EVENIMENT
VIDEO FOTO. Protest cu claxoane al taximetriștilor clujeni. Au cerut interzicerea Bolt și Uber
Zeci de taximetriști clujeni au protestat, marți, pe patru roți și în sunet de claxoane, unii cerând interzicerea firmelor de ride-sharing Bolt și Uber, iar alții doar reglementarea situației acestor firme și eliminarea tarifului dinamic pe care acestea le practică.
”Având în vedere că taxiul este utilitate publică conform Legii nr 38/2003 dorim să atragem atenția tuturor instituțiilor publice că noi, taximetriștii cerem unanim abrogarea OUG nr 49/25.06.2019, precum și eliminarea dublei măsuri în interpretarea și aplicarea legii privind alternativ (controale, fiscalizare, obligații legale)”, au arătat organizatorii protestului din partea ANPOTRT, filiala Cluj.
Taximetriștii s-au adunat în parcarea de la Cora și au plecat în coloană prin centrul orașului, având panglici tricolore la antene și oglinzile retrovizoare.
Aceștia au avut și afișe cu mesaje precum ”De ce aceeași activitate de taximetrie reglementată de 2 legi?”, ”Eliminarea completă a transportului alternativ”, ”Abrogare OUG 49/2019”.
Alte revendicări
Au protestat azi și taximetriștii de la Asociația de Monitorizare Taxi Transilvania care s-au adunat la fostul poligon de la Sf. Ion și au plecat și ei în coloană, dar pe alt traseu, doar prin cartierele Grigorescu și Mănăștur.
Urmăriți Cluj24.ro și pe Google News
CLUJUL PENTRU TOȚI - Ai o propunere pentru un Cluj mai bun? Ai o problemă în zonele în care îţi trăieşti viaţa? Semnalează-ne-o! Trimite mesajul tău pe email prin ACEST FORMULAR, Whatsapp sau pe Facebook messenger






