Connect with us

ACTUALITATE

Se așteaptă propuneri pentru Masterplanul Bulevardul Muncii. Limita, 20 aprilie. Zona cea mai fragilă este cea neconstruită

Publicat


Primăria Cluj-Napoca a găzduit, joi, prima întâlnire publică dedicată demersului de realizare a unui Masterplan pentru zona Bulevardului Muncii, care să indice o dezvoltare armonioasă pentru viitor a orașului.

Potrivit arhitectului șef al orașului, Daniel Pop, din suprafața studiată, de 397 de hectare, au rezultat trei zone mari: una de 84 de hectare – o zonă preponderent de locuințe unifamiliale și semicolective, în zona Parcului Armătura, unde lipsesc circulațiile și unde sunt 3 platforme industriale în proces de restructurare; o zonă de 160 de hectare aflată în restructurare, unde se află platformele industriale Terapia și Sinterom și unde PUG-ul din 2014  prevede o dezvoltare industrială, respectiv o zonă de 153 de hectare, în apropierea aeroportului, goală de construcții.

Daniel Pop a spus că în urma analizelor făcute pentru întreaga suprafață, zonele de parcuri sunt foarte slab reprezentate, la fel și spațiul verde pe cap de locuitor. Tot ca punct slab, aici există o singură școală, Liceul Tehnologic.

”Ne-am asumat ca municipalitate o dezvoltare urbană care să țină cont de calitatea vieții, care să ofere în continuare atractivitate, locuire, un loc unde să-ți facă plăcere să lucrezi, să te distrezi. Ne-am asumat decizii grele, cum e cea din Sopor, ca în locul privaților, să facem noi un PUZ și să realizăm și exproprierile pentru utilitățile de bază, pentru a împiedica dezvoltarea haotică. Avem multe exemple nefericite în afara Clujului și e important să nu pierdem din vedere această calitate a vieții. Suntem la timpul potrivit pentru a da viziune pentru zona de Nord”, a declarat primarul Emil Boc.

Primăria a înaintat trei soluții pentru conturarea zonei: 1) PUZ director pentru circulații auto, velo și pietonale; 2) PUZ director pentru circulații plus PUZ instituire subzone de interes public; 3) PUZ director pentru circulații plus PUZ de restructurare și urbanizarea terenurilor libere de construcții.

Arhitectul Eugen Pănescu, co-inițiator al PUG-ului municipiului Cluj-Napoca, a precizat că de-a lungul Bulevardului Muncii aceste trei zone demarcate trebuie să fie tratate diferit, întrucât nu poți avea aceleași propuneri pentru fâșii de teren liber ca pentru zonele cu mulți proprietari de hale. Acesta susține varianta unui puz director care să bată în cuie infrastructura de acces, edilitară și dotările – care de regulă lipsesc, apoi să fie reglementat restul în baza unor planuri de afaceri.

”Recomand pe lângă instrumentele urbanistice, să luați în calcul și instrumente financiare. Toate orașele care au revitalizat aceste zone și-au făcut companii de proiect cu participare publică și privată, care să ducă mai departe aceste dezvoltări”, a adăugat Eugen Pănescu.

Arhitectul a recomandat ca zona liberă de construcții, până la varianta ocolitoare, să fie tratată cu prioritate întrucât deja se fac comasări de terenuri pentru investiții și ”este cea mai fragilă suprafață” dacă nu se intervine de urgență. Zona industrială și cea liberă sunt legate de infrastructură bună de acces, Bulevardul Muncii, și se pot face poduri peste Someș pentru conectivitatea cu restul orașului.

Majoritatea arhitecților au susținut varianta prezentată de Rareș Drăgan, care lucrează și la PUG-ul Apahidei, potrivit căruia cea mai potrivită soluție este un PUZ director pentru circulații și PUZ-uri definite pe zone delimitate de străzi, care să permită o flexibilitate în dezvoltarea ulterioară.

