Connect with us

EVENIMENT

Nelu Tătaru avertizează că în România există o noua tulpină a coronavirusului: Avem cazuri de reinfectare

Publicat


Nelu Tătaru, în cadrul unei conferințe de presă de la Ploiești, a anunțat că există „cazuri de reinfectare” cu o nouă tulpină a coronavirusului.

„Se discută la nivelul grupurilor ştiinţifice reinfectări în contextul unor posibile tulpini noi apărute. (…) Sunt câteva cazuri care au fost declarate (n. r. în România), dar în acest moment le studiem”, a spus Tătaru.

„Suntem în cea de-a doua fază a primului val pandemic. Suntem pe acel platou pe care sper să îl menţinem în contextul unei luni septembrie destul de aglomerate şi cu o creştere pe care preconizăm sperăm noi mică a numărului de cazuri de la o zi la alta. (…) Ne pregătim pentru o lună destul de grea atât pentru cei care gestionăm (…), cât şi pentru cei care vor contribui la menţinerea unei stări sau a unei situaţii pe care să o putem controla”, a mai spus ministrul Sănătăţii.




Comenteaza

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Publicitate
Publicitate
Publicitate

Știri din Alba

Publicitate
Publicitate
Publicitate