CLUJ24 TV
VIDEO. Podcast Cluj24 Contraste. Vasile Dâncu: În politică nu mai e loc de poveste, a învins pragmatismul

Cu Vasile Dâncu poți să vorbești, cu rost, despre aproape orice. Atunci cînd scriitorul din el pare că și-a epuizat farmecele, hop, apare sociologul care își amintește brusc că a făcut cândva un studiu, o cercetare sau un sondaj pe tema data și încep să curgă cifrele și argumentele științifice.
Vasile Dâncu: În politică nu mai e loc de poveste, a învins pragmatismul
Pare o competiție între cele două personaje, prozatorul și sociologul, care conviețuiesc – nu totdeauna confortabil în… politicianul Vasile Dâncu, senator, președintele PSD Cluj. De unde bucuria și savoarea dialogului.
În cadrul podcastului Contraste de pe Cluj24, Vasile Dâncu a fost întrebat de realizatorul Florin Danciu, printre altele, cu gîndul la replica celebră a lui Dinică din „Filantropica” cea cu „Mâna întisă care nu spune o poveste…” de ce nu mai sunt în stare politicienii să spună o poveste, să ne vândă o speranță, un vis, pentru că ăsta e unul din rosturile politicii, să ne facă să sperăm, să ne cucerească inimile mai înainte de-a ne cere votul.
A învins pragmatismul
„A învins pragmatismul”, a răspuns politicianul Vasile Dâncu, în sensul că noi dorim lucruri concrete, care să se întâmple mâine, trăim în „instantaneitate”, cuvântul „viitor” nu mai apare în programele politice și ne-am pierdut dimensiunea istorică a existenței.
Cumva dialogul cu sociologul politician are semnificația unei reîntoarceri cu picioarele pe pămîntul tare și uscat al realităților. Să lăsăm „povestea” pentru prozatori și „visul” pentru poeți.
Urmăriți Cluj24.ro și pe Google News
CLUJUL PENTRU TOȚI - Ai o propunere pentru un Cluj mai bun? Ai o problemă în zonele în care îţi trăieşti viaţa? Semnalează-ne-o! Trimite mesajul tău pe email prin ACEST FORMULAR, Whatsapp sau pe Facebook messenger