Arhitectul a prezentat modelul orașului Zurich, care după 13 ani de la adoptarea unui Masterplan pentru zona industrială, a constatat că zone mai mici s-au dezvoltat complet diferit una față de cealaltă, în funcție de evoluțiile economiei.

După cum a propus și în Apahida, Rareș Drăgan a sugerat ca acei investitori care alocă resurse pentru extinderea dotărilor publice, să primească bonificații în infrastructură, cum ar fi metri pătrați utili în plus pentru construit.

Reprezentanții fabricii Sinterom au cerut să se discute și despre divertisment în zonă și relocarea instituțiilor publice din Centru în zona Bulevardului Muncii pentru a asigura un trafic echilibrat în tot Clujul.

Mai mulți locatari poziționați în partea de nord a suprafeței studiate au cerut ca și cealaltă parte a Bulevardului Muncii să fie cuprinsă în Masterplan, chiar până la zona de SubCoastă.

Președintele Ordinului Arhitecților, Filiala Transilvania, Daniela Maier, a propus o analiză mai detaliată a zonei și discuții mai largi cu cei care activează acolo. ”Deocamdată avem doar 2-3 reprezentanți ai proprietarilor din zonă. Aș opta pentru varianta a treia, să coordonăm toate interesele din perspectiva întregului oraș, cu un dialog mai public și mai activ între administrație și cei interesați. Dacă avem perspectivă de la detaliu la general, putem discuta mai bine apoi la nivel general”, a declarat Daniela Maier.

Primarul Emil Boc a propus ca până în 20 aprilie grupul de lucru de la Primărie să adune prin comisia de urbanism toate propunerile prezentate. Totodată se vor organiza și două sau trei întâlniri de lucru, inclusiv cu reprezentanți ai Comisiei de circulație.



Dacă ți-a plăcut articolul și vrei să fii la curent cu ce scriem:


CLUJUL PENTRU TOȚI - Ai o propunere pentru un Cluj mai bun? Ai o problemă în zonele în care îţi trăieşti viaţa? Semnalează-ne-o! Trimite mesajul tău pe email prin ACEST FORMULAR, Whatsapp sau pe Facebook messenger




1 Comentariu

1 Comentariu

  1. Maxx

    martie 18, 2021 la 10:25 pm

    Domnule BOC , faceți și amenajați spații verzi și locuri de plimbare , sau verdeața și umbra vara !! Ați tot construit clădiri și birouri pt Ratații ăștia de IT-STI , și toate Viniturile , si ați scumpit orașul asta tot din cauza lor !! L la noi oamenii de rând nu v-ați gândit ! Doar la buzunarele voastre !! Sa va fie Rușine !!

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Publicitate

ACTUALITATE

Dosarul de diplome false de la Universitatea de Medicină și Farmacie (UMF) Cluj-Napoca, torpilat de judecătorii clujeni

Publicat

În toamna lui 2019, procurorii clujeni au cerut, fără succes, arestarea preventivă a cinci cadre didactice de la Universitatea de Medicină și Farmacie (UMF) Cluj-Napoca, printre care se afla și fostul rector Marius Bojiță, sub acuzații de abuz în serviciu și instigare la fals. Vineri au fost analizate probele din dosar, iar judecătorii nu au fost încântați de modul în care au lucrat procurorii. 

Practic au fost emise 30 de diplome de participare la cursuri de formare profesională pentru farmaciști, fără ca aceștia să fi fost examinați.

Alături de Marius Bojiță mai sunt inculpate în dosar Miere Doina, Hegheș Simona Codruța, Banc Roxana și Filip Lorena.

Potrivit procurorilor, „în perioada 16.11.2016-29.11.2016, UMF Cluj-Napoca a fost organizat la disciplina Analiza medicamentului cursul de perfecţionare postuniversitară cu titlul ,,Calitatea medicamentului – Metode moderne aplicate în studii de stabilitate” cod 439 curs la care figurează ca şi participante un număr de 30 de persoane.

