1978, cu ocazia executării unor lucrărilor batimetrice, adâncimea maximă a fost stablită la 11,20 m, față de cercetări mai vechi din perioada interbelică, ce indicau 19 m.
Lacul Tarzan este amplasat pe locația celei mai vechi mine exploatată în perioada secolelor al XII-lea și al XIII-lea.
EVENIMENT
Românca Mădălina Amăistroaie (tir cu arcul), locul 47 în runda de calificare la JO de la Paris
![madalina amaistroaie](https://cluj24.ro/wp-content/uploads/2024/07/Madalina-Amaistroaie.jpg)
Românca Mădălina Amăistroaie, prima reprezentantă a țării noastre la JO de la Paris, s-a clasat pe locul 47 în runda de calificare, cu 637 de puncte.
Mădălina Amăistroaie (tir cu arcul) s-a clasat pe locul 47 în runda de calificare, cu 637 de punct, la 57 de puncte în urma liderului Lim Sihyeon (Coreea de Sud).
Sud-coreeanca Lim Sihyeon, 21 ani, a stabilit un nou record mondial şi olimpic la tir cu arcul, în concursul de calificare din cadrul Jocurilor Olimpice de la Paris, cu un total de 694 de puncte, scrie Agerpres.
Primul tur eliminatoriu, pe 31 iulie
În concursul de calificare, cele 64 de participante au tras un număr de 72 de săgeţi de la 70 m şi s-a întocmit un clasament care stabileşte grila de meciuri individuale începând cu 32-imile de finală: prima cu ultima, a doua cu penultima, a treia cu antepenultima etc.
Amăistroaie o va avea ca adversară în primul tur eliminatoriu din 31 iulie pe israelianca Mikaella Moshe, care s-a clasat a 18-a (660 puncte, nou record personal) în concursul de calificare.
Studentă la UBB Cluj
Mădălina Amăistroaie este din Rădăuți, jud. Suceava și practică tirul cu arcul de la 12 ani. De asemenea, este studentă în anul II la Facultatea de Matematică-Informatică din cadrul UBB Cluj.
Într-un interviu pentru Cluj24, ea a dezvăluit ce își propune la Paris: „Un loc cât mai sus în clasament, bineînțeles, de ce nu și o medalie? Oricum, sunt conștientă că lupta va fi aprigă, dar voi da tot ce am mai bun ca să câștig”, spune Mădălina.
Locul 33 la JO de la Tokyo
Amăistroaie, 21 ani, s-a clasat pe locul 33 la JO de la Tokyo, la debutul său olimpic.
România a fost prezentă până acum doar de trei ori la Jocurile Olimpice la tir cu arcul, la Moscova în 1980, la Beijing în 2008 şi la Tokyo în 2021. La Moscova, Aurora Chin s-a clasat pe locul 13, iar Andrei Berki, pe 15, la Beijing, Alexandru Bodnar a ocupat locul 31, din 64 de concurenţi.
![dan petrescu 3](https://cluj24.ro/wp-content/uploads/2022/09/dan-petrescu-3-e1662620422554.jpg)
CFR Cluj are, joi seara, primul meci din turul 2 preliminar al Conference League în compania echipei Neman Grodno din Belarus.
În conferința de presă de dinaintea partidei, Dan Petrescu a spus:
„Se scrie mereu despre adversarii CFR-ului mai puțin față de alții. Dacă zic eu de ei, o să spună că nu știu ce am inventat. Dacă zic adevărul, vă supărați sau sunt luat la mișto. E o echipă care se află în plin campionat, au 15 meciuri disputate, joacă în sistem 4-4-2, fiind agresivi atât defensiv, cât și ofensiv.
CFR Cluj – Neman Grodno. Ce spune „Bursucul” înaintea partidei
Antrenorul are 8 ani la echipă. Cred că el e patronul și cel care decide. Dacă stai atât de mult la o echipă, înseamnă că ai valoare. Nu au nimic de pierdut, pleacă cu șansa a doua, dacă nu vom da totul, va fi foarte greu. Grodno a jucat și cu Steaua, dacă știti, 1-1 și 0-0. Atunci încă exista regula golului în deplasare, s-a calificat Steaua. Va fi foarte, foarte greu. Sunt conștient.”