EVENIMENT
EXCLUSIV. Peste 100 de mașini răsturnate pe drumurile Clujului în ultimii 2 ani. Polițiștii au stabilit principala cauză, VITEZA

Peste 100 de mașini s-au răsturnat în ultimii ani pe drumurile din județul Cluj în ultimii 2 ani, primcipala cauză a accidentelor fiind viteza, se arată într-o statistică a IPJ Cluj trasmisă la solicitarea Cluj24.
Astfel, în perioada 01 ianuarie 2021 – 31 decembrie 2021 pe raza județului Cluj au fost înregistrate un număr de 54 de accidente rutiere soldate cu victime, având ca mod de producere răsturnarea autovehiculului.
De asemenea, în perioada 01 ianuarie 2022 – 31 decembrie 2022 pe raza județului Cluj au fost înregistrate un număr de 55 de accidente rutiere soldate cu victime, având ca mod de producere răsturnarea autovehiculului.
”În cele 109 accidente rutiere menționate mai sus nu au fost înregistrate persoane decedate”, au precizat polițiștii clujeni.
Sfaturile polițiștilor
Având în vedere că principalele cauze a acestor accidente rutiere sunt reprezentate de viteza neadaptată la condițiile de drum și încălcarea regimului legal de viteză, polițiștii sfătuiesc conducătorii auto:
-Să adapteze permanent viteza la condițiile de drum (ploaie, zăpadă, gheață sau polei), astfel încât să poată efectua orice manevră în condiții de siguranță.
-Conducătorul auto este obligat să circule cu o viteză care să nu depășească 30 km/h în localități sau 50 km/h în afara localităților (…) atunci când vizibilitatea este sub 100 m în condiții de ceață, ploi torențiale, ninsori abundente.
-Să respecte limitele de viteză impuse de lege, pentru toate categoriile de drumuri;
-Să nu acționeze brusc mecanismele de direcție și de frânare ale autovehiculului.
-În condiții de zăpadă și polei să folosească cu precădere frâna de motor.
-Să echipeze corespunzător autoturismul, iar înainte de a porni la drum să verifice temeinic starea tehnică a autovehiculului, precum și condițiile meteo-rutiere pe tronsonul de drum ales.
Dacă ți-a plăcut articolul și vrei să fii la curent cu ce scriem:
CLUJUL PENTRU TOȚI - Ai o propunere pentru un Cluj mai bun? Ai o problemă în zonele în care îţi trăieşti viaţa? Semnalează-ne-o! Trimite mesajul tău pe email prin ACEST FORMULAR, Whatsapp sau pe Facebook messenger


CFR Cluj încheie sezonul pe locul secund și se gândesc deja la meciurile din Europa. Pe lista de achiziții se află doi foști jucători ai clubului. Este vorba despre fundașul central Andrei Burcă și mijlocașul Karlo Muhar.
CFR Cluj a câștigat săptămâna trecută Cupa României, după finala cu Hermannstadt, scor 3-2, așa că a obținut biletele pentru primul tur preliminar din Europa League.
Foști CFR-iști, viitori CFR-iști. Pe cine vrea să REPATRIEZE CFR Cluj
Nelu Varga, patronul celor de la CFR Cluj, a început negocierile cu internaționalul român Andrei Burcă, în prezent jucător legitimat la Baniyas, potrivit fanatik.ro.
Andrei Burcă a evoluat la CFR Cluj în perioada iulie 2019 – iulie 2023, după care s-a transferat în schimbul a un milion de euro la gruparea Al-Okhdood, din prima ligă saudită.
Vara trecută, a plecat de la Al-Okhdood la FC Baniyas, în Emiratele Arabe Unite. Jucătorul născut la Bacău a reușit în acest sezon un gol în 28 de partide, în toate competițiile și are o cotă de piață de 3.000.000 de euro, potrivit Transfermarkt.
Burcă nu este singurul jucător pe care CFR vrea să îl readucă în Gruia. Al doilea este Karlo Muhar, potrivit sursei citate mai sus. Croatul a plecat în august anul trecut din România și a ajuns la o înțelegere cu Al-Orobah, în Arabia Saudită, în schimbul a 1,5 milioane de euro.
„Mai sunt și alte mutări importante”
În tricoul celor de la Al-Orobah, Muhar a strâns, în toate competițiile, 32 de partide, în care a reușit o pasă decisivă. 1.700.000 de euro este cota de piață a lui Karlo Muhar.
„Vor fi jucători care ni se vor alătura. Nu comentez. Sunt doi jucători importanți și ar fi bine dacă i-am avea în lotul CFR-ului, dar atât timp cât nu se concretizează un transfer nu ne aducem decât deservicii și ne îngreunăm situația în care vrem să aducem un jucător.
Dacă se vor întoarce în România vor juca 100% doar la CFR Cluj, dar nu e ușor ca să plece de acolo. Mai sunt și alte mutări importante”, a spus Cristi Balaj, președintele clubului.
EVENIMENT
Bărbat de 39 de ani din Turda, cercetat pentru TĂINUIRE. S-a găsit la domiciliul lui o bicicletă FURATĂ în Italia