Concluzionând asupra faptelor numiţilor Bojița Marius şi Hegheduș Simona Codruța rezultă că activitatea didactică a acestora se caracterizează de îndeplinirea în mod necorespunzător a atribuţiilor de serviciu ale acestora, fie prin nesusţinerea activităţii didactice, fie prin susţinerea acesteia într-un mod parţial, fie prin neevaluarea persoanelor înscrise, fie prin evaluarea neriguroasă a acestora materializată prin discuţii libere sau chiar schimb de opinii.

Acest mod de exercitare a atribuţiilor de serviciu de cadru didactic în cadrul UMF Cluj-Napoca a condus la vătămarea intereselor legitime ale universităţii prin neoferirea serviciilor de educaţie pentru care aceasta a fost înfiinţată şi a societăţii prin oferirea creditelor EFC necesare obţinerii avizului anual de liberă practică a farmaciştilor, fiind astfel lăsate să activeze în domeniul farmaceutic persoane care nu şi-au dovedit cunoştinţele de specialitate”, se arată în referatul de arestare preventivă.

Totodată, niciunul dintre participanţi nu a achitat taxa de înscriere anterior datei începerii cursurilor.

”Dintre cele 9 persoane care au fost înscrise la curs, doar 2 dintre acestea au achitat taxa de înscriere înainte de prima zi a cursului, respectiv F.A.O. şi T.L.R. însă ambele persoana au achitat taxa de înscriere de 100 de lei în data de 22.11.2016, adică la o zi după prima dată de evaluare.

Concluzionând asupra faptelor numitelor D.M., F.L. şi B.R. rezultă că activitatea didactică a acestora se caracterizează de îndeplinirea în mod necorespunzător a atribuţiilor de serviciu ale acestora, fie prin nesusţinerea activităţii didactice, fie prin susţinerea acesteia într-un mod parţial, fie prin neevaluarea persoanelor înscrise.

Acest mod de exercitare a atribuţiilor de serviciu de cadru didactic în cadrul UMF Cluj-Napoca a condus la vătămarea intereselor legitime ale universităţii prin neoferirea serviciilor de educaţie pentru care aceasta a fost înfiinţată şi a societăţii prin oferirea creditelor EFC necesare obţinerii avizului anual de liberă practică a farmaciştilor, fiind astfel lăsate să activeze în domeniul farmaceutic persoane care nu şi-au dovedit cunoştinţele de specialitate.

De asemenea, modalitatea de exercitare a atribuţiilor de serviciu de către numitele D.M., F.L. şi B.R. a condus la obţinerea pentru persoanele participante la curs a unui folos necuvenit constând în 20 de credite EFC. Dovada acestor credite s-a efectuat prin emiterea de către UMF Cluj-Napoca a 9 diplome de participare care atestă o împrejurare mincinoasă, respectiv că persoanele în cauză au obţinut 20 de credite EFC ca urmare a parcurgerii unui curs de formare profesională prin care au dobândit cunoştinţe şi abilităţi în vederea asigurării unui act farmaceutic de calitate”, arată procurorii.

Dosar retrimis procurorului

Judecătorii au decis, vineri, să admită în parte contestaţiile formulate de inculpați împotriva încheierii penale nr. 237/09.04.2021 a Judecătoriei Cluj-Napoca  în ceea ce priveşte greşita respingere a excepţiilor vizând nulitatea actelor efectuate anterior sesizării din oficiu şi nulitatea declaraţiei martorei M. I. şi dispoziţia de începere a judecăţii.

S-a constatat nulitatea absolută a tuturor actelor efectuate şi obţinute anterior sesizării din oficiu din data de 12.12.2017 de către IPJ Cluj Serviciul de Investigare a Criminalităţii Economice.

Au fost respinse mai multe note explicative și înscrisuri depuse la dosar.

Decizia de vineri a fost transmisă Parchetului de pe lângă Judecătoria Cluj-Napoca, procurorul urmând a comunica judecătorilor de cameră preliminară dacă menţine dispoziţia de trimitere în judecată ori solicită restituirea cauzei în termen de 5 zile de la comunicarea încheierii.

