EDUCATIE
Laboratoare inteligente pentru aproape 50 de licee din județul Cluj, plus Palatul Copiilor. Finanțarea, din PNRR
![laptop](https://cluj24.ro/wp-content/uploads/2023/05/laptop-e1684334318312.jpg)
Inspectoratul Școlar Județean Cluj anunță validarea tuturor candidaturilor depuse la nivelul județului Cluj, din cadrul apelului „Dotarea cu laboratoare inteligente a unităților de învățământ secundar superior, a palatelor și a cluburilor copiilor”, ca urmare a încheierii etapei de evaluare a eligibilității solicitanților
Ministerul Educației, în calitate de coordonator de reforme și investiții finanțate prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR), a publicat săptămâna trecută lista proiectelor admise ca urmare a finalizării etapei de verificare și evaluare a eligibilității solicitanților și a proiectelor depuse în cadrul apelului competitiv de proiecte pentru „Dotarea cu laboratoare inteligente a unităților de învățământ secundar superior, a palatelor și a cluburilor copiilor”, finanțat din Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR).
Toate instituțiile de învățământpreuniversitar, de la nivelul județului Cluj, care au depus proiecte în cadrul prezentului apel, au fost declarate eligibile și intră în următoarea etapă de evaluare.
Reamintim faptul că Ministerul Educației alocă 117.499.800,00 de euro, prin Programul Național de Redresare și Reziliență (PNRR), pentru dotarea cu echipamente TIC de tip „smart lab” și materiale educaționale specifice pentru dezvoltarea unui laborator digital inteligent în fiecare liceu, colegiu, școală profesională, precum și în palatele și cluburile copiilor.
Totodată, în cadrul apelului, cel puțin 120 de unități de învățământ preuniversitar secundar superior (colegii, licee, licee tehnologice, școli profesionale, inclusiv cele cu clase de învățământ dual) vor putea beneficia de un al doilea laborator intelligent, dacă numărul de elevi înscriși în anul școlar 2022 – 2023 este de minimum 500. În acest caz, finanțarea pentru al doilea laborator inteligent se va acorda pe baza scorului rezultat din următorii indicatori (în ordine descrescătoare):
- 50% – numărul de elevi (liceal) înscriși;
- 25% – media la examenul de bacalaureat pe liceu în ultimii 3 ani;
- 25% – rata de promovare la examenul national de bacalaureat (din numărul de candidați înscriși) în ultimii 3 ani;
Ce se finanțează
În cadrul apelului vor fi finanțate următoarele tipuri de activități:
- Achiziționarea de echipamente tehnologice, inclusiv mobilier ergonomic adaptat și integrat specific, pentru dezvoltarea unor laboratoare inteligente digitale, conform O.M.E., nr. 3497/2022, pentru aprobarea standardelor de echipare a unităților de învățământ preuniversitar cu echipamente tehnologice, cu modificările ulterioare;
- Achiziționarea de conținut educațional, care va acoperi domenii din programa școlară și de software/licență cu specific educațional care să asigure distribuirea centralizată, în rețeaua locală, a materialelor didactice pe dispozitive;
- Conectarea dispozitivelor din laboratorul inteligent la rețeaua de comunicații a unității de învățământ;
- Instruirea cadrelor didactice pentru utilizarea echipamentelor aferente conceptului de laborator inteligent digital integrat.
Lista liceelor
Regăsiți mai jos lista instituțiilor de învățământ preuniversitar care au depus proiecte, în vederea obținerii de finanțare pentru dotarea cu laboratoare inteligente și care au fost declarate eligibile.
