Connect with us

ACTUALITATE

VIDEO/ Seară de spectacol online: ”Elixirul dragostei” de Gaetano Donizetti la Opera Națională Română Cluj-Napoca

Publicat


YouTube video

Cluj24.ro a lansat în premieră pentru presa locală un proiect de susținere a culturii în parteneriat cu mai multe instituții de cultură din Cluj-Napoca și vă prezintă spectacole online de teatru sau operă în perioada de pandemie.

Duminică de la ora 19, Opera Națională Română Cluj-Napoca prezintă online opera în două acte ”Elixirul dragoestei” de Gaetano Donizzeti, pe un libret de Felice Romani, după libretul Le philtre al lui Eugène Scribe

Premiera operei comice L’elisir d’amore la data de 12 mai 1832 a consfințit statutul compozitorului belcantist Gaetano Donizetti la Milano, unde acesta se bucurase, cu doar un an mai înainte, de succesul apariției operei Anna Bolena.

Capodoperă hazlie și dramatică

Pe baza unuia dintre cele mai reușite librete ale lui Felice Romani, Donizetti a elaborat lucrarea cu rapiditatea care, de altfel, îl caracteriza, dând la iveală o capodoperă hazlie și dramatică în același timp, deopotrivă naivă și profundă.

Comicul se datorează atât atitudinii infantile a îndrăgostitului Nemorino – care crede cu tărie că ,,elixirul” comercializat de șarlatanul Dulcamara (de fapt un ,,simplu” și bun vin de Bordeaux) îi va aduce dragostea capricioasei Adina – cât și naturii personajelor, a căror rădăcină se află în genul operei buffa.

Profunzimea operei rezidă în felul prin care Nemorino își demonstrează dragostea, acesta fiind dispus ca, pentru a obține suma de bani necesară achiziționării unei a doua doze de elixir, să se înroleze definitiv în armată.

Adina și Nemorino

Acest gest o sensibilizează pe Adina și o determină să își anuleze decizia de a se căsători cu sergentul Belcore – pretendentul ei ideal și rivalul lui Nemorino.

Cu toate că, aparent, fericitul deznodământ se datorează poțiunii miraculoase (cel puțin în viziunea lui Nemorino), acesta constituie de fapt un rezultat al maturizării pe care cei doi protagoniști o experimentează, Nemorino alungându-și inhibițiile și conștientizând importanța exprimării deschise a sentimentelor sale, în timp ce Adina își dovedește sensibilitatea în raport cu gestul tânărului, achitându-i ieșirea din armată.

Vă invităm să descoperiți îndeaproape povestea celor două personaje, presărată cu sentimentalism și situații comice, dar și pe ceilalți participanți la acțiune, într-un nou spectacol montat pe scena Operei Naționale Române din Cluj-Napoca, realizat în parteneriat cu Teatrul Csokonai Színház din Debrecen, Ungaria.

Distribuția spectacolului

Dirijor: David Crescenzi
Dirijor asistent: Flaviu Mogoșan
Regia artistică: Matteo Mazzoni (invitat)
Maestru de cor: Emil Maxim
Dirijor cor: Corneliu Felecan
Asistență regie artistică: Alina Simona Nistor
Regie scenă culise: Cristina Albu
Pregătirea muzicală a soliștilor: Adela Bihari, Lucian Dușa, Ovidiu Moldovan, Lelia Serafinceanu
Pregătirea muzicală a corului: Ioana Grünner
Acompaniamentul recitativelor: Adela Bihari

Adina: Luiza Fatyol (invitată)
Nemorino: Ștefan Pop (invitat)
Belcore: Bogdan Baciu (invitat)
Dulcamara: Zoltan Nagy (invitat)
Giannetta: Oana Trîmbițaș (debut)
Notarul: Alin Barna

Orchestra și Corul Operei Naționale Române din Cluj-Napoc

Urmăriți Cluj24.ro și pe Google News


CLUJUL PENTRU TOȚI - Ai o propunere pentru un Cluj mai bun? Ai o problemă în zonele în care îţi trăieşti viaţa? Semnalează-ne-o! Trimite mesajul tău pe email prin ACEST FORMULAR, Whatsapp sau pe Facebook messenger




Comenteaza

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Publicitate
Publicitate
Publicitate

Știri din Alba

Publicitate
Publicitate
Publicitate