Citește mai departe
Publicitate

EVENIMENT

George Simion (AUR): Alegerile din România trebuie să se reia începând cu turul 2

Publicat

simion

George Simion, liderul AUR, își exprimă susținerea totală pentru discursul vicepreședintelui american JD Vance de la München, în care acesta a criticat anularea alegerilor din România.

„Un om tânăr, care privește către viitor și care a exprimat exact opiniile pe care noi le promovăm”, a declarat Simion despre Vance.

Liderul AUR spune, citat de Mediafax, că „acceptă oferta administrației Trump de a aparține unei lumi libere”, subliniind nevoia de a reveni la „un bun simț și o normalitate care a lipsit în ultimii 10-15 ani din valorile civilizației noastre”.

În acest context, Simion insistă că alegerile prezidențiale din România trebuie reluate de la turul doi și anunță intensificarea presiunii asupra guvernului prin intermediul moțiunii de cenzură.

Acțiuni democratice

„Dezavuez felul în care Elena Lasconi și Cătălin Drulă au avut poziții contrare ideii de a scăpa de premierul Nordis, de Marcel Ciolacu, de toată corupția și de o guvernare care nu are susținere populară și care a fost pusă acolo de Klaus Iohannis, împotriva voinței poporului român. Eu voi parcurge un turneu internațional în următoarele nouă zile de la Munchen, la Londra, la Washington DC unde voi participa la CPAC.

Acolo vor fi și Marco Rubio, și J.D. Vance, și Richard Grenell, și președintele Donald Trump. Sper din suflet ca eforturile noastre pentru a reveni la cursul democratic, la cursul constituțional, pentru a reveni la normalitate, să ajungă la cât mai mulți susținători și în Parlamentul României.

Sper că USR nu o să fie, în majoritatea lui, de partea puciului și de partea loviturii de stat care s-a dat în România și că membrii USR și POT își vor pune și ei semnătura pe moțiunea de cenzură. Avem răbdare și avem răbdare să explicăm tuturor și să dialogăm cu toți pentru că trebuie să ajungem la normalitate”, arată George Simion.

Acesta a mai anunțat că partidul său va organiza o serie de acțiuni „democratice și pașnice”, de la petiții la mitinguri, pentru a contesta ceea ce el numește „lovitura de stat” și pentru a pune „voința poporului român pe primul loc”.

Citește mai departe

EVENIMENT

Pachete promoționale în februarie de la Jazz in the Park de la Cluj-Napoca

Publicat

Jazz

Luna februarie vine cu oferte speciale pentru iubitorii de muzică. Organizatorii Jazz in the Park Festival au pregătit pachete promoționale pentru cei care vor să împărtășească bucuria festivalului cu prietenii și cei dragi.

Valentine’s Day & Dragobete – oferte speciale

Pachetele de Valentine’s Day și Dragobete sunt disponibile în perioada 14-24 februarie și includ opțiuni pentru cupluri care vor să trăiască festivalul împreună. Oferta specială Listen Together Pack include două abonamente Jazz in the Park și o sticlă de vin Purcari 1827 Rosé, servită în festival.

Pentru cei care vor să vină la festival alături de prieteni, există și ofertele Listen in Three Pack include două abonamente la prețul curent și un abonament la 350 RON, în timp ce Listen in Six Pack oferă patru abonamente la prețul curent și două abonamente la 350 RON. Cei care vin în grupuri mai mari pot opta pentru Listen in Group Pack, care include zece abonamente la prețul curent și încă zece abonamente la 350 RON.

Discount pentru muzicieni

Ca în fiecare an, cei care studiază muzica și fac dovada acestui fapt se pot bucura de Discountul de Muzicieni – cel mai avantajos preț al abonamentelor: doar 299 lei. Aceasta ofertă este valabilă în perioadă 19 feb – 1 mai (număr limitat la maxim 100 abonamente).

