Connect with us

EDUCATIE

Rezultate Bacalaureat. Două medii de 10 la Cluj. Județul Cluj, locul 1, rata de promovare de 88,9%

Publicat


ISJ Cluj

Ministerul Educației a publicat, luni, rezultatele de la Bacalaureat, din care rezultă că, la nivelul județului Cluj au fost doar 2 medii de 10, aparținând unor elevi de la Colegiul Național ”Gheorghe Șincai” și de la Colegiul Național ”Emil Racoviță” din Cluj-Napoca, înainte de contestații, în condițiile în care anul trecut nu a fost înregistrată nicio medie de 10.

Ministrul Educației, Ligia Deca, a anunțat că rata de promovare pentru seria curentă la nivel național a fost de 81,5% față de 78,4% în 2023.

Aceasta a spus că județul Clujul este pe primul loc cu o rată de promovare de 88,9%.

Rezultatele pe Cluj pot di văzute AICI.

Contestațiile pot fi depuse/transmise luni, în intervalul orar 12:00 – 18:00, inclusiv prin mijloace electronice.

Candidații care contestă rezultatul inițial al evaluării trebuie să completeze, să semneze și să depună/transmită prin mijloace electronice și o declarație-tip în care se menționează faptul că au luat cunoștință că nota acordată ca urmare a soluționării contestației poate modifica, după caz, nota inițială, prin creștere sau descreștere.
Afișarea rezultatelor finale, după soluționarea contestațiilor, este programată în data de 12 iulie.




Comenteaza

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Publicitate
Publicitate
Publicitate

Știri din Alba

Publicitate
Publicitate
Publicitate