ACTUALITATE
Filme românești de văzut/ „Bună seara, Irina” (1980)
Filmul „Bună seara, Irina”, regizat de Tudor Mărăscu după un scenariu scris de Timotei Ursu, a avut premiera în 1980. Pelicula reprezintă debutul în cinematografie al regizorului de teatru şi televiziune Tudor Mărăscu, potrivit site-ului cinemagia.ro. Filmul poate fi urmărit pe YouTube.
Irina Ionescu (interpretată de actriţa Valeria Seciu) este soţia unui navigator de cursă lungă – Victor (interpretat de actorul Ştefan Iordache).
„Acesta, prin prisma muncii sale, este plecat de acasă mai mult de nouă luni într-un an. Deşi munca şi soţia îi creează un confort în viaţă, acest lucru, în timp, se schimbă.
Irina suferă de lipsa dragostei şi a atenţiei soţului, motiv pentru care, este pe cale să cadă în mrejele altui bărbat.
Soţul ei află acest lucru, încercând să rezolve problema care s-a ivit”, notează site-ul amintit mai sus.
„Abia întors după o călătorie de câteva luni, Victor află că Irina suportă greu acest stil de viaţă, în care îşi vede soţul doar câteva zile odată la multe luni distanţă.
El speră însă că timpul pe care-l va petrece acasă va face ca relaţia cu Irina să funcţioneze din nou, însă îmbolnăvirea neaşteptată a unui căpitan de vas îi aduce promovarea de la secund la căpitan de navă, pe care o aştepta de multă vreme şi pentru care studiase îndelung.
Doar că această promovare presupune să plece imediat în cursă şi să abandoneze relaţia cu Irina”, scrie site-ul https://www.cinemarx.ro, în prezentarea filmului.

Sursa foto: cinemagia.ro
Începutul filmului
Acţiunea filmului începe în dana portului în care acostează vaporul cu care se întorsese acasă, după cinci luni, Victor. Cu uimire, află că e numit comandant de vas dacă pleacă a doua zi din nou în cursă, pe ruta Casablanca, Brazilia, Peru, deci o nouă cursă lungă.
Victor ştie că Irina, soţia lui, suportă din ce în ce mai greu aceste despărţiri lungi şi îi spune şefului că vrea s-o întrebe pe soţie dacă e de acord. „Nu scrie la regulament că se dau avize cu consimţământul soţiei”, răspunde şeful lui Victor.
Ajunge acasă, dar Irina nu e acolo. Victor se întoarce pe vas, apoi pleacă acasă la Mircea (interpretat de actorul Emil Hossu), un vechi prieten al său, care e îndrăgostit de Irina şi îi aminteşte mereu acest lucru, reproşându-i că l-a ales pe Victor şi nu pe el.
Ajuns acasă la Mircea, intră în toate camerele, căutând-o pe Irina, dar ea nu era acolo. După o vreme, Irina sună la Mircea să întrebe dacă Victor e la el, apoi soseşte şi ea.
Dialogurile dintre cei doi sunt simple, scurte, dar pline de înţelesuri nerostite. „Eram sigură că o să mă cauţi aici”, spune Irina. „Din 100 de bărbaţi, 99 te-ar fi căutat aici”, răspunde Victor. „Din 100 de femei, 99 ar fi fost aici”, vine replica Irinei.
Cei doi coboară pe faleză să se plimbe, Irina îi mărturiseşte că nu mai suportă acest gen de viaţă. „Nu mi-ai spus niciodată nimic, Irina”, zise Victor. „Ba ţi-am spus”, spune ea. „La revelionul trecut?”, insistă Victor. „La singurul revelion petrecut împreună”, răspunde Irina. „Când mi-ai urat să nu mai plec pe mare? Dar mi-ai spus râzând… N-ar fi trebuit să spui asta niciodată, eu am socotit că a fost o glumă”, adaugă el.