Campania „Prietenii Recomandă”

Începând din luna februarie, fanii festivalului își pot aduce prietenii alături de ei prin campania „Prietenii Recomandă”. Cei care achiziționează un abonament la recomandarea unui prieten pot menționa numele acestuia în câmpul „Others” înainte de plată, iar organizatorii îi vor răsplăti pe cei mai activi fani care recomandă evenimentul.

Only Jazz Fans

La începutul lunii martie, festivalul lansează campania Only Jazz Fans, prin care câțiva norocoși care și-au achiziționat deja abonamente vor fi recompensați cu premii surpriză.

Prețuri și disponibilitate

Abonamentele sunt disponibile acum la prețul promoțional de 399 lei, iar din 9 martie acestea vor ajunge la prețul standard de 449 lei.

Cea de-a 13-a ediție a Jazz in the Park Festival deschide sezonul marilor evenimente din România, în 6-8 iunie 2025 – parcul Etnografic ”Romulus Vuia” din Cluj-Napoca. Printre marii artiști confirmați deja se numără:  Ibrahim Maalouf, Kokoroko, Biréli Lagrène,  Seun Kuti & Fela’s Egypt 80, Alabaster DePlume, Mammal Hands.

Citește mai departe

EVENIMENT

Mașină distrusă de un incendiu la Iclod. Pompierii au stabilit cauza izbucnirii focului

Publicat

incendiu

Pompierii din cadrul Detașamentului Dej au intervenit, vineri seară, pentru stingerea unui incendiu care a distrus un autoturism parcat pe raza localității Iclod.

”Flăcările s-au manifestat generalizat și au fost stinse în limitele găsite de către echipaj. Din fericire, nu au existat persoane care să solicite îngrijiri medicale, iar incendiul a izbucnit cel mai probabil din cauza unei defecțiuni electrice”, arată pompierii de la ISU Cluj.

incendiu

Citește mai departe

ADMINISTRAȚIE

Focar de infecție pe B-dul Titulescu din Cluj-Napoca. 5 blocuri cu 110 apartamente arondate unui singur punct gospodăresc

Publicat

focar

Un locuitor de pe Bulevardul Nicolae Titulescu din Cluj-Napoca acuză Primăria că a creat un focar de infecție local prin arondarea punctului gospodăresc 136 la nu mai puțin de 5 asociații de proprietari, ceea ce înseamnă 11 scări de bloc, 110 apartamente, la care se adaugă mai multe societăți comerciale la parterul blocurilor.

”Toate acestea în condițiile în care punctul gosodaresc 138 identic și situat la mai puțin de 40 m are o singură asociație de proprietari arodantă.

În mod șocant, administrația locală refuză oricare responsabilitate și încalcă în mod repetat regulamentul serviciului de salubrizare al Municipiului Cluj-Napoca și prevederile OMS 119/2014.

Sigur că au fost trimise petiții repetate prin care se solicită repsectarea normelor în vigoare doar pentru a fi refuzați fără explicații concrete. Orașul este totuși cel mai scump din țară, funcționarii publici fiind remunerați pe măsură, și normal pretențiile locatarilor de a nu trăi lângă un focar de infecție ar trebui să fie suficient și justificat.

Micile nedreptăți

focar

Categoric există probleme mai acute și mai urgențe, dar poate că marile abuzuri pornesc, sau sunt permise, tocmai de la micile nedreptăți, micile bătălii pierdute de cetățeni în fața acestor instante supreme adica departamente ale Primăriei Cluj-Napoca.

Sigur ca e un cliseu sa mentionezi mamicile care imping carucioarele pe carosabil prin dejectiile unui punct gospodaresc infect pentru ca trotuarele sunt ocupate de masini, copilul care pedaleaza prin dejectiile unui punct gosporaresc infect, mingea rostogolita prin dejectiile unui punct gosporaresc infect, dar aici am ajuns…cu asta suntem obligati sa traim zilnic”, a spus Răsvan Ardelean în numele locatarilor afectați de pe Bulevardul Nicolae Titulescu.

Citește mai departe
Publicitate
Publicitate

Știri din Ardeal

Publicitate

Știri din Alba

Publicitate
Publicitate
Publicitate