Connect with us

EVENIMENT

Emil Boc l-a umilit în direct pe primarul Constanței: ,,Nu mai aștepta cu mâna întinsă!” Primarul clujean vrea începerea școlii din 15 septembrie

Publicat


Boc l-a atacat azi pe primarul Constanței în cadrul unei intervenții la Digi24, după ce edilul constănțean a spus despre Emil Boc zilele trecute că „a luat-o puțin înainte prin achiziția făcută”, făcând referire la investiția acestuia de 3 milioane de euro alocați pentru începerea noului an școlar.

Primarul Constanței vrea amânarea începerii școlii

Spre deosebire de inițiativa lui Boc, Decebal Făgădău, primarul Constanței a declarat că data de 15 a lunii septembrie este una prea ambițioasă pentru începerea anului școlar, afirmând că ar fi de preferat ca elevii să înceapă cursurile doar de la 1 octombrie.

„Nu sunt de acord cu domnul Făgădău. Școala trebuie să înceapă pe 15 septembrie pentru că avem nevoie de educație, părinții au nevoie de predictibilitate, cadrele didactice au nevoie de predictibilitate. Degeaba amânăm încă două săptămâni pentru că nu facem decât ca la noi la români, câștigăm timp să mai amânăm niște lucruri. Aceste lucruri trebuie stabilite și respectate”, a declarat Emil Boc, ca răspuns la cele afirmate de Făgădău.

,,Nu așteptăm cu mâna întinsă”, a spus Emil Boc

De asemenea, Boc a declarat că la Cluj a achizionat deja 2000 de tablete pentru copiii fără posibilități financiare, asigurând pentru aceștia acces la internet, dar și spații alternative pentru desfășurarea cursurilor în condiții cât mai sigure. Acest lucru l-a determinat pe primarul Constanței să afirme că Emil Boc „a luat-o puțin înainte, chiar și înaintea Guvernului”, edilul clujean transmițându-i că nu ar trebui să aștepte ca Guvernul să facă demersurile necesare pentru ca școlile să fie deschise în orașele pe care primarii le conduc. „Conducem orașe mari, nu așteptăm cu mâna întinsă”, a adăugat Emil Boc.

Boc a anunțat săptămâna aceasta că școlile din muncipiul Cluj-Napoca sunt gata pentru a relua cursurile începând cu 14 septembrie, în acest sens fiind luate măsuri care să faciliteze acest lucru, după ce în ședința extraordinară a Consiliului Local de luni, au fost alocați 3 milioane de euro pentru învățământul clujean.

Sursa foto: EPP Group CoR

Narcisa Bud

Urmăriți Cluj24.ro și pe Google News


CLUJUL PENTRU TOȚI - Ai o propunere pentru un Cluj mai bun? Ai o problemă în zonele în care îţi trăieşti viaţa? Semnalează-ne-o! Trimite mesajul tău pe email prin ACEST FORMULAR, Whatsapp sau pe Facebook messenger




Comenteaza

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Publicitate
Publicitate
Publicitate

Știri din Alba

Publicitate
Publicitate
Publicitate