- LICEUL TEOLOGIC REFORMAT CLUJ-NAPOCA
- LICEULUI TEORETIC „BRASSAI SAMUEL” CLUJ-NAPOCA”
- COLEGIUL NAȚIONAL „GEORGE BARIȚIU” CLUJ-NAPOCA
- COLEGIULUI TEHNIC DE COMUNICAȚII „AUGUSTIN MAIOR” CLUJ-NAPOCA
- LICEULUI UNITARIAN „JANOS ZSIGMOND” CLUJ-NAPOCA’
- LICEULUI TEORETIC „BÁTHORY ISTVÁN” CLUJ-NAPOCA
- PALATUL COPIILOR CLUJ-NAPOCA
- COLEGIUL TEHNIC DE TRANSPORTURI „TRANSILVANIA” CLUJ-NAPOCA
- COLEGIUL NATIONAL „MIHAI VITEAZUL” TURDA
- LICEUL TEORETIC „LIVIU REBREANU” TURDA
- COLEGIUL TEHNIC TURDA
- ŞCOALA PROFESIONALĂ POIANA TURDA
- LICEUL TEORETIC „HENRI COANDĂ ” DEJ
- LICEUL TEORETIC „OCTAVIAN GOGA” HUEDIN
- LICEUL TEHNOLOGIC „VLĂDEASA” HUEDIN
- COLEGIUL TEHNIC „EMIL NEGRUTIU” TURDA
- COLEGIUL DE SERVICII ÎN TURISM„NAPOCA” CLUJ-NAPOCA
- COLEGIUL NAȚIONAL „ANDREI MUREȘANU” DEJ
- COLEGIUL NAȚIONAL „EMIL RACOVIȚĂ” CLUJ-NAPOCA
- COLEGIUL NAȚIONAL „GEORGE COȘBUC” CLUJ-NAPOCA
- COLEGIUL NAȚIONAL PEDAGOGIC „GHEORGHE LAZĂR” CLUJ-NAPOCA
- COLEGIUL TEHNIC „ANGHEL SALIGNY” CLUJ- NAPOCA
- COLEGIUL TEHNIC ENERGETIC CLUJ-NAPOCA
- LICEUL DE ARTE VIZUALE „ROMULUS LADEA” CLUJ-NAPOCA
- LICEUL DE INFORMATICĂ „TIBERIU POPOVICIU” CLUJ-NAPOCA
- LICEUL SPECIAL PENTRU DEFICIENȚI DE VEDERE CLUJ-NAPOCA
- LICEUL TEHNOLOGIC „ALEXANDRU BORZA” CLUJ-NAPOCA
- LICEUL TEHNOLOGIC „AUREL VLAICU” CLUJ-NAPOCA
- LICEUL TEHNOLOGIC „CONSTANTIN BRÂNCUȘI” DEJ
- LICEUL TEHNOLOGIC „SOMEŞ” DEJ
- LICEUL TEOLOGIC BAPTIST „EMANUEL” CLUJ-NAPOCA
- LICEUL TEORETIC „ALEXANDRU PAPIU ILARIAN” DEJ
- LICEUL TEORETIC „ANA IPĂTESCU” GHERLA
- LICEUL TEORETIC NR.3 „APACZAI CSERE JANOS” CLUJ-NAPOCA
- LICEUL TEORETIC„DUMITRU TĂUŢAN” FLOREŞTI
- LICEUL TEORETIC „EUGEN PORA” CLUJ-NAPOCA
- LICEUL TEORETIC „JOSIKA MIKLOS” TURDA
- LICEUL TEORETIC „MIHAI EMINESCU” CLUJ-NAPOCA
- LICEUL TEORETIC „NICOLAE BĂLCESCU” CLUJ-NAPOCA
- LICEUL TEORETIC „PAVEL DAN” CÂMPIA-TURZII
- COLEGIUL TEHNIC „VICTOR UNGUREANU” CÂMPIA TURZII
- LICEUL TEORETIC „PETRU MAIOR” GHERLA
- LICEUL TEORETIC „VICTOR BABES” CLUJ-NAPOCA
- LICEUL TEHNOLOGIC UCECOM „SPIRU HARET” CLUJ-NAPOCA
- LICEUL TEORETIC „ELF” CLUJ-NAPOCA
- LICEUL TEORETIC CREŞTIN „PRO DEO” CLUJ-NAPOCA
Tehnologii diversificate
„Laboratoarele inteligente reprezintă o componentă importantă din Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR), care oferă acces elevilor la resurse educaționale performante, contribuind astfel la crearea unor programe educative moderne și îmbunătăţirea calităţii învăţării. SMART LAB-urile oferă un set diversificat de tehnologii și resurse care permit elevilor să exploreze conținuturi variate și să se adapteze rapid schimbărilor de pe piața muncii.