Un bărbat de 39 de ani din Turda este cercetat de polițiști pentru tăinuire. La domiciliul lui s-a găsit o bicicletă de 3.100 de euro, furată în Italia.
„În data de 20 mai a.c., Poliția municipiului Turda a fost sesizată de un bărbat cu privire la faptul că un client al biroului de avocatură unde acesta își desfășoară activitatea de practică ar fi fost victima unei infracțiuni de furt, comisă pe teritoriul Italiei, iar bunul sustras s-ar afla în municipiul Turda.
Bărbat de 39 de ani din Turda, cercetat pentru TĂINUIRE. S-a găsit la domiciliul lui o bicicletă FURATĂ în Italia
Din cercetările efectuate de polițiștii Biroului de Investigații Criminale din cadrul Poliției municipiului Turda a reieșit că, în noaptea de 21/22 aprilie a.c., persoane necunoscute ar fi pătruns, prin efracție, în garajul unui bărbat, cetățean italian, domiciliat în Italia, de unde ar fi sustras mai multe biciclete.
Ca urmare a activităților desfășurate, polițiștii au stabilit că una dintre bicicletele sustrase s-ar afla în posesia unei persoane din municipiul Turda, bănuită de tăinuirea unor bunuri provenite din infracțiuni.
În data de 20 mai a.c., în jurul orei 20.50, în urma unei acțiuni informativ-operative desfășurate în colaborare cu polițiștii Biroului de Ordine Publică, a fost identificat un bărbat de 39 de ani, din municipiul Turda, asupra căruia a fost găsită bicicleta reclamată ca fiind sustrasă.
Bicicleta estimată la o valoare de 3.100 de euro a fost recuperată.
Cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de tăinuire”, a comunicat IPJ Cluj.

Cluj-Napoca devine capitala neutralității climatice pentru 3 zile. În perioada 21-23 mai Primăria municipiului organizează, sub sloganul Carbon OFF. Future ON, evenimentul care reunește reprezentanți ai administrațiilor locale din întreaga țară, parteneri din ecosistem, experți, lideri din industrie, reprezentanți ai mediului academic, precum și cetățeni activi și tineri implicați în comunitate și în găsirea de soluții pentru provocările actuale.
„Summitul face parte din eforturile continue ale Clujului, selectat în 2022 de Comisia Europeană în cadrul Misiunii „100 de orașe inteligente și neutre din punct de vedere climatic până în 2030”, de a deveni un model de transformare urbană sustenabilă, alături de metropole precum Amsterdam, Viena, Milano sau Paris. Această misiune este implementată la nivel european prin intermediul inițiativei NetZeroCities, sprijinită de EU Cities Mission Platform, cu scopul de a transforma orașele europene în ecosisteme urbane verzi, reziliente și echitabile.
Carbon OFF. Future ON – Cluj-Napoca, capitala NEUTRALITĂȚII climatice pentru 3 zile
Prin acest eveniment, Cluj-Napoca inițiază invitația către o colaborare reală la nivel local, regional, național și european pentru accelerarea tranziției către orașe neutre din punct de vedere climatic, urmărind conectarea reprezentanților orașelor pentru a-i pune la masa discuțiilor care se vor solda în strategii concrete, de lungă durată pentru viitorul orașelor europene.
Astfel, reprezentanții orașelor au oportunitatea de a-și împărtăși experiențele, dar și următorii pași pentru neutralitatea climatică. Orașele au ocazia de a-și sublinia angajamentul față de o Europă mai verde, mai inovatoare și mai rezilientă și de a contribui la o alianță puternică pentru a consolida viitorul nostru, al tuturor.
Pe durata celor trei zile, summitul va oferi un cadru strategic și practic pentru consolidarea eforturilor colective de decarbonizare urbană. Printre elementele centrale se numără:
„Cluj-Napoca 2030 reprezintă angajamentul strategic al orașului pentru a deveni un model de dezvoltare urbană verde”
• sesiuni plenare cu participarea reprezentanților Comisiei Europene, ai platformei NetZeroCities și ai orașelor din România și Europa.
• paneluri tematice pe teme precum transformarea cartierelor existente, mobilitatea verde, regenerarea urbană, finanțarea tranziției și guvernanța colaborativă.
• prezentarea oficială a rezultatelor proiectului NetZeroCities Cluj și propunerea unui model replicabil pentru cartiere cu emisii net-zero.
Cluj-Napoca 2030 reprezintă angajamentul strategic al orașului pentru a deveni un model de dezvoltare urbană verde, inteligentă și incluzivă în Europa de Est. Această viziune pe termen mediu și lung are la bază colaborarea între administrația publică, mediul academic, ecosistemul de inovare, sectorul economic și cetățeni activi, în direcția unui oraș cu emisii net-zero până în 2030.
„Orașul este locuit, gândit și transformat împreună”
Prin inițiativa „Cluj-Napoca 2030”, orașul își propune nu doar să reducă emisiile de carbon, ci să reconstruiască întregul model urban în jurul echității sociale, eficienței energetice și calității vieții. Aceasta înseamnă regenerarea cartierelor existente, mobilitate durabilă, clădiri eficiente energetic, spații verzi accesibile, locuire sustenabilă și o economie locală circulară și rezilientă.
Cluj-Napoca 2030 nu este doar un plan tehnic, ci o transformare colectivă, în care orașul este locuit, gândit și transformat împreună – pentru generațiile actuale și viitoare.
NetZeroCities este o platformă pan-europeană esențială în sprijinul orașelor angajate în atingerea neutralității climatice până în 2030, în cadrul Misiunii UE „100 de orașe inteligente și neutre din punct de vedere climatic”. Dezvoltată cu sprijinul Comisiei Europene și coordonată de un consorțiu internațional multidisciplinar, inițiativa oferă orașelor instrumentele, cunoștințele și resursele necesare pentru a accelera tranziția verde și pentru a implementa transformări sistemice la nivel urban.
Detalii despre conferință și participanți, precum și programul acesteia pot fi consultate aici”, au transmis organizatorii.
EDUCATIE
Studenții propun soluții reale pentru un Cluj mai inteligent. 15 echipe, în finala BitStone AI Contest 2025

