Connect with us

EVENIMENT

FOTO. Zilele Recoltei 2025 aduc toamna la Cluj cu produse locale, muzică și tradiții

Publicat


zilele recoltei

Târgul va avea loc între 19 și 21 septembrie pe platoul Sălii Sporturilor Horia Demian între orele 08:00 – 22:00 și va reuni peste 120 de producători și artizani clujeni.

zilele recoltei

Consiliul Județean Cluj, în parteneriat cu Primăria și Consiliul Local Cluj-Napoca, organizează cea de-a XIII-a ediție a Zilelor Recoltei, devenită deja o tradiție a începutului de toamnă. Evenimentul se va desfășura în perioada 19 – 21 septembrie, pe platoul Sălii Sporturilor „Horia Demian”.

Legume, fructe și must proaspăt

La târg vor fi prezenți aproximativ 120 de fermieri și mici întreprinzători din județ, care vor aduce produse de sezon: cartofi de Râșca, ceapă de Mihai Viteazul, legumele de Jucu, varză, conopidă, ardei, roșii sau vinete. Vizitatorii vor găsi și fructe precum mere, pere, struguri sau piersici de vie, dar și mustul proaspăt stors, nelipsit la fiecare ediție.

Tradiții și meșteșuguri

Pe lângă fermieri, artizanii clujeni vor expune costume populare, bijuterii și podoabe realizate manual, obiecte din lemn, articole de marochinărie și produse din lavandă. Astfel, târgul va deveni un spațiu al tradițiilor și al lucrului cu suflet.

Atmosferă de sărbătoare

Evenimentul va fi animat de cântec și joc popular, prin concertele artiștilor și ansamblurilor folclorice invitate. Cei mici vor avea parte de ateliere de creație și un parc de distracții, iar pasionații de gastronomie vor putea savura preparate tradiționale gătite în aer liber, la ceaun sau la grătar.

Declarația președintele Consiliului Județean Cluj.

„A sosit luna septembrie, iar toamna își face simțită prezența prin dimineți răcoroase și zile mai scurte. Dar, la Cluj, toamna devine mai bogată și mai luminoasă datorită Zilelor Recoltei, sărbătoare pe care o organizăm împreună cu Primăria municipiului Cluj-Napoca. Este unul dintre cele mai așteptate evenimente ale toamnei, un prilej de bucurie pentru fermieri, dar și pentru locuitorii orașului.

Zeci de producători locali, mari și mici, se reunesc aici pentru a-și prezenta roadele muncii lor, iar clujenii au ocazia să își pregătească cămările pentru iarnă și, mai ales, să se bucure de gustul autentic al produselor proaspete. Suntem convinși că și această ediție va fi una de succes, atât pentru producători, cât și pentru cumpărători”, a declarat Alin Tișe, președintele Consiliului Județean Cluj.

O sărbătoare a comunității

Între 19 și 21 septembrie, clujenii sunt așteptați să se bucure de o sărbătoare a comunității, a bucuriei simple și autentice, care aduce împreună producători și consumatori, tradiție și prezent.




Comenteaza

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Publicitate
Publicitate
Publicitate

Știri din Alba

Publicitate
Publicitate
Publicitate