Acestea reprezintă o uriașă oportunitate, atât pentru elevi, cât și pentru profesor, vor permite tuturor cadrelor didactice și elevilor să lucreze cu echipamente performante, optimizate, pentru a le asigura o experiență de învăţare-evaluare accesibilă și favorabiă dezvoltării, centrată pe elev, va include interactivitate, creativitate și dezvoltarea abilităților sociale ale elevilor, ceea ce va conduce la asimilarea mai ușoară a informațiilor și experimentareapractică a acestora”, a declarat Marinela Marc, inspector școlar general la Inspectoratul Școlar Județean Cluj.
Dacă ți-a plăcut articolul și vrei să fii la curent cu ce scriem:
CLUJUL PENTRU TOȚI - Ai o propunere pentru un Cluj mai bun? Ai o problemă în zonele în care îţi trăieşti viaţa? Semnalează-ne-o! Trimite mesajul tău pe email prin ACEST FORMULAR, Whatsapp sau pe Facebook messenger
![](http://cluj24.ro/wp-content/uploads/2020/01/logo-cj24-taiat-300.jpg)
ACTUALITATE
Dosarul de diplome false de la Universitatea de Medicină și Farmacie (UMF) Cluj-Napoca, torpilat de judecătorii clujeni
![](https://cluj24.ro/wp-content/uploads/2021/04/UMF-Cluj.jpg)
În toamna lui 2019, procurorii clujeni au cerut, fără succes, arestarea preventivă a cinci cadre didactice de la Universitatea de Medicină și Farmacie (UMF) Cluj-Napoca, printre care se afla și fostul rector Marius Bojiță, sub acuzații de abuz în serviciu și instigare la fals. Vineri au fost analizate probele din dosar, iar judecătorii nu au fost încântați de modul în care au lucrat procurorii.
Practic au fost emise 30 de diplome de participare la cursuri de formare profesională pentru farmaciști, fără ca aceștia să fi fost examinați.
Alături de Marius Bojiță mai sunt inculpate în dosar Miere Doina, Hegheș Simona Codruța, Banc Roxana și Filip Lorena.
Potrivit procurorilor, „în perioada 16.11.2016-29.11.2016, UMF Cluj-Napoca a fost organizat la disciplina Analiza medicamentului cursul de perfecţionare postuniversitară cu titlul ,,Calitatea medicamentului – Metode moderne aplicate în studii de stabilitate” cod 439 curs la care figurează ca şi participante un număr de 30 de persoane.
Concluzionând asupra faptelor numiţilor Bojița Marius şi Hegheduș Simona Codruța rezultă că activitatea didactică a acestora se caracterizează de îndeplinirea în mod necorespunzător a atribuţiilor de serviciu ale acestora, fie prin nesusţinerea activităţii didactice, fie prin susţinerea acesteia într-un mod parţial, fie prin neevaluarea persoanelor înscrise, fie prin evaluarea neriguroasă a acestora materializată prin discuţii libere sau chiar schimb de opinii.
Acest mod de exercitare a atribuţiilor de serviciu de cadru didactic în cadrul UMF Cluj-Napoca a condus la vătămarea intereselor legitime ale universităţii prin neoferirea serviciilor de educaţie pentru care aceasta a fost înfiinţată şi a societăţii prin oferirea creditelor EFC necesare obţinerii avizului anual de liberă practică a farmaciştilor, fiind astfel lăsate să activeze în domeniul farmaceutic persoane care nu şi-au dovedit cunoştinţele de specialitate”, se arată în referatul de arestare preventivă.
Totodată, niciunul dintre participanţi nu a achitat taxa de înscriere anterior datei începerii cursurilor.
”Dintre cele 9 persoane care au fost înscrise la curs, doar 2 dintre acestea au achitat taxa de înscriere înainte de prima zi a cursului, respectiv F.A.O. şi T.L.R. însă ambele persoana au achitat taxa de înscriere de 100 de lei în data de 22.11.2016, adică la o zi după prima dată de evaluare.