BitStone a încheiat cu succes prima ediție a BitStone AI Contest, o competiție de inteligență artificială desfășurată în perioada aprilie-mai 2025, dedicată studenților pasionați de tehnologie și implicare civică. Scopul competiției a fost acela de a genera soluții concrete pentru problemele urbane, folosind algoritmi de inteligență artificială.
Finala a avut loc duminică, 18 mai, la sediul BitStone din Cluj-Napoca, unde cele mai bune 15 echipe, selectate din peste 120 de participanți, și-au prezentat soluțiile în fața unui juriu format din profesioniști din domeniul IT și reprezentanți ai societății civile.
Aplicații AI pentru provocări urbane
Tema concursului a vizat dezvoltarea de aplicații AI capabile să detecteze automat probleme precum gropile în asfalt, parcările ilegale sau coșurile de gunoi debordante — provocări urbane reale, cu impact asupra calității vieții.
Participanții au venit cu propuneri impresionante: modele YOLO personalizate, procesare video în timp real, utilizarea dronelor cu termoviziune, pipeline-uri RAG pentru prioritizarea sesizărilor cetățenilor și sisteme inteligente de alertare pentru administrația publică.
Câștigătorii ediției
- Locul I: Răzvan Costea și Cătălin Borzei – premiați cu două MacBook-uri
- Locul II: Rafael-Dorian Butaș și Ioana Avram – au primit câte un Apple Watch
Juriul concursului i-a reunit pe:
- Andrei Sălăgean – Full Stack Developer, BitStone
- Alex Lăpușan – Software Engineer, BitStone și Asistent Universitar la Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca
- Flaviu Udrea – Business Development Manager, BitStone și Consilier Local Florești
- Andi Daiszler – Președintele Asociației Daisler
„Am fost impresionat de cât de bine pot fi adaptate aceste soluții pentru probleme reale. De la camere care detectează parcări ilegale în timp real, la drone care confirmă rapid urgențe precum inundațiile, totul a fost gândit practic și realist”, a declarat Andi Daiszler, membru al juriului.
Oferte de internship plătit pentru BitStone
Pe lângă premiile acordate primelor două echipe clasate, o parte dintre participanți vor primi oferte de internship plătit în cadrul BitStone, continuând astfel dezvoltarea ideilor în medii de lucru reale.
În perioada următoare, BitStone își propune să colaboreze cu autoritățile locale pentru implementarea unui proiect pilot bazat pe cele mai bune trei soluții prezentate în concurs.
„Scopul nostru nu a fost doar să provocăm studenții, ci să începem un dialog despre cum poate AI-ul să îmbunătățească viața în oraș. Unele dintre soluțiile propuse au depășit așteptările noastre și merită testate pe teren, cu sprijinul autorităților”, a declarat Albert Zemba, CEO BitStone.
„Am învățat enorm într-un timp scurt, construind ceva semnificativ pentru o problemă reală. A fost inspirațional să văd cât de diferit au abordat ceilalți aceeași temă”, a declarat Zudor Crisztina (Dubble Z).
„Conceptul a fost original și inspirațional, iar deschiderea și atmosfera au făcut totul și mai valoros”, mai arată Echipa Smart City.