EVENIMENT
Tot mai puțini câini fără stăpân ridicați la Florești de pe domeniul public
Tot mai puțini câini fără stăpân sunt ridicați anual de pe domeniul public din Florești, a anunțat, joi, primarul Bogdan Pivariu.
Astăzi a fost aprobată gestionarea acestei proceduri doar de catre asociațiile care au legătură cu domeniul protecției animalelor și totodată o majorare a tarifului de ridicare de pe domeniul public.
Pe cap de animal se va aloca 811 lei, sumă care cuprinde o nouă procedură disponibilă, tranchilizarea prin împușcare.
Aceasta e necesară deoarece de pe domeniul public se ridică și animale cu stăpân, care nu răspund la momelile lăsate în cuști când se încearcă să fie capturate, așa că se impune tranchilizarea.
Chiar în aceste zile se încearcă capturarea unor asemenea câini în zona ANL de la Cetatea Fetei.
În cei 811 lei sunt incluse cazarea și hrănirea câinilor, microciparea, serviciile veterinare, eutanasierea și incinerarea – dacă este cazul.
Urmărește știrile Cluj24.ro pe Google News
Urmăriți Cluj24.ro și pe Google News
CLUJUL PENTRU TOȚI - Ai o propunere pentru un Cluj mai bun? Ai o problemă în zonele în care îţi trăieşti viaţa? Semnalează-ne-o! Trimite mesajul tău pe email prin ACEST FORMULAR, Whatsapp sau pe Facebook messenger






