EVENIMENT
U-BT Cluj întâlnește, marți, pe Veolia Towers Hamburg în meciul 3 din EuroCup. „Sper să SPARGEM gheața în Europa”

U-Banca Transilvania Cluj o va întâlni, marți seara în deplasare, pe Veolia Towers Hamburg, într-o partidă din BKT EuroCup.
Meciul din Germania aduce față în față două echipe cu bilanț identic, și anume 3 înfrângeri din tot atâtea posibile. Richard și compania se află pe locul 8, în vreme ce Hamburg ocupă ultima poziție în grupă. Mai exact, trupa antrenată de către Benka Barloschky a pierdut cu JL Bourg, Valencia Basket și Hapoel Ierusalim.
U-BT Cluj întâlnește, marți, pe Veolia Towers Hamburg în meciul 3 din EuroCup. „Sper să SPARGEM gheața în Europa”
U-Banca Transilvania are moralul ridicat, după succesul de sâmbătă cu FC Argeș Pitești. Ardelenii au oferit o prestație convingătoare, dominându-și adversarii la toate capitolele. La final, tabela a indicat 81-67 în favoarea noastră. Astfel, echipa clujeană a înregistrat al doilea rezultat pozitiv al stagiunii și arată o evidentă creștere în joc.
De partea cealaltă, Veolia Towers Hamburg se află pe locul 6 în Bundesliga, cu un bilanț de 2 victorii și un eșec. În weekend, viitorii noștri adversari s-au bucurat de o etapă de pauză, întrucât în prima ligă a Germaniei participă 17 echipe. Anterior, Hamburg a depășit-o pe Oldenburg.
Va fi prima întâlnire între U-Banca Transilvania și Veolia Towers Hamburg. Disputa va fi arbitrată de o brigadă alcătuită din Ilija Belosevic (Serbia), Marko Juras (Serbia) și Noam Gordon (Israel).
„Ne dorim să facem un meci bun și să ne dăm șanse de a obține prima victorie a sezonului în EuroCup. Băieții sunt concentrați și motivați să facă un meci bun pentru a se impune. Nu va fi ușor, Hamburg este o echipă puternică, dar sper să reușim să spargem gheața în Europa”, a declarat Mihai Silvășan, antrenorul celor de la U-BT.
Sursa: U-Banca Transilvania Cluj
Dacă ți-a plăcut articolul și vrei să fii la curent cu ce scriem:
CLUJUL PENTRU TOȚI - Ai o propunere pentru un Cluj mai bun? Ai o problemă în zonele în care îţi trăieşti viaţa? Semnalează-ne-o! Trimite mesajul tău pe email prin ACEST FORMULAR, Whatsapp sau pe Facebook messenger


Florin Bercean a fost ales, joi, în funcția de președinte al Federației Române de Judo.
Clujeanul a fost votat de 106 membri, în timp ce contracandidatul său, George Teșeleanu, a primit 71 de voturi. Un vot a fost anulat.
Florin Bercean va conduce Federațiia Română de Judo
La Adunarea Generală de alegeri, care a avut loc la Râmnicu Vâlcea, au participat 180 de reprezentanți ai cluburilor afiliate la FRG, 178 având drept de vot. Florin Bercean, care ocupa până în acest moment funcția de vicepreședinte al FRJ, îl înlocuiește astfel în funcția de președinte pe Cozmin Gușă, care a condus federația timp de două mandate, din 20 februarie 2017. Acesta nu a mai dorit să candideze, potrivit Agerpres.
În vârstă de 62 de ani, Florin Bercean a coordonat activitatea lotului olimpic de judo al României în perioada 1997-2021, cea mai importantă realizare a sa fiind medalia de aur câștigată de Alina Dumitru, la Jocurile Olimpice din 2008.
Florin Bercean s-a născut la 13 februarie 1963, în Cluj-Napoca. Este Cetățean de onoare al Municipiului Cluj-Napoca, titlu primit în anul 2012. Este antrenor emerit, iar în 2008 și 2012 a primit titlul de Antrenorul anului în Europa. În 2024 a fost distins cu Ordinul „Excelența Olimpică”, acordat de Comitetul Olimpic și Sportiv în cadrul Galei „110 ani de olimpism în România”.
Foto: Florin Bercean/ Facebook
EVENIMENT
Echipamente pentru prevenirea infecțiilor la Spitalul de Urgență pentru Copii din Cluj. Investiție de 3,6 milioane de lei

