Connect with us

ADMINISTRAȚIE

Ungaria a adoptat bugetul pe anul viitor! România are un alt Orban. În ţara vecină creşte bunăstarea

Publicat


Parlamentul Ungariei a adoptat deja Bugetul Autorităţilor Publice Centrale ale Ungariei pentru anul 2021. În România, acest lucru nu s-a întâmplat niciodată. Ba chiar, de cele mai multe ori, bugetul pe un an a fost adoptat după ce au trecut câteva luni din anul respectiv.

Ungaria se aşteaptă la creşterea PIB cu 4,8%

„În cadrul dezbaterii generale, ministrul ungar de Finanţe, Mihály Varga, a spus: bugetul pentru anul viitor este un buget al protecţiei economice, în cadrul căruia au fost menţinute resursele dedicate sprijinirii familiilor cu copii, asigurării venitului cuvenit pensionarilor, păstrării locurilor de muncă existente şi creării unora noi, chiar şi în această situaţie în care trebuie menţinută starea de alertă privind situaţia epidemiologică”, potrivit hirado.hu.

Conform aceleiaşi surse, Guvernul maghiar se aşteaptă la o creştere dinamică a PIB-ului de 4,8%, la o inflaţie moderată de 3% şi un obiectiv de deficit de 2,9% din PIB, care îndeplineşte criteriile de la Maastricht.

Datoria publică scade, cresc alocările pentru sănătate şi educaţie

În 2021, datoria publică urmează să scadă la 69,3% din PIB, faţă de nivelul de 72,6% estimat pentru sfârşitul anului curent.

„Unul dintre pilonii bugetului îl reprezintă fondul pentru asigurări de sănătate şi apărare împotriva epidemiilor, care
include resursele necesare pentru protejarea populaţiei, pentru apărarea împotriva epidemiei şi pentru funcţionarea sistemului sanitar, în valoare totală de 2944 de miliarde de forinţi (8,3miliarde euro). Celălalt pilon important al bugetului este fondul pentru protecţia economică, care oferă sprijinul necesar pentru continuarea programelor dedicate protecţiei şi repornirii economiei, pentru dezvoltări şi investiţii majore şi prioritare, respectiv pentru măsurile legate de sprijinirea ocupării forţei de muncă, în valoare totală de peste 2600 de miliarde de forinţi (7,4
miliarde euro).

Anterior, ministrul Finanţelor din Ungaria a spus că, în 2021, fiecare dintre domeniile prioritare va putea beneficia de mai multe resurse, astfel că, anul viitor, pentru sprijinirea familiilor vor fi disponibili aproape 2295 de miliarde de forinţi (6,5 miliarde euro), ceea ce înseamnă o creştere de 67 de miliarde de forinţi faţă de anul acesta. Va fi menţinut sistemul de impozitare special al familiilor, va fi majorată indemnizaţia pentru îngrijirea la domiciliu, va fi crescută capacitatea grădiniţelor şi creşelor.

Mihály Varga a mai spus că în 2021 pentru educaţie vor fi cheltuiţi aproximativ 2030 de miliarde de forinţi (5,7 miliarde euro), ceea ce înseamnă o creştere de 78 de miliarde de forinţi faţă de anul curent. Anul viitor, pentru salariile personalului din sistemul public vor fi asiguraţi 4477 de miliarde de forinţi (12,7 miliarde euro), ceea ce înseamnă cu 387 de miliarde de forinţi mai mult decât anul acesta, mai arată sursa citată.




Comenteaza

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Publicitate
Publicitate
Publicitate

Știri din Alba

Publicitate
Publicitate
Publicitate