EVENIMENT
FCSB și-a luat ATACANT de la „U” Cluj. Cât a PLĂTIT pentru el Becali

Pentru că transferul lui Louis Munteanu trenează, Gigi Becali s-a reorientat și l-a achiziționat pe Daniel Popa de la „U” Cluj.
Radu Constantea, președintele „șepcilor roșii”, a declarat că cele două cluburi au ajuns la un numitor comun în privința transferului atacantului în vârstă de 28 de ani.
FCSB și-a luat ATACANT de la „U” Cluj. Cât a PLĂTIT pentru el Becali
Gigi Becali va plăti suma de 300.000 de euro pentru Daniel Popa, clauza de reziliere din contractul cu „U” Cluj. Atacantul urmează să semneze contractul cu FCSB în zilele următoare.
”La Daniel e o situație diferită, pentru că pe el nu ne putem baza în baraj, are o problemă musculară. Din punctul nostru de vedere, are o clauză de reziliere de 300.000 de euro.
FCSB s-a înțeles cu jucătorul și în această seară s-au înțeles și cluburile pentru această clauză, de 300.000. Este o pierdere. Da, e un acord de principiu. E o șansă și pentru jucător, și-a făcut datoria față de noi”, a declarat Radu Constantea, la TV Digi Sport.
Daniel Popa a mai evoluat pentru FCM Târgoviște, Chindia Târgoviște, Dinamo București, FC Botoșani, Daejon Hana (Coreea de Sud) și U Cluj. Singurul său trofeu câștigat este Cupa Ligii din sezonul 2016/2017, când evolua la Dinamo. Cota sa de piață pe Transfermarkt este de 850 de mii de euro.
Dacă ți-a plăcut articolul și vrei să fii la curent cu ce scriem:
CLUJUL PENTRU TOȚI - Ai o propunere pentru un Cluj mai bun? Ai o problemă în zonele în care îţi trăieşti viaţa? Semnalează-ne-o! Trimite mesajul tău pe email prin ACEST FORMULAR, Whatsapp sau pe Facebook messenger

EVENIMENT
FOTO. Operă, jazz și cabaret. Ce nu trebuie să ratezi la Opera Aperta, care începe astăzi la Cluj-Napoca

Cortina se ridică la Opera Aperta! Timp de o săptămână, începând de luni, 23 și până duminică, 29 iunie, melomanii se pot bucura de spectacole cu acces gratuit în Piața Unirii, Parcul Central sau Iulius Parc, care reunesc muzicieni de operă, jazz sau muzică clasică.
Nu lipsesc concertele la miezul nopții, în locuri inedite, și recitaluri gândite special pentru ediția a IX-a a festivalului.
Opera Aperta: de la Puccini la Sinatra
Gala PUCCINI, opera tango MARIA DE BUENOS AIRES, spectacolul-coupé CREAȚIUNILE LUI PROMETEU | BODIES & EMOTIONS și TRAVIATA sunt reprezentațiile programate pe scena principală a festivalului, din Piața Unirii. Peste 15.000 de spectatori sunt așteptați să se bucure de spectacolele oferite de Opera Națională Română Cluj-Napoca, alături de Opera Națională Română Iași și Opera Națională Română din Timișoara, cu acces gratuit.
Spectacolul Traviata este precedat de un workshop special, în care maestrul David Crescenzi expune secretele operei verdiene, explicând temele centrale, motivele muzicale recurente și subtilitățile interpretative ale acestei capodopere.
Jazz în Parcul Mare
Tot cu acces gratuit, dar pe esplanada CASINO din Parcul Mare, Epic Jazz Choir din California aduce spiritul vibrant al jazzului transatlantic, într-o explozie de energie, ritm și armonii vocale americane, arată organizatorii.
În decorul relaxat de la Iulius Parc, o seară de jazz dedicată uneia dintre cele mai emblematice voci ale secolului XX. Tribute to Frank Sinatra îi are în prim-plan pe renumitul bariton italian Lucio Gallo și Claudio Chiara Jazz Quintett.
Recitaluri de chitară sub cerul liber
Două recitaluri de chitară clasică sunt programate în Opera Aperta. Mai mult, poezia se îmbină cu muzica într-un show susținut de actrița Diana Furnică și solistul Ștefan Lupu, în curtea Institutului Francez.
Cu o carieră internațională impresionantă, Duo Kitharsis, format din chitariștii Alexandra Petrișor și Dragoș Horghidan, promit o atmosferă nocturnă plină de farmec în concertul de la miezul nopții, din Opera Lounge/Piața Unirii.
Premieră la Opera Aperta
O premieră în festival este Opera Fair, amplasat în Parcul Ștefan cel Mare. Din 26 iunie, în spațiul cultural și comunitar creat, aici sunt organizate ateliere de percuție, voce și balet pentru copii, proiecții de film cu tematică muzicală și un târg cu creații ale unor branduri locale.
Se întâmplă prima oară la Cluj, deci nu trebuie să lipsească din agenda săptămânii 23 – 29 iunie. Spectacolul de cabaret Opera de 3 parale, 34 de violoncele într-un singur concert în Cell’Opera și seria de evenimente Midnight Concerts: The Four Seasons Recomposed, recitalul de pian al lui Vladimir Petrov Nocturnes, Whispers for Two Harps – recital de 2 harpe cu Alisa Sadikova și Delia Băcneanu ca soliste.
Detalii despre evenimentele cu bilet din Opera Aperta sunt disponibile pe bilete.ro Programul complet este disponibil AICI.
CULTURA
Totul a pornit de la o „tâmpenie faină”: „Ada Milea a avut încrederea şi nebunia de a mă chema să facem muzică împreună”

