CLUJ24 TV
VIDEO. Dr. Florian Nicula: Programul de guvernare al S.O.S. România prevede măsuri importante pentru sănătate

Dr. Florian Nicula, candidatul Partidului S.O.S. România, filiala Cluj, ocupantul primului loc la Senat, vorbește în podcastul ”Test de sinceritate” de pe Cluj24 realizat de Vasile Măgrădean despre activitatea sa de medic oncolog, care a atras proiecte importante cu fonduri europene pentru programe de screening pentru cancer, dar și despre campania electorală pentru alegerile parlamentare.
Referindu-se la clădirea centrului medical EPIC (Educație, Prevenire, Informare și Control în domeniul cancerului) din Gilău, Nicula a spus că este un simbol pentru activitatea mea sa de peste 30 de ani în Institutul Oncologic din Cluj-Napoca.
”În toți aceşti 30 de ani am reuşit să construim la final acest centru, finanțat din două proiecte europene. E vorba de în jur de 26 de milioane de euro investiție în acest proiect care s-a încheiat anul trecut, în decembrie 2023”, a spus Florian Nicula.
Acesta a precizat că s-a înscris în S.O.S. România din cauza închiderii acestui centru și acestui tip de activități de prevenire pentru cancer.
”În acest centru s-au făcut peste 80.000 de teste preventive, 6.000 pe lună când s-a închis centrul în decembrie 2023. Au fost găsite 8.000 de femei purtătoare de leziuni incipiente de cancer şi s-au salvat tot atâtea vieţi de femei.
Închiderea unui astfel de centru eu nu pot s-o accept şi strategia actuală care a Ministerului Sănătății iarăşi nu pot s-o accept. Ăsta e motivul pentru care am intrat în politică, pentru a duce schimbări pe linie de sănătate publică”, a explicat candidatul Partidului S.O.S. România.
Program de guvernare S.O.S. România
Ca viitor senator, acesta își propune inițieze proiecte care au legătură cu domeniul sănătății.
”Am participat la elaborarea programului de guvernare al S.O.S. România, el trebuie detaliat. Acolo sunt două, trei principii elementare, dar o reformă sanitară înseamnă mult mai mult.
Trebuie articulate o serie de măsuri foarte importante, trebuie vorbit despre spitale, despre managementul lor defectuos, despre infecțiile intra spitaliceşti care sunt acum pe rol, nu putem, în circuitele vechi din spitalele vechi, să asigurăm o igienă corespunzătoare.
În afară de asta salariile medicilor, s-a spus că au salarii mărite, au avut, dar de atunci au trecut mult timp am ajuns aproape tot acolo de unde am plecat, iar cadrele medicale și celălalt personal suport din spital sunt salarizate mizerabil în momentul de faţă.
Infirmiere de exemplu nu avem, orice femeie preferă să spele o scară de bloc pe 3000 de lei decât să asiste un bolnav care ridică o serie de probleme ca să îl îngrijeşti”, a mai spus dr. Florian Nicula.
Urmăriți Cluj24.ro și pe Google News
CLUJUL PENTRU TOȚI - Ai o propunere pentru un Cluj mai bun? Ai o problemă în zonele în care îţi trăieşti viaţa? Semnalează-ne-o! Trimite mesajul tău pe email prin ACEST FORMULAR, Whatsapp sau pe Facebook messenger