Sursa foto: cinemagia.ro
Irina şi Victor intră într-o cafenea şi ea aprinde o ţigară. Din nou dialoguri scurte. „Era vorba că mă las eu de fumat, nu că te apuci tu”. „N-ai să te laşi niciodată de fumat, Victor”. „Da, sunt un om slab”. „Tu? Nu eşti un om slab, eşti un om tare. Şi ai fi avut nevoie tot de un om tare. Eu nu sunt tare, sunt doar sinceră, Victor”.
„De când nu mă mai iubeşti, Irina?”. „Eu nu mai ştiu decât că nu mai am 20 de ani. Aş vrea să înţelegi că nu mai pot, am vrut dar chiar nu mai pot, în patru ani am stat doar 125 de zile împreună…”. „Eu am crezut că am fost tot timpul acasă, Irina”. „Da, ai crezut, dar eu… ce vină am? Mi-e foarte greu, Victor”.
Victor e chemat urgent în port şi pleacă, Irina se duce după el. Urcă pe navă şi intră în cabina lui Victor.
Îi găseşte jurnalul şi citind câteva pagini, realizează că în drumurile lui, Victor rezistă doar gândindu-se la ea şi fiecare pagină a jurnalului se termină cu „Bună seara, Irina”.
Iese pe punte, îl vede pe Victor echipat în costum de scafandru şi coborând în adânc, pentru a repara ceva. Irina îşi dă seama de responsabilitatea pe care o are Victor, pentru un întreg echipaj, dar şi de pericolul căruia se expune.
Finalul producției cinematografice
Filmul se încheie cu Irina şi Victor mergând acasă pentru ca el să ia nişte cărţi, haine şi hărţile necesare. În timp ce Irina îi pregăteşte ceva să mănânce, el adoarme. Dimineaţa, vede că Irina nu a dormit, l-a vegheat. Apoi se îmbracă şi pleacă. „La revedere, Irina!”. „Drum bun” – sunt replicile cu care se încheie filmul.
„Valeria Seciu e uimitoare. Rolul ei, aşa de dificil, rol de neîncetată, sinceră, provizorie răzgândire; regret continuu, dar dorit intens a fi doar trecător. Rolul ei se potriveşte cu făptura sa de fetiţă gravă şi perplexă.
Figura ei nu se compune din trăsături impecabile de zeiţă greacă, ci dintr-un surâs şi o pereche de ochi imenşi.
Ochii se deschid ca o largă fereastră, iar buzele se închid într-un zâmbet de o dulceaţă infinită. (…) Iar Ştefan lordache, acest mare şi multiplu artist, îşi compune personajul numai din aluzii şi elocvente reticenţe, cu o graţioasă şi severă eleganţă morală şi trupească, aşa cum numai marii actori ştiu să îmbine”, scria D.I. Suchianu în revista „România literară” nr. 26 din 26 iunie 1980, potrivit site-ului http://aarc.ro/.
Clujeanul Dorel Vișan face parte din distribuția filmului
Din distribuţia filmului mai fac parte actorii Dorel Vişan, Brânduşa Zaiţa Silvestru, Mihai Stan, Mihai Dobre, Dan Condurache, Sebastian Papaiani, Dionisie Vitcu, Ion Anghel, Radu Panamarenco. Coloana sonoră este semnată de compozitorul Florin Bogardo.
Filmul „Bună seara, Irina” a primit, în 1981, Premiul pentru interpretare feminină (Valeria Seciu), la Festivalul de la Costineşti, precizează site-ul https://www.cinemaraton.ro.
AGERPRES
Sursa foto: cinemaraton.ro
Urmăriți Cluj24.ro și pe Google News
CLUJUL PENTRU TOȚI - Ai o propunere pentru un Cluj mai bun? Ai o problemă în zonele în care îţi trăieşti viaţa? Semnalează-ne-o! Trimite mesajul tău pe email prin ACEST FORMULAR, Whatsapp sau pe Facebook messenger