Anca Hanu, actriţă a Teatrului Naţional Cluj-Napoca, a povestit la podcastul „Clujăreala” cu Marius Aciu despre momentul în care a cunoscut-pe Ada Milea, care i-a devenit prietenă, regizoare, colegă de trupă şi soră-purceluş.
„Ada fost invitată la noi la teatru de domnul Mihai Măniuțiu și a venit să cunoască actorii. Mi se pare că extraordinară în a găsi oameni cu care să lucreze și pe care să îi potrivească în viziunile ei. Ne amintim câteodată şi ne amuzăm: când mi-a venit rândul să mă prezint, 2010 sau 2011 se întâmpla asta, eu nu ştiam ce să cânt. După 12 ani de şcoală de muzică şi liceu. Am zis îmi cer scuze, dar nu ştiu nici un cântec pe de rost. Şi ea a zis nu-i nimic, facem unul acuma”, îşi aminteşte Anca Hanu.
Au inventat un cântec pe loc
Ada Milea i-a propus actriţei de la Naţional să încropească acolo un cântec, iar modul în care Anca Hanu a răspuns provocării a lansat-o, practic, într-o nouă carieră.
„Uite, facem un cântec începând de la cuvântul… şi era Ovidiu Crişan în stânga mea… luăm cuvântul «Ovidiu» şi facem un colind. Şi a ieşit o tâmpenie faină în urma căreia Ada a decis că câţiva de-acolo ne potrivim cu ce urmează să facă. A avut încrederea și nebunia de a mă chema să facem împreună muzică. Eu cred că felul în care mă prețuiește ea pentru contribuția mea este mai mare decât simt eu că am făcut. Îi foarte mulțumesc, mă bucur că proiectele au ieșit așa”, mărturiseşte Anca.

Trupa purceluşilor
Anca Hanu, Ada Milea, Bobo Burlăcianu şi Cristi Rigman sunt cei 4 artişti din Concertele’n 4 create de Ada Milea, spectacole unice pe scenele şi în cluburile din România. Ei au colaborat şi la câteva albume, dintre care cel mai cunoscut e „Cântece de iarnă”, cu purceluşii pe copertă, purceluşi care sunt personaje şi pe afişele lor de concerte.
„Ăştia patru suntem pe scenă. Baza sunt Ada şi Bobo. De fapt baza e Ada, că poate să cânte orice. Când noi nu putem merge sau când se doreşte formula restrânsă, sunt doar ea cu Bobo. Când se doreşte formula de patru, mergem toţi patru. Mi se pare că atunci ne distrăm cel mai bine pentru că fiecare îşi face treaba lui. Când sunt doar ei doi trebuie să preia şi ce facem noi şi e infinit mai greu”
Anca Hanu, actriţă şi cântăreaţă
VIDEO. Un interviu/spectacol cu Ada Milea, Bobo Burlăcianu, Anca Hanu şi Cristi Rigman, din arhiva TVR Cluj de pe youtube.

sursa foto: revista Zile şi Nopţi

Aeroportul ”Avram Iancu” Cluj anunță o licitație publică pentru miercuri, 25 iunie, ora 09 în vederea închirierii unui spaţiu comercial destinat desfăşurării activităţii de alimentaţie publică în regim cafe-bar.
Viitorul cafe bar este situat în Terminalul Pasageri Plecări Schengen, zonă securizată, parter, și va avea o suprafață totală 78,92 mp.
Data-limită de depunere a ofertelor este miercuri la ora 08:50, iar ședința publică de deschidere a ofertelor va avea loc în aceeași zi ora 09:00, la sediul aeroportului, str. Traian Vuia, nr. 149.

Noul Guvern care va fi condus de Ilie Bolojan va avea cinci vicepremieri, şase miniştri de la PSD, patru-PNL, patru-USR şi doi – UDMR, arată Agerpres.
PSD, PNL, UDMR şi USR au stabilit în acest sfârşit de săptămână propunerile de miniştri care vor face parte din Guvernul Bolojan.
Componența noului Executiv va fi:
Ilie Bolojan-premier
Marian Neacsu – vicepremier
Tánczos Barna – vicepremier
Dragos Anastasiu- vicepremier pentru reformă
Cătălin Predolu-ministrul Afacerilor Interne, vicepremier
Ionuţ Moşteanu-ministrul Apărării Naționale, vicepremier
Alexandru Nazare-ministrul Finantelor
Ciprian Şerban-ministrul Transporturilor şi Infrastructurii
Radu Marinescu-ministrul Justitiei
Radu Miruță-ministrul Digitalizării şi Economiei
Alexandru Rogobete-ministrul Sănătății.
Cseke Attila-ministrul Dezvoltării, Lucrărilor Publice şi Administrației
Florin Barbu-ministrul Agriculturii
Florin Manole-ministrul Muncil
Andras Demeter Istvan-ministrul Culturil
Florin Barbu – ministrul Agriculturii
Florin Manole – ministrul Muncii
Andras Demeter Istvan – ministrul Culturii
Daniel David – ministrul Educaţiei
Oana Toiu – ministrul Afacerilor Externe
Dragoş Pislaru – ministrul Investițiilor şi Fondurilor Europene
Bogdan Ivan – ministrul Energiei
Diana Buzoianu – ministrul Mediului.