Concluzionând asupra faptelor numitelor D.M., F.L. şi B.R. rezultă că activitatea didactică a acestora se caracterizează de îndeplinirea în mod necorespunzător a atribuţiilor de serviciu ale acestora, fie prin nesusţinerea activităţii didactice, fie prin susţinerea acesteia într-un mod parţial, fie prin neevaluarea persoanelor înscrise.
Acest mod de exercitare a atribuţiilor de serviciu de cadru didactic în cadrul UMF Cluj-Napoca a condus la vătămarea intereselor legitime ale universităţii prin neoferirea serviciilor de educaţie pentru care aceasta a fost înfiinţată şi a societăţii prin oferirea creditelor EFC necesare obţinerii avizului anual de liberă practică a farmaciştilor, fiind astfel lăsate să activeze în domeniul farmaceutic persoane care nu şi-au dovedit cunoştinţele de specialitate.
De asemenea, modalitatea de exercitare a atribuţiilor de serviciu de către numitele D.M., F.L. şi B.R. a condus la obţinerea pentru persoanele participante la curs a unui folos necuvenit constând în 20 de credite EFC. Dovada acestor credite s-a efectuat prin emiterea de către UMF Cluj-Napoca a 9 diplome de participare care atestă o împrejurare mincinoasă, respectiv că persoanele în cauză au obţinut 20 de credite EFC ca urmare a parcurgerii unui curs de formare profesională prin care au dobândit cunoştinţe şi abilităţi în vederea asigurării unui act farmaceutic de calitate”, arată procurorii.
Dosar retrimis procurorului
Judecătorii au decis, vineri, să admită în parte contestaţiile formulate de inculpați împotriva încheierii penale nr. 237/09.04.2021 a Judecătoriei Cluj-Napoca în ceea ce priveşte greşita respingere a excepţiilor vizând nulitatea actelor efectuate anterior sesizării din oficiu şi nulitatea declaraţiei martorei M. I. şi dispoziţia de începere a judecăţii.
S-a constatat nulitatea absolută a tuturor actelor efectuate şi obţinute anterior sesizării din oficiu din data de 12.12.2017 de către IPJ Cluj Serviciul de Investigare a Criminalităţii Economice.
Au fost respinse mai multe note explicative și înscrisuri depuse la dosar.
Decizia de vineri a fost transmisă Parchetului de pe lângă Judecătoria Cluj-Napoca, procurorul urmând a comunica judecătorilor de cameră preliminară dacă menţine dispoziţia de trimitere în judecată ori solicită restituirea cauzei în termen de 5 zile de la comunicarea încheierii.
EDUCATIE
Admitere la liceu Cluj. 3.670 de absolvenţi ai claselor a VIII-a au fost admiși. Ce școli au ales elevii de 10
![Admitere liceu Cluj](https://cluj24.ro/wp-content/uploads/2023/09/scoala-facebook-Emil-Boc-2-e1699202442877.jpg)
3.670 de absolvenţi ai claselor a VIII-a au fost admiși în învăţământul liceal de stat, în anul școlar 2024–2025, ca urmare a primei etape de repartizare computerizată, desfășurată miercuri, 24 iulie.
67 de elevi, dintre care 61 din județul Cluj, nu au putut fi admiși în prima etapă din cauza faptului că nu au completat suficiente opțiuni.
Admitere liceu Cluj. 3.670 de absolvenţi ai claselor a VIII-a au fost admiși
În prima etapă a repartizării computerizate în învăţământul liceal de stat au fost repartizați 3.670 de elevi din totalul celor 3.737 de elevi cu opțiuni completate, potrivit Inspectoratului Școlar Județean Cluj.
Repartizarea computerizată a absolvenților claselor a VIII-a, în învățământul liceal de stat, s-a desfășurat miercuri, 24 iulie 2024, în ordinea descrescătoare a mediilor de admitere, cu respectarea ordinii opțiunilor elevilor, așa cum sunt acestea consemnate în fișa individuală a fiecărui elev.
Cei mai mulți elevi sunt la filiera teoretică
Pe filiere educaționale, 2.387 de candidați au fost repartizați la filiera teoretică, iar 1.283 de candidați la filiera tehnologică.