Spitalul de Urgență pentru Copii din Cluj-Napoca a fost dotat cu echipamente și produse medicale de ultimă generație, menite să reducă riscul de infecții nosocomiale.
Au fost achiziționate 12 tipuri de echipamente și produse medicale moderne, care vor contribui semnificativ la siguranța pacienților și a personalului medical.
Spitalul de Urgență pentru Copii din Cluj are echipamente pentru limitarea infecțiilor nosocomiale
Investiția a fost realizată de Consiliul Județean Cluj printr-un proiect cu finanțare europeană, în valoare totală de peste 3,6 milioane de lei, derulat prin Planul Național de Redresare și Reziliență.
„Este o nouă reușită care ne bucura și care dovedește, o data în plus, faptul ca domeniul sanitar este o prioritate a forului administrativ județean. Am utilizat fondurile europene atrase pentru a dota Spitalul nostru de Copii cu numeroase aparaturi, în beneficiul direct al micilor pacienți și în sprijinul echipei medicale. Investițiile noastre în sănătate continuă”, a declarat Alin Tișe, președintele Consiliului Județean Cluj.
Printre echipamentele cu care a fost dotat spitalul se numără:
- un sistem performant de spectrometrie de masă MALDI-TOF pentru identificarea microorganismelor și a fenotipurilor de rezistență,
- un autoclav cu abur sub presiune pentru sterilizarea instrumentarului chirurgical,
- o mașină de spălat instrumentar chirurgical,
- un sterilizator pentru biberoane și tetine,
- cinci sisteme de spălare și dezinfecție a biberoanelor și tetinelor,
- 50 de sisteme de decontaminare a aerului din saloane,
- 50 de cărucioare multifuncționale pentru curățenie,
- două mașini pentru spălarea și dezinfectarea ploștilor și olițelor,
- un echipament pentru depozitarea endoscoapelor,
- patru sisteme cu abur pentru dezinfectarea rapidă a suprafețelor în prezența personalului,
- echipamente de evidențiere a încărcăturii microbiologice de pe suprafețe și din aer.
EDUCATIE
Daniel David: Refuzul de a INTEGRA tehnologia în educație echivalează cu o „condamnare” a copiilor. Vor PIERDE avantaje

Ministrul Educației, Daniel David, a declarat recent la „Conferința națională pentru profesori NextEd Teach: Learn | Create | Display”, organizată de Edupedu, că refuzul de a integra tehnologia în educație echivalează cu o „condamnare” a copiilor, „fiindcă vor pierde avantaje competitive”. El a adăugat că tehnologia trebuie folosită pe baze științifice, „în contexte etico-morale și într-o zonă de siguranță”.
Ministrul a afirmat că deciziile legate de integrarea digitalului în procesul educațional trebuie fundamentate științific: „Tehnologia în sine nu este nici bună, nici rea. Devine bună sau rea în funcție de cum o folosim. Hai să o folosim bine”, a spus el.
Daniel David: Refuzul de a INTEGRA tehnologia în educație echivalează cu o „condamnare” a copiilor. Vor PIERDE avantaje
Ministrul Educației a vorbit și despre faptul că timpul optim de expunere a copiilor la ecrane, stabilit de anumite studii, este de 2-4 ore, interval pe care îl consideră „o expunere relativ normală în societatea în care trăim”.
„Nouă, celor care nu suntem nativi digitali, ni se pare grav. Dar și bunicii noștri li se părea grav că noi citeam prea multe cărți și nu ne jucam afară, de exemplu, că o să ne stricăm ochii, că o să înnebunim și că nu suntem cum erau ei în copilăria lor. Repet, lumea se schimbă, tehnologia este aici”, a adăugat ministrul.
EVENIMENT
Scandal la Huedin. Tânăr de 18 ani dat afară dintr-o locuință ANL de propria lui mamă. Primăria intervine

Situație delicată la Huedin. Un tânăr a fost dat afară din locuință de mama sa.
Cei doi locuiesc într-un apartament ANL, iar ambii sunt incluși în contract.
Scandal la Huedin. Tânăr de 18 ani dat afară dintr-o locuință ANL de propria lui mamă
Potrivit unor informații Cluj24.ro, tânărul â;i amenința mama, iar femeia ar fi făcut mai multe plăngeri la poliție.
De câteva zile, tânărul a ajuns să locuiască de la un vecin, iar reprezentanții Primăriei, prin intermediul căreia a fost închiriat apartamentul încearcă să găsească o rezolvare.
„Situația în familie este una delicată, cu un istoric de conflicte între cei doi. Atât mama, cât și fiul sunt incluși în contractul de închiriere al locuinței de tip ANL”, spune Dan Cozea, secretar general al Primăriei Huedin.
Reprezentanții Primăriei Huedin au intervenit deja și încearcă de câteva zile să medieze acestă situație.
„Am discutat personal cu tânărul și am inițiat demersuri pentru a-l sprijini să își găsească un loc de muncă, în colaborare cu AJOFM și un angajator local. Urmează o întâlnire comună cu mama și fiul, în vederea reintegrării acestuia în locuință. Între timp, tânărul locuiește temporar la un vecin, care și-a oferit sprijinul”, a spus Dan Cozea, care a mai precizat că Primăria va continua să monitorizeze cazul și să căute o soluție umană și echilibrată.