Connect with us

EVENIMENT

Secretarul de stat ungar Arpad Janos Potapi, lecție de istorie pentru Klaus Iohannis: ,,Sașii au fost invitați în Transilvania de către regii maghiari”

Publicat


În cadrul unui interviu acordat publicației „Kronika”, Arpad Janos Potapi, secretarul de stat ungar responsabil pentru politici naționale, a afirmat că Iohannis a ajuns președinte și cu votul maghiarilor din Transilvania, dar că acesta nu a întors sprijinul primit.  Mai mult, acesta i-a dat o replică Președintelui României folosindu-se de argumente istorice.

Arpad Janos Potapi a comentat declarația lui Klaus Iohannis care spunea despre PSD că dorește să dea Ardealul maghiarilor. Acesta a spus despre Președintele României că  ,,ar trebui să știe că sașii au fost invitați în Transilvania de către regii maghiari, la începutul anilor 1200, iar Pământului Crăiesc i s-au asigurat privilegii și autonomie de care locuitorii lui s-au bucurat în timpul stăpânirii maghiare”.

Diplomatul maghiar a mai spus că ,,în timpul Revoluției Maghiare de la 1848, sașii din Transilvania s-au aliat cu dușmanii maghiarilor, iar la 1 decembrie 1918 au aprobat alipirea Transilvaniei la România”.

În final, acesta a ținut să noteze faptul că ,,Iohannis a ajuns Președintele României și cu ajutorul voturilor maghiarilor din Transilvania, însa nu a întors sprijinul primit”.

 




Comenteaza

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Publicitate
Publicitate
Publicitate

Știri din Alba

Publicitate
Publicitate
Publicitate