La nivelul județului Cluj, distribuția candidaților din județul Cluj repartizați, în județ, pe tranșe de medii, pentru Admiterea 2024, se prezintă astfel:
Ce școli au ales elevii de 10
Cei 7 candidați cu media 10 de admitere au optat pentru următoarele unități de învățământ preuniversitar:
- COLEGIUL NAȚIONAL ,,EMIL RACOVIȚĂ” CLUJ-NAPOCA (4),
- LICEUL TEORETIC ,,LUCIAN BLAGA” CLUJ-NAPOCA (1),
- LICEUL TEORETIC ,,NICOLAE BĂLCESCU” CLUJ-NAPOCA (1),
- LICEUL TEORETIC ,,AVRAM IANCU” CLUJ-NAPOCA (1).
Citiți AICI mai multe despre elevii de 10 ai Clujului la Evaluarea Națională
De asemenea, au precizat reprezentanții IȘJ Cluj, au fost admiși în etape anterioare repartizării computerizate din data de 24 iulie 2024:
- 646 de elevi la specializări în cadrul filierei vocaţionale;
- 17 elevi în învăţământul militar;
- 74 de elevi pe locurile speciale, rezervate candidaţilor cu CES;
- 59 de elevi pe locurile speciale, rezervate candidaţilor de etnie rromă.
67 de elevi nu au putut fi repartizați în această etapă
67 de elevi, dintre care 61 din județul Cluj, nu au putut fi admiși în prima etapă, întrucât nu au completat suficiente opţiuni.
Aceștia vor intra în a doua etapă de repartizare, în perioada 12-20 august 2024, alături de candidații care au fost repartizați computerizat în prima etapă de admitere, dar nu și-au depus dosarele de înscriere în termen (25-30 iulie 2024), precum și de candidații care nu au participat în prima etapă de admitere.
81 de locuri disponibile în a doua etapă
La nivelul județului Cluj, în a doua etapă de repartizare, din cadrul Admiterii 2024, sunt disponibile 81 de locuri la liceu.
Repartizarea elevilor, în cadrul celei de a doua etape, va avea loc în perioada 19-20 august 2024, iar comunicarea rezultatelor candidaților repartizați în a doua etapă a Admiterii 2024, în învățământul liceal de stat, se va realiza conform procedurii stabilite la nivelul Comisiei județene de admitere, din cadrul I.Ș.J. Cluj.
Cum se pot înscrie la liceu elevii reveniți în țară, repatriați sau refugiați
Elevii reveniți în țară, repatriați, refugiați se pot înscrie în clasa a IX-a, independent de termenele din calendarele metodologiei de admitere în învățământul liceal de stat, profesioal, dual.
Aceștia vor urma procedura referitoare la echivalarea studiilor.
Toate informațiile și detaliile cu privire la admiterea în învățământul liceal de stat, învățământul vocațional și învățământul profesional, dual, precum și Broșura ADMITERE 2024, sunt disponibile și pot fi consultate pe site-ul Inspectoratului Școlar Județean Cluj.
![Poliția Cluj](https://cluj24.ro/wp-content/uploads/2024/07/Politie-masina-BUN-4.jpeg)
În primele șase luni ale acestui an, în județul Cluj au fost sesizate cele mai multe acte de violență domestică de până acum.
Tot în primele 6 luni ale anului au fost emise peste 400 de ordine de protecție ale victimelor violențelor în familie.
Violența domestică e în floare la Cluj. Peste 900 de apeluri la poliție în doar 6 luni
909 cazuri de violență domestică au fost sesizate în primele șase luni din anul 2024, cele mai multe, potrivit unui raport al Inspectoratului de Poliție Cluj.
Dintre acestea 537 au fost infracţiuni de lovirea sau alte violenţe.
De asemenea, în 57 de cazuri a fost vorbade abandon de familie şi au fost înregistrate și 83 de infracţiuni de ameninţare.
Peste 400 de ordine de protecție emise la Cluj
În șase luni, au fost emise peste 400 de ordine de protecție ale victimelor violenței domestice, conform IPJ Cluj.
Este vorba de 215 ordine de protecție provizorii și de 187 de ordine de protecţie.
