ADMINISTRAȚIE
FOTO. Parcul Zorilor e aproape gata. Boc: Se fac ultimele pregătiri înainte de deschiderea lui pentru public
Parcul Zorilor se deschide în curând, anunță primarul Emil Boc. Acesta a verificat, vineri, stadiul lucrărilor.
Parcul a fost amenajat pe o suprafață de 1,2 hectare, iar investiția se ridică la 1,6 milioane de euro.
„Proiectul noului parc cu o suprafață de 1,2 ha a inclus plantarea a 188 arbori și 244 arbuști, precum și instalarea unui sistem de irigație”, a precizat Emil Boc pe pagina de Facebook, care a mai spus că în aceste zile se fac ultimele pregătiri înainte de deschidere.
Parcul Zorilor e aproape gata. Boc: Se fac ultimele pregătiri înainte de deschiderea lui pentru public
Din suprafața totală a parcului, 90% reprezintă suprafață verde, iar restul cuprinde alei, piste de biciclete, respectiv amenajări specifice unui parc.
Aleile sunt realizate din materiale permeabile, care lasă apa să pătrundă în sol, pentru un impact minim asupra mediului.
Accesul persoanelor cu dizabilități este asigurat în toate zonele parcului.
În parc au fost amenajate:
- zonă cu fântâni pavimentale
- loc de joacă cu dotări moderne pentru copii,
- zonă de recreere pentru seniori unde vor fi instalate mese de șah
- zonă de fitness
- zone de promenadă și piste pentru biciclete
- grup sanitar cu funcție de autocurățare și cișmele
- parcare pentru biciclete, bănci, sistem de supraveghere cu camere video
Sistemul de iluminat LED prevăzut va putea fi controlat prin telegestiune, iar întreaga infrastructură tehnico-edilitară este amplasată în subteran.
Proiectant-executant a fost Asocierea Garden Center Grup SRL (lider) – Ro-Verde Landscaping SRL și subcontractant SC Street Lighting SRL (subcontractant).
Urmăriți Cluj24.ro și pe Google News
CLUJUL PENTRU TOȚI - Ai o propunere pentru un Cluj mai bun? Ai o problemă în zonele în care îţi trăieşti viaţa? Semnalează-ne-o! Trimite mesajul tău pe email prin ACEST FORMULAR, Whatsapp sau pe Facebook messenger