EVENIMENT
VIDEO. REVOLTĂTOR. Zeci de turiști blocați pe Aeroportul Cluj au primit sandvișuri EXPIRATE
![Sandvișuri expirate](https://cluj24.ro/wp-content/uploads/2024/07/sandvis-aeroport-BUN.jpg)
Zeci de pasageri, care sunt blocați pentru mai bine de 10 ore pe Aeroportul Cluj au primit sandvișuri expirate.
Oamenii veniți de peste tot din țară trebuiau să fie deja în Cipru, dar zborul a fost amânat de două ori.
REVOLTĂTOR. Zeci de turiști blocați pe Aeroportul Cluj au primit sandvișuri EXPIRATE
Oamenii, care trebuia să fie acum pe plajă sunt revoltați, dar nu atât de mult pentru faptul că avionul spre Larnaca întâziere, cât pentru acela că au primit câte o sticlă de apă și sandvișuri expirate de câteva zile.
“Trebuia să plecăm la ora 11.35. Eu nu sunt din Cluj, am venit la aeroport la ora 8.35 așa cum ni s-a spus. Am făcut check-in-ul, dar apoi am fost informați că avionul are întârziere până la ora 16.35”, a declarat pentru Cluj.24.ro unul dintre pasageri.
După ce au sunat la agenția de turism, au aflat că zborul a fost întârziat a doua oară, iar ora de plecare spre Larnaca este 21.40.
Pentru că trebuie să stea în aeroport atâtea ore, oamenii au primit apă și sandvișuri, însă mâncarea e expirată.
“Pe eticheta sanvișului pe care l-am primit eu scrie că expiră în data de 20 iulie. La alți pasageri era lipit peste o altă etichetă pe care scria 26 iulie.
E incredibil. Este aici o doamnă cu 4 copii mici. Sunt și alți oameni cu copii”, a mai spus pasagerul.
Au sesizat protecția consumatorilor
Oamenii s-au revoltat, dar tot ce au putut afla de la personalul aroportului este că responsabilă pentru mâncare e firma de catering.
Pasagerii au sunat la Oficiul pentru Protecția Consumatorilor și li s-a trransmis să facă o sesizare online, și să atașeze și poze.
Turiștii, care plecă în vacanțe prin mai multe agenții de turism speră acum ca avionul companiei High Sky să plece măcar la ora 21.40.
Din informațiile turiștilor care așteptă în aeroport, sunt două aeronave care zboară pe această rută, iar una ar fi defectă.
![cfrr](https://cluj24.ro/wp-content/uploads/2024/07/cfr-3-e1721816348331.jpg)
CFR Cluj revine în Europa. Primul meci în turul 2 preliminar al Conference League e cu Neman Grodno din Belarus, joi, de la 20.30, în Gruia.
„EUROPA, NE-AM ÎNTORS!
CFRiști, ne revedem în Gruia pentru meciul din Turul 2 preliminar al UEFA Conference League! Vă așteptăm în număr cât mai mare să îi susțineți pe băieții noștri în duelul cu Neman Grodno de joi, 25 iulie, de la ora 20:30”, scrie pe pagina de Facebook a clubului.
CFR Cluj revine în Europa. Primul MECI în Conference League e cu Neman Grodno (Belarus)
În cazul în care va trece de Neman, CFR va da piept cu pierzătoarea din „dubla” de Europa League dintre Braga și Maccabi Petach Tikva.
La fel ca și în cazul Craiovei, „feroviarii” speră să evite un „blockbuster” cu lusitanii, cei care au un lot cotat la aproximativ 130 milioane de euro, stabilindu-se a fi de ani buni, a patra cea mai bună echipă a Portugaliei, după triumviratul Benfica-Porto-Sporting. Cu toate acestea, nici israelienii nu sunt de neglijat. Aceștia au pierdut Supercupa chiar în fața adversarilor celor de la FCSB din turul doi preliminar de Champions League, Maccabi Tel Aviv, scor 0-2.
Au un lot cotat la 8 milioane de euro, însă au câștigat Cupa în sezonul trecut, deci pot pune probleme, ținând cont că respectivul parcurs, au eliminat Maccabi Tel Aviv sau Hapoel Beer